muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukTC Konnekt 8 - FireWire zvukový interface

22.2.2008 | Autor: Oldřich Tureček | sekce: pro muzikanty - testy

TC Konnekt 8 - FireWire zvukový interface

TC Konnekt 8 - FireWire zvukový interface

V Muzikusu 4/2007 jsem si přečetl recenzi na zvukový interface Konnekt 24 nepřehlédnutelné dánské firmy TC Electronic. K dispozici jsem dostal jednodušší a levnější Konnekt 8. Vypadá to prakticky stejně, takže kde se ubralo a proč to stojí skoro o třetinu méně?

Koncepce
Konnekt 8 je FireWire zvukový interface s podporou až 24 bitů/192 kHz. Karta umožňuje práci se dvěma analogovými vstupy, dvěma výstupy a stereofonním koaxiálním digitálním vstupem a výstupem ve formátu S/PDIF. Zároveň je k dispozici MIDI rozhraní.
Jako analogové vstupy lze přepínačem zvolit buď dvojici mikrofonních/nástrojových vstupů (kombinované konektory XLR/jack) na čelním panelu, nebo dvojici symetrických linkových vstupů (6,3mm jack) na zadním panelu. Analogové vstupy jsou vybaveny regulátory citlivosti a indikátory vybuzení (3 x LED). Mikrofonní/nástrojové vstupy jsou ještě vybaveny tlačítkem pad/inst (funguje jako útlum pro mikrofonní a zároveň zapíná nástrojový vstup). Pro oba mikrofonní vstupy lze zapnout společné fantomové napájecí napětí +48 V.
Analogové výstupy jsou umístěny na zadním panelu a jsou symetrické (6,3mm jack) s regulátorem výstupní úrovně na čelním panelu. Na čelním panelu najdete i dva sluchátkové výstupy. První z nich je označený jako muting a připojením sluchátek se odpojí linkové výstupy, druhý z nich funguje jako non-muting, kdy linkové výstupy zůstanou připojené. Velmi praktické řešení. Oba sluchátkové výstupy je možné používat současně.
K dispozici máte i dva pomocné linkové vstupy aux (6,3mm jack), které nelze nahrávat, ale lze je použít jako průchozí cestu na výstup. Aktivují se tlačítkem na čelním panelu a považuji je za velmi praktický doplněk, například pro připojení klávesových nástrojů.
Na čelním panelu dále najdete multifunkční digitální potenciometr s tlačítkem a LED indikátory volby funkce, kterou ovládá. Jeho polohu zobrazuje světelný prstenec kolem něho. Bohužel světlo z prstence prosvítá do okolních indikátorů.
Zadní panel obsahuje kromě linkových a digitálních vstupů a výstupů konektory MIDI (in a out), dva konektory FireWire a hlavní vypínač s konektorem pro připojení napájecího zdroje. Zařízení může být napájeno jak z FireWire rozhraní, tak dodávaným externím napájecím zdrojem.
Mechanické provedení bych vzhledem k cenové třídě hodnotil jako nadstandardní. Stříbrná kovová (!) krabice je velmi robustní, čelní panel je navíc překrytý efektním průhledným plastovým krytem. I všechny ovládací prvky vypadají, že něco vydrží.

Direct Monitoring a software
Softwarové ovladače jsou dostupné pro Windows XP/Vista a Mac OS 10.4. Instalace je intuitivní, pouze musíte ručně zvolit, zda instalovat ovladače pro Konnekt 8, 24D, případně obojí. Překvapení se konalo po instalaci, kdy software prohlásil, že je nutná změna firmware v zařízení, a nedal si to vymluvit. Změna firmware je však automatická a bezproblémová.
Konnekt 8 je vybaven funkcí označenou jako Direct Monitoring. Jedná se o velmi jednoduchý vestavěný mixer, který umožňuje směrovat a míchat vstupní signály do výstupů s minimální latencí. Ovládání tohoto mixeru je řešeno softwarovým ovládacím panelem, který je jednoduchý, přehledný a nenabízí žádné zbytečnosti. V podstatě to připomíná velmi jednoduchý mixážní pult, kdy lze nastavit úroveň i panorama každého vstupu i softwarově přehrávaného signálu (!). Vstupy je možné seskupit do stereo párů.
Ovládací panel zároveň umožňuje nastavení vzorkovací frekvence, latence a konfiguraci digitálních vstupů a výstupů.
Zařízení lze provozovat i samostatně. Ovládání vestavěného mixeru je řešeno "nekonečným" digitálním potenciometrem s přepínatelnou funkcí, kdy lze volit ovládání úrovně analogových vstupů 1 a 2, digitálního vstupu nebo volbu User, kdy funkce ovládacího prvku je nastavitelná softwarovým panelem. Praktické a intuitivní.
Funkce Direct Monitoring lze v softwarovém panelu vypnout, tím dojde i k vypnutí celého vestavěného mixu. Nastavení softwarového ovládacího panelu lze na počítači ukládat do souborů.

Zvuk
Ve své cenové třídě patří Konnekt 8 po stránce zvuku k tomu nejlepšímu, co jsem měl možnost porovnat. Troufal bych si jej porovnávat i se zvukovými kartami výrazně dražšími. Zvuk je naprosto čistý, dynamický, s minimálním šumem. Velmi slušné jsou i mikrofonní předzesilovače, linkové vstupy mají naopak sklon ke snadné přebuditelnosti.
Zkušenosti firmy TC Electronic jsou znát.

Závěr
Velmi solidní FireWire zvukové rozhraní s praktickou koncepcí, solidním mechanickým provedením a výborným zvukem. Výhodou je možnost použití až čtyř zařízení Konnekt (8 nebo 24D) současně, kdy lze signál z jednotlivých jednotek propojovat v jednom softwarovém ovládacím panelu.
Při "papírovém" srovnání s typem Konnekt 24D chybí dva analogové výstupy, ADAT, optický S/PDIF a vestavěné DSP pro efektové plug-iny. Za cenu 9790 Kč s DPH je Konnekt 8 výborná volba.


Info:
TC Konnekt 8 je FireWire 24 bitů/192 kHz zvukové rozhraní se dvěma analogovými vstupy, dvěma výstupy, digitálním vstupem a výstupem S/PDIF a MIDI rozhraním. Doporučená maloobchodní cena je 9790 Kč s DPH.

Plus:
zvuk
koncepce
Direct Monitoring
kombinace sluchátkových výstupů
popisy zadních konektorů na horním panelu přístroje
vstupy aux

Minus:
vypínač vzadu
prosvítání LED prstence digitálního potenciometru
společné fantomové napájení pro oba vstupy


Technická specifikace:
rozlišení: 24 bitů
vzorkovací frekvence: 44,1; 48; 88,2; 96; 176,4; 192 kHz
analogové vstupy: 2 symetrické - mikrofonní/linkové/nástrojové
analogové výstupy: 2 symetrické
výstupy na sluchátka: 2
digitální vstupy/výstupy: koaxiální S/PDIF
MIDI: in/out
interface: FireWire, 2 konektory
ovladače: ASIO, WDM, CoreAudio
rozměry: 242 x 44 x 226 mm
hmotnost: 1,5 kg

Psáno pro: časopis Muzikus 2007/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/TC-Konnekt-8-FireWire-zvukovy-interface~22~unor~2008/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.