muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukTC Electronic Stereo Chorus Flanger - historický testík

9.10.2010 | Autor: Jiří Křivka | sekce: pro muzikanty - testy

TC Electronic Stereo Chorus Flanger - historický testík

TC Electronic Stereo Chorus Flanger - historický testík

K testíku jsem si vybral nejznámější efektovou krabičku dánského výrobce TC Electronic, jejíž název zní Stereo Chorus + Pitch Modulator & Flanger (zkráceně SCF). Jedná se o nejvíce ceněný model z 80. let, v černém provedení a s černými ovládacími prvky. Koupil jsem ji na eBay po dlouhé době, kdy jsem se s ní setkával u kolegů kytaristů, a protože jsem měl efektů dost, nijak mě nezajímala. Nakonec zvítězila nostalgie, kdysi jsem si totiž podobný multifunkční flanger nechal udělat od pana Houdka, jednoho z prvních soukromých výrobců této elektroniky. Bylo to před třiceti lety a zájemce o ukázku mohu opět odkázat na CD skupiny Zikkurat (Black Point, 1997), kde je ve skladbě Krysař slyšet právě tento flanger. Téměř univerzálně použitelná krabička dánské výroby patří mezi špičku, a má dokonce pověst nejlepšího chorusu na trhu. Dokladem je fakt, že se vyrábí tak dlouho prakticky beze změny. První série neměla barevný potisk, na webu jsem narazil na pozdější model s fialovým potiskem a černými ovládacími prvky. V současné době mají krabičky TC Electronic široký pruh fialové barvy pod názvem efektu, knoflíky mají bílou čepičku s ryskou. Název firmy se píše jako t.c. electronic s dodatkem „of Denmark“ nad nápisem v tučném typu písma. Prvním překvapením, když jsem krabičku vybalil, byly její rozměry. Podobně vypadají efekty americké firmy Voodoo Lab. Jen nožní spínač má umístěný excentricky a knoflíky mají jiný tvar. Co ji však odlišuje nejvíc, je síťové napájení s pevně připojeným dvoužilovým kabelem na levé straně. Má to výhody v nezávislosti na bateriích a možnosti navrhnout napájecí část bez kompromisů, což se vždycky projeví na kvalitě zvuku. Ta je opravdu vynikající, ani na chvíli jsem nelitoval investice do dalšího těžítka. Ve srovnání s oblíbeným stereo chorusem Boss CE-3 neslyšíte žádný šum, ani ořezané výšky. Všechny efekty jsou čisté a zvukově brilantní. Zvonění jednocívkových snímačů je zpracováno bez ztráty a zvuk bych klidně přirovnal k původnímu efektu, který se kdysi vytvářel pomocí dvou asynchronně běžících magnetofonů. SCF má tři potenciometry (Speed, Intensity a Width), doplněné třípolohovým přepínačem režimu (Mode) a jedním trimrem (Input Gain). S ním sousedí červená LED dioda pro nastavení vstupní úrovně (Overload), další červená LEDka se rozsvítí po sešlápnutí spínače a ukazuje frekvenci LFO. Na zadní straně má krabička tři velké jacky pro vstup a stereo výstup plus malý jack pro externí bypass. Z funkce regulátoru úrovně vyplývá, že efekt má vestavěný předzesilovač a ten je opravdu skvělým bonusem. Výrobní číslo zkoumané krabičky je 026632. Najdeme ho na pravém boku. Reedice SCF se u nás prodává za nějakých 8700 Kč, takže zapátrat na webu po ojetém efektu se vyplatí.

Psáno pro: časopis Muzikus 2010/02

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/TC-Electronic-Stereo-Chorus-Flanger-historicky-testik~09~rijen~2010/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.