TC Helicon Voicelive 3 Extreme - MIDI/kytarový zpěvový efektový procesor

TC Helicon Voicelive 3 Extreme - MIDI/kytarový zpěvový efektový procesor
TC Helicon Voicelive 3 Extreme - MIDI/kytarový zpěvový efektový procesor

TC Helicon Voicelive 3 Extreme

A vokalistky nebudou mít co žrát!

Přiznám se, že mě „vocalisti“ a tyhle všechny zpěvový mašinky dost zajímají. Sám jsem jich vlastnil už asi osm, od úplně primitivních Korgů a Digitechů až po dnešní moderní přístroje, které se původnímu chemickému vokálu vzdalují skutečně na hony daleko. TC Helicon znamená na tomto poli v podstatě jedničku. Mám před sebou Voicelive 3 Extreme, tak si na něho pojďme pořádně posvítit.

Koncepčně vychází Voicelive 3 Extreme z Voicelive 3, je obohacen o několik poměrně dobrých funkcí. Umí do své paměti importovat vaše audio soubory (dodané na flash disku), výrobce se chlubí čipem poslední generace, co se vokálů týká. Podobně jako předchůdce funguje jako kytarová krabička. Je to tedy hračička se vším všudy. A to skutečně.

 

Zařízení je na pohled velmi pěkné, což jistě všichni oceníte, z boku a zdola je pogumované, jinak působí značně robustním dojmem. Jediné, co mi trochu vadí, jsou nechráněné voliče nad horní řadou nožních přepínačů. S hladinou alkoholu v krvi pěvce se zvyšuje riziko jejich poškození.

 

Jak to funguje v praxi?

Přiznám se, že jsem spíše vyznavačem tlačítek a nastavovacích potenciometrů a trochu cizí mi jsou složité displeje, plochá tlačítka. Ale doba jde dál, potenciometry už moc neletí. Nicméně... Voicelive 3 Extreme je, dovolím si říci, poměrně intuitivním zařízením, které pochopí každý. A když ne, tak je k dispozici poměrně obsáhlý manuál, sice není v krabici, ale stáhnete ho. Na internetu jsou taktéž tutoriální videa.

 

Jen podotýkám, že jako každý jiný zpěvový procesor (nebo skoro každý) se dá řídit přes MIDI a lze ho používat jen jako „vocalist“ ke klávesám. Nabízí toho ale mnohem víc. Můžete připojit kytaru, kromě MIDI dat je schopen identifikovat harmonii z kytary. Kromě klasického vokálu s možností výběru počtu hlasů můžete použít double (zdvojení s drobným rozladěním), µMOD, což je lehce modulační digitální efekt (dle mého soudu na způsob Cher) a samozřejmě reverb + delay, tedy hally, echa apod.

 

Loop sem, loop tam

Je to už pěkných pár let, co jsem to viděl poprvé - chlápek si stoupl k mikrofonu, vzal kytaru, zabrnkal poprvé, podruhé, potřetí... a najednou hrála celá kapela. To je prosím pěkně jednoduchý princip, princip nahrávání smyček. Popisovaný přístroj to umí, data ukládá ve vysoké kvalitě (mp3/wav, 16/24bitů). Myslím, že hračka na druhou a bez mantinelů.

 

Co je backing track?

Backing track, to je další vychytávka inovovaného modelu. Jde o to, naimportovat do útrob Vocalistu vlastní audio, které on následně rozpozná a bude přiřazovat vokály podle dané harmonie. Jak jednoduše to zní, tak jednoduše to vypadá. Nakopíroval jsem na fash disk audio soubor (wav, 16 bitů / 44,1 kHz), provedl jsem import (jeden song = asi jedna minuta) a pak jsem ho spustil, zpíval a veselil se. V podstatě to tak je. Zkusil jsem to ještě jednou, tak se trefil přesně do harmonie. Nevím, jak by to dopadlo v případě nějakého rozladěného audia, ale předpokládám, že to nebude váš případ.

 

V podstatě můžete takto do přístroje naimportovat celou diskotéku a bavit celou vaši obec. Nelze vysvětlit celý systém, manuál to jistí.

 

Hally, delaye a kytarové efekty

To je v podstatě všechno věcí individuálního posouzení, každý to zkrátka slyšíme jinak. Dá se ale říci toto: Firma TC Electronic, jejíž součástí (chtěl jsem napsat vyspělou dcerou) je TC Helicon, toho na poli efektů dokázala dost. Tomu také odpovídají efekty v tomto zařízení. Hally jsou velmi příjemné, dynamické echo také. Kytarové efekty jsem konzultoval s jedním kolegou, kterého považuji jednak za vynikajícího kytaristou, ale také za super rýpala, a překvapil mě. Řekl, že to hraje dost dobře.

TC Helicon Voicelive 3 Extreme - MIDI/kytarový zpěvový efektový procesor
TC Helicon Voicelive 3 Extreme - MIDI/kytarový zpěvový efektový procesor

Ještě k ovládání

Ovládání není složité, je do jisté míry intuitivní. Ono v podstatě nejde takové sofistikované zařízení ovládat jednou páčkou. Dobu jsem tedy zíral na ty tutoriály, jak to tam mačkají. Moje žena ale vždycky říká: „Když si to pochopil ty, tak to pochopí každý.“ A má pravdu.

 

Kdo z vás s Voicelive ještě neměl tu čest, tak vězte, že nožní tlačítka jsou velmi příjemná, přesná, v podstatě během hraní můžete plynule přepínat efekty. Horší je, když vám někdo na pódium přinese flash disk s písní, to musíte absolvovat velkou akci - import.

 

Voicelive 3 Extreme má svých dvě stě padesát nastavených presetů, na další dvojnásobek paměť. Umí to i s kondenzátorovým mikrofonem. Můžete připojit i mikrofon přímo od Heliconu řady MP a přepínat některé funkce přímo z mikrofonu.

 

Info:

TC Helicon Voicelive 3 Extreme je MIDI/kytarový zpěvový efektový procesor s přídavnými funkcemi, např. možností přehrávat vlastní audio stopu s automatickým přiřazením vokálu. Cena je 21 990 Kč.

 

Plus:

nápad, funkce, kvalita vokálů

mechanická odolnost

efekty

 

Mínus:

nechráněné potenciometry u displeje

některé méně důležité funkce složitě dostupné

chybějící tištěný manuál (v krabici je jen základní)

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Vstupy kytara, aux, mic/line, monitor smyčka
Výstupy L/R out, nožní ovladač, expression, sluchátka
MIDI in/out
USB mini-B USB, USB A (připojení flash disku)
Napájení externí napájecí trafo
Ovládání 10 nožních spínačů, tlačítka

 

web

www.tc-helicon.com/en/products/voicelive-3-extreme/

Psáno pro časopis Muzikus