TC Electronic SpectraComp Bass Compressor - kompaktní profesionální kompresor

TC Electronic SpectraComp Bass Compressor - kompaktní profesionální kompresor
TC Electronic SpectraComp Bass Compressor - kompaktní profesionální kompresor

Malý velký kompresor pro basisty a baskytaristy s možností uploadu přednastaveného nastavení, ale i s možností vlastní detailní editace.

Jde asi o nejdietnější provedení podlahového kompresoru, dietní bude tedy i popis. Krabička je v provedení mini, naleznete na ní potenciometr pro nastavení zvoleného parametru, nášlapný spínač, vstup a výstup pro instrument, USB konektor pro editaci a upgrade firmwaru, zástrčku pro 9V napájení, toť vše. Krabička je tak malá, že efekt nelze napájet baterií, ale pouze adaptérem. Tento efekt běží na vysoce kvalitním enginu, který firma prezentuje jako „high-quality MD3 dynamics engine from studio production powerhouse, System 6000“.

 

Když jsem na test dostal tuto krabičku, řekl jsem si: „Hmmm no dobře, jednopoťákovej kompresor, tak to bude asi hodně krátkej ,referát‘“ Krabičku jsem tedy zapojil, zvuk mne příjemně překvapil; jako dobrý, ale tak trochu normálka. Netušil jsem, že hlavní síla tohoto zařízení teprve čeká kdesi na internetu. TC Electronic má svoji unikátní koncepci změny nastavení svých efektů přes aplikaci pro smartphone. Na internetu jsem našel pro tato přednastavení efektu, která firma označuje jako Tone Print (dále jen TP), velmi pozitivní recenze. Instalace a orientace v softwaru je rychlá a ovládání velmi intuitivní. Stačí jen najít příslušný efekt a vyhledat nastavení, které vám bude vyhovovat. Poté telefon přiložíte ke snímači svého nástroje a aplikace v pár vteřinách „otiskne“, resp. odešle, vybrané nastavení přímo do (zapnutého) efektu. TC Electronic nabízí vlastní TP, ale oslovuje i slavné hráče a vytváří s nimi nastavení pro svoje efekty. Pro tento kompresor naleznete opravdu dostatek zajímavých a užitných TP.

 

Jde o první stomp box kompresor od TC Electronic určený speciálně pro baskytaru a kontrabas.

 

Vyzkoušel jsem jeden po druhém a až na některá extrémní nastavení mi připadají všechny jako velmi povedené. Firma uvolnila pro uživatele svých efektů i tzv.Tone Print Editor. Jde o nástroj, s jehož pomocí můžete na svém počítači (ale i přes iPad) pomocí USB kabelu nastavovat všechny parametry efektu. Prostředí programu má na 35 ovladačů a obsahuje i grafy pro vizuální představu nastavení. Skvělá je i možnost přiřazení jakéhokoliv parametru a jeho rozsahu právě k jedinému potenciometru na krabičce (těchto nastaveních naleznete v editoru desítky). Můžete tedy přímo v akci měnit de facto cokoliv. Například si můžete míchat kompresor s čistým signálem, upřednostnit středy, změnit atak, zvýšit kompresi atd. atd. atd. Škoda, že není možné editovat hotový TP vytvořený hráči, např. Capitan East, a pozměnit ho ke svým potřebám. Někteří hráči rádi poskytnou své nastavení, ale nechtějí, aby jim bylo nahlíženo pod pokličku, což naprosto respektuji. Můžete si ale otevřít vkusná tovární přednastavení a tyto následně editovat. Pustil jsem se tedy do vlastní editace efektu.

TC Electronic SpectraComp Bass Compressor - kompaktní profesionální kompresor
TC Electronic SpectraComp Bass Compressor - kompaktní profesionální kompresor

Chtěl jsem realizovat svou vizi ovládání zvýraznění středového pásma v akci. Přiřadil jsem tedy tuto funkci na potenciometr a ostatní parametry jsem jen intuitivně poupravil u jednoho z továrních TP. Na zvukové zkoušce mne můj výtvor úplně nenadchl, a tak jsem z telefonu do efektu těsně před koncertem vyslal „es-em-lomoz“, tedy TP, který velmi vkusně vytvořil Nathan East. Zvuk jsem si opravdu užil a na nastavení krabičky nebo zesilovače jsem téměř nesahal. Mnohdy hráči nastavují a hledají zvuk během koncertu a divák může nabýt dojmu, že na zesilovači nebo pedalbordu umělec stíhá během hudební produkce i partii šachu. Zvuk dostal tu správnou šťávu a evokoval ve mně pocit, jako bych natankoval letecký benzín. Basa se skvěle prosazovala, jakoby zhmotněla, ale přitom byla konkrétnější. Struna H doslova „trestala“, přitom si zachovala stejnou hlasitost jako struny ostatní. Osobně se neopovažuji za experta v nastavování jakéhokoliv efektu či zesilovače, a tak jsem rád vzal zavděk tím, co pro nás uživatele vytvořili inženýři TC Electronic spolu s hráči s obrovskou praxí. Tone Print Editor je velmi užitečný nástroj, s jehož pomocí můžete dojít ke svému absolutnímu ideálu. Aplikace Tone Print pracuje na telefonech s iOS a Androidem. Tone Print Editor je určen pro PC i Mac, ale i iPad. Doufejme, že Tone Print Editor vznikne i verze pro tablety s Androidem.

 

Z kompresoru mám velmi dobrý pocit, jde o velmi kvalitní profesionální zařízení za víc než příznivou cenu. Všem basákům vřele doporučuji vyzkoušet a při testování nezůstat jen u základní předvolby.

 

Info:

TC Electronic SpectraComp Bass Compressor je kompaktní profesionální kompresor s bohatými možnostmi nastavení a editace. Cena je 2 990 Kč.

 

Plus:

zvuk

cena

předvolby

možnost editace

 

Mínus:

nic mne nenapadá

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Rozměry (mm) 98 x 63 x 57 mm
Hmotnost 230 g
Speciální funkce možnost editace a změn nastavení
Napájení 9 V (pouze adaptér)
True bypass ano

 

www:

www.tcelectronic.com/spectracomp-bass-compressor/

Psáno pro časopis Muzikus