Muzikus.cz homepage

zvukTC Helicon Perform-VK - MIDI vocalist

27.8.2018 | Autor: Milan Kopecký | sekce: pro muzikanty - testy

TC Helicon Perform-VK - MIDI vocalistVšechny obory hudby, které se týkají elektřiny, postupují mílovými kroky. Troufám si ale říci, že ještě trochu delšími kroky postupuje zpracování vokálů, zpracování lidského hlasu. Sám si pamatuji ty úplně první vocalisty, které sice dělaly „cosi“, ale z dnešního pohledu to byly možnosti hodně vzdálené. Pojďme se malému sympatickému aparátu podívat na kloub.

Firma TC Helicon patří ke stálicím na poli zpracování vokálů. K mání jsou vocalisty pro klávesisty, které je možné řídit přes MIDI příkazy, potom pro kytaristy, které snímají harmonii ze strun. Kromě této firmy se vývojem zabýval také DigiTech, Roland a další.
Cíl je jasný - umožnit muzikantům v reálném čase, bez potřeby dalších lidí, zpívat vokály a zvýraznit tím tak refrény písní, popřípadě se nechat unášet na vlně performance, kde se jakékoli meze nekladou. Dokonce skrze tuto krabičku je možné provozovat hudební nástroje. Nakonec proč ne. Když mohl Eric Clapton hrát na kytaru přes box Leslie, který mu vytvářel příjemné vibrato, tak proč nepustit přes vocalist třeba jazzový pozoun. Zkoušeli jsme to s kolegou, a výsledek? Dost dobrý...
Nicméně je třeba, ale to je můj názor, s takovým zařízením zacházet jako s drahým kořením. Tzn. používat občas, citlivě, abychom se té chuti v uvozovkách nepřejedli.

Vocalisty dříve a dnes
Podíváme-li se zhruba patnáct až dvacet let zpátky, můžeme si ukázat pár základních rozdílů ve zpracování vokálů, myšleno tedy vytváření sborů. Jeden z prvním takových strojů, či spíše stroječků, se jmenoval Korg ih. Základní rozdíl? Řekl bych, že pohoda pro uživatele. Zařízení v té době nebyla vybavena moderní inteligencí, tzn. jaké tóny člověk chtěl ve vokálu, ty musel stisknout na klávesnici. Zvuk, který přístroj vydával, se hodně podobal jakési neidentifikovatelné chemii. Ona je to i dnes chemie, ale zdaleka ne taková jako dříve. Na druhou stranu to mělo jednu výhodu: Pokud chtěl někdo zpívat v terciích, mohl si ty tercie mačkat na klávesnici a měl je tam. Jenomže klávesista má hrát, ne jen mačkat na MIDI keyboardu klávesy.
Když už jsme u toho zvuku, tak já vždycky říkám, že vokál z vocalistu má tvořit jen takovou decentní mlhu, která doplní hlas zpěváka, zvýrazní refrény či jiná exponovanější místa. Je možné si navolit hlas, nahoru od zpívaného hlasu, dolů, jak je libo. Mám dlouholeté zkušenosti s aplikací výrazného ženského sopránu, jako ideální sám pro sebe považuji jeden hlas dolů, jeden nahoru, maximálně ještě jeden nahoru.

Perform-VK
Co tedy mám před sebou na stole? Jedná se o zařízení, které je určené k provozu na mikrofonním stojanu. Osobně preferuji spíše montáž do racku, výrobce ale zvolil tuto cestu. Vocalist je určený pro klávesisty, řídí se totiž MIDI příkazy. Jednoduše ho připojíme k MIDI klaviatuře (k jakékoli - ke stage pianu, sytezátoru, Hammondům, čemukoli), sám si rozpozná harmonii - tedy většinou sám - a může nám dělat vokály podle potřeby. Jeho součástí je také základní efektová jednotka, která uživateli nabízí reverb nebo hall v několika provedeních a také echo. Dalšími funkcemi jsou anti feedback, korekce intonačních nepřesností (Anti-Feedback, Pitch), to je pro ty, kteří zapomenou ladit. Dalším tlačítkem je Tune, které „projasní“ vznikající vokál. Nastavení lze uložit do paměti, zařízení lze provozovat i s kondenzátorovým mikrofonem, má fantomové napájení.

Na pódiu
Jste-li experimentátoři, můžete s vocalistem zažít různé věci. Je ale určen především ke zpracování vokálů. To umí výborně. Je vidět, že má moderní elektroniku, která dělá výborné barvy. Má i poměrně ucházející efekty. Ovšem když si uvědomíme, kolik stojí pořádný multiefekt, tak chápu jejich kvalitu. Jinak ovládání je, jak jsem řekl, velmi snadné. Volba tone (zvýraznění vokálů) zní obstojně. Tak hodně zdaru.

Info:
TC Helicon Performer-VK je MIDI vocalist určený pro klávesisty. Cena je 6990 Kč.

Plus:
zvuk
ovládání

Mínus:
mohl být do racku
průměrné efekty

Technická specifikace
zařízení MIDI vocalist
počet hlasů 3 hlasy
efekty reverb, echo
další funkce Anti-Feedback, Pitch
kompatibilita přes MIDI obecná, kompatibilní s mobilní aplikací pro další možnosti, s mikrofonem výrobce MP–75, MP–76
vstupy/výstupy Instrument In, Mic In, aux in, MIDI In, Out (audio), Pedal, sluchátka, napájení
napájení 12 V DC/1 A
rozměry 167 x170 x 92 mm
hmotnost 0,48 kg

Web
www.tc-helicon.com/Categories/Tchelicon/Vocal/Mic-Stand-Mount/PERFORM-VK/p/P0CDI

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/TC-Helicon-PerformVK-MIDI-vocalist~27~srpen~2018/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.