muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukTC Electronic PolyTune - první polychromatická ladička

27.12.2010 | Autor: Roman Helcl | sekce: pro muzikanty - testy

TC Electronic PolyTune - první polychromatická ladička

TC Electronic PolyTune - první polychromatická ladička

Zkontrolovat ladění všech strun naráz? Odteď to není žádný problém. S novou ladičkou PolyTune od firmy TC Electronic stačí brnknout přes všechny naráz a hned uvidíte, která z nich neladí. Vzhledem k tomu, že se většinou během písničky rozladí maximálně dvě struny, ušetříte tak mnoho času hledáním, které to jsou. Prostě brnknete, mrknete a doladíte. Vše za pár sekund.

Zná to každý kytarista nebo basista. Pauza mezi písničkami na pódiu je často příliš krátká na to, abyste zjistili, která ze strun se vám v poslední skladbě „rozjela“. Takže jedete postupně. Brnknutí na tlusté éčko. Hm, ta je trochu dole, takže jemně dotáhnu. Pak brnk na A. Ta vypadá v pohodě. Teď se dostávám k déčku. Je trochu povolené, takže stačí dotáhnout... Ale v tom už slyšíte ťukot paliček, které odpočítávají další píseň, a vy si v duchu říkáte: „Zase jsem to nestihl, tak musím o další pauze!“

Na takové situace je tady převratná novinka od firmy TC Electronic. Její technici totiž našli řešení, jak si poradit se zdlouhavým laděním, a vyvinuli takzvanou polychromatickou ladičkou. Stačí brnknout všechny struny naráz a okamžitě vidíte, jak je naladěná celá kytara. Ale to není vše. Můžete rovnou začít dolaďovat, aniž byste brnkali na jednotlivé struny zvlášť.

Vzhled

Výrobce ladičku vsunul do bytelného kovového obalu. Přestože její velikost není o mnoho větší než efekty firmy MXR, má velký a přehledný displej. Bílá barva efektu zkombinovaná s černým a modrým nápisem vypadá velmi elegantně. Pod displejem složeným z LED diod je pak true bypass přepínač.

Na přední straně najdete zdířku na připojení devítivoltového napájecího adaptéru  a další výstup pro kabel  pro případ, že byste se rozhodli touto cestou napájet další krabičky. Přes ladičku můžete napájet krabičky o odběru až dva ampéry. Samotná ladička spotřebovává pouze 45 mA.

Po stranách mezi napájecími vstupy výrobce efekt doplnil dvěma ovládacími tlačítky, Displey a Tuning. První z nich slouží k výběru, zda chceme ladit baskytaru nebo kytaru, a druhý k přepínaní zobrazení ladění. Máte možnost dvou režimů, podobně jako u známé ladičky Boss TU-2. V prvním případě se můžete rozhodnout pro ručičku. Pokud je nástroj naladěný, tak se navíc po stranách rozsvítí zelené šipky. Druhý mód zobrazuje zase pás světel, který se posouvá doprava, pokud je tón vysoký, a doleva, pokud je nízký.

Tlačítko tuning zase umožňuje navolit podladění o pět půltónů. Výhodou je, že pokud efekt vypnete, procesor si pamatuje poslední nastavení. Spodní kryt ladičky, který ukrývá baterii, je přichycený jedním bytelným šroubem, který lze povolit jakoukoliv mincí.

Funkce

Když jsem do ladičky zapojil svého telecastera, okamžitě jsem si všiml, že reaguje velmi rychle na brnknutí. Druhým příjemným překvapením bylo to, že ručička najížděla ke středu pěkně pomalu a ani na chvíli se netřásla. Po úderu přes všechny struny bylo přehledně vidět, která z nich neladí. To jsem pak buď mohl využít dozvuku a rovnou celou kytaru doladit nebo se k rozladěným strunám vrátit po jedné. Tím jsem ušetřil čas, který bych normálně strávil brnkáním po strunách, které držely ladění. Přes všechny původní obavy jsem musel nakonec uznat, že ladička velmi pohotově sama rozpoznávala, zda se ladila jedna struna po druhé, nebo všechny naráz.

Další výhodou, kterou oceníte na odpoledních scénách letních festivalů či tmavých klubů, je senzor, kterým displej efektu rozpoznává jasnosti prostředí a přizpůsobuje se kontrastu.
Pokud bych chtěl opravdu hledat nedostatky, mohl bych uvést, že je škoda, že v nastavovacích režimech není ladění v D nebo A, které občas používám. Ale možná proto je na přední straně efektu „tajný“ USB port, jehož funkci jsem ani v manuálu neobjevil. Že by s ním TC Electronic plánovali efekt v budoucnu updatovat?

plus
možnost ladit všechny struny naráz
přehledný displej
reaguje okamžitě
možnost nastavení ladění až o pět půltónů níže

minus
Není možné nastavit alternativní ladění

ladicí rozsah: A0-C8 (27,5 Hz-4186 Hz)
A4 frekvence: 435-445 Hz (kroky po 1 Hz)
přesnost: ± 0,5 centů
napájení: 9 V, baterie nebo adaptér
hmotnost: 300 g

Dánská firma T.C. Electronic, která přichází s polychromatickou ladičkou, je na trhu už od roku 1976. Od té doby vyvíjí a vyrábí audio techniku první třídy a neustále se soustřeďuje na nové technologie. V současné době je leaderem nejen v digitálním zpracování zvuku, ale také v dalších aspektech hudebního světa jako je například digitální zesilování a síťování.

Psáno pro: časopis Muzikus 2011/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/TC-Electronic-PolyTune-prvni-polychromaticka-ladicka~27~prosinec~2010/

Komentáře

celkový počet: 1

Dusan  Polytune - uprava testu

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.