přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraTC Electronic BodyRez - enhancer pro elektroakustické kytary

18.1.2017 | Autor: Mirek Sebera | sekce: pro muzikanty - testy

TC Electronic BodyRez - enhancer pro elektroakustické kytary


Kytarový efekt TC Electronic BodyRez
Tajná zbraň všech akustických kytaristů


Zvuk rezonujícího dřeva je základem kouzla všech kytar. My, co hrajeme na elektroakustické kytary, ale známe ten starý známý a těžko řešitelný problém s kobylkovými piezosnímači. Naše kytara zní akusticky skvěle. Jenže ve chvíli, kdy se připojíme ke kombu, se krásný, přirozený tón naší kytary změní v plochý zvuk, kterému chybí dynamika a rozsah. A tady přichází na pomoc efekt zvaný enhancer.

Piezosnímač je bezesporu skvělé a jednoduché řešení, jak snímat zvuk akustické kytary. Jenže ani ten nejlepší a nejdražší snímač se skvělým předzesilovačem nedokáže nikdy stoprocentně přenést akustický tón namíchaný s přírodním tónem rezonanční desky tak, abychom i v aparátu slyšeli plný dynamický rozsah nástroje. Jak kytaristé, tak i zvukaři se občas marně snaží ze zvuku elektroakustiky vytáhnout ty správné frekvence pomocí ekvalizérů, DI boxů a jiných udělátek. Občas je tahle snaha marná a z kytary stále leze nepoužitelný zvuk bez jakékoliv plastičnosti a barevnosti. Takový zvuk kytary se pak v kapele ztrácí, nemá potřebnou průraznost a při souhře s ostatními nástroji se prostě utápí. Co byste ale řekli tomu, kdyby vám někdo nabídl řešení v podobě miniaturní krabičky, která na pódiu udělá z vaší kytary nástroj s velkým N, který rozezvučí srdce všech posluchačů?

Minimalistický design, maximální účinek

Není to tak dávno, co dánský výrobce efektů TC Electronic přišel na trh s novým revolučním řešením - krabičkou nazvanou BodyRez Acoustic Pickup Enhancer. Nelze říci, že by tenhle efekt všechny výše uvedené problémy vyřešil, ale úspěšně je snižuje na minimum.

TC Electronic BodyRez je založen na stejných unikátních technologiích, které byly poprvé použity v procesoru TC Helicon Play Acoustic. Technici TCE zkombinovali úspěšně vyzkoušené obvody s technologií studiových enhancerů. Navíc zjednodušili ovládání a design efektu ořezali až na kost: jeden nožní spínač a jeden otočný potenciometr. To vše zasadili do kovového těla tak malého, že se snadno vejde do dlaně, a proto nezabere téměř žádné místo v pedalboardu.

Tenhle efekt umí sice jen jednu jedinou věc, harmonicky obohatit zvuk a tím obnovit přirozenou akustickou rezonanci kytary s kobylkovým snímačem, ale umí to opravdu skvěle.

Jak ztrojnásobit hodnotu vaší kytary

Efekt jsem testoval s následujícími kytarami: jumbo Dowina DCE333 Natural (kobylkový snímač Fishman Presys) a cedrový celomasivní dreadnought Kobrle Guitars (Fishman Classic). Obě dvě kytary jsou si ve velikosti těla podobné a mají i podobné snímání, klasické piezo s předzesílením.

TC Electronic BodyRez - enhancer pro elektroakustické kytary


Po zapojení, kdy byl potenciometr ještě v nulové poloze, je na zvuku slyšitelná lehká komprese. Potenciometrem označeným Body pouze přidáváte sílu efektu a postupným otáčením se mění charakteristika signálu, který je obohacován o harmonické frekvence. U obou kytar jsem končil v poloze 2 hodiny (cca ¾ rozsahu potenciometru). Je to intuitivní a předpokládám, že u jiných kytaristů a jiných kytar různých velikostí těla se nastavení bude lišit.

BodyRez má vestavěnou funkci otočení fáze, která pomáhá eliminovat zpětnou vazbu, tak častou u akustických kytar. Zajímavou vychytávkou je i funkce mute. Tu jistě ocení jak hráči, tak i zvukaři. Stačí podržet sešlápnutý footswitch a ten zamutuje výstup z efektu do aparátu. Pak je možné bez obav vysouvat a zasouvat kabely na jevišti bez nepříjemného „zvukového doprovodu“.

Pocitově obě kytary ve výškách rozjasnily svůj zvuk hlavně v polohách od třetího pražce výše. V základní poloze velmi dobře vyzněly rozšířené středové frekvence. Basy získaly na síle a pevnosti. Celkově kytara dostala barevnější zvuk s konkrétními basy, plnými středy a čitelnými, rozcinkanými výškami, ve kterém opravdu cítíte i to rezonující dřevo. Při kombinaci s vestavěným, případně dalším, ekvalizérem (např. na kombu nebo v pedalboardu) si tak lze velmi snadno nastavit během krátké chvíle bohatší a širší zvuk, se kterým si rozhodně neuděláte nikde ostudu. Při opětovném sešlápnutí pedálu efekt vypnete a krabička se přepíná do režimu bypass.

Po několikerém vyzkoušení při živém hraní můžu prohlásit, že i z relativně levné sériové kytary dostanete zvuk, který se blíží i třikrát dražším modelům. A to se za tuhle cenu vážně vyplatí.

Snadnější už to být nemůže

Nikdy nebylo tak jednoduché dosáhnout opravdu přirozeného akustického zvuku. Stačí jedno sešlápnutí efektu, jedno pootočení potenciometru, a můžete si vychutnat úplně jiný pocit ze hry. Protože při živém hraní jde vždycky hlavně o pocit. Jestliže nejste úplně spokojeni se zvukem své elektroakustiky, BodyRez stojí určitě za vyzkoušení. Třeba je tahle minikrabička právě tím, co už dlouho hledáte. A pokud si ji pořídíte, budete se (stejně jako já) sami sobě divit, jak jste dokázali hrát tak dlouho bez ní.

Info:
TC Electronic BodyRez je enhancer pro elektroakustické kytary. Je určen kytaristům, kteří nechtějí nic moc řešit a obvykle se připojují přímo do PA. Jeho výhodou je úžasná jednoduchost a okamžité zlepšení zvuku. Cena je příznivá i pro muzikanty, kteří mají hluboko do kapsy - 2990 Kč.

Plus:
miniaturní a pevné kovové, nerozbitné tělo
levnějším kytarám opravdu pomůže k velkému zvuku
přijatelná cena

Mínus:
Při maximálním vybuzení enhanceru je komprese nepříjemná, nedá se ovládat samostatně.
Odrušení zpětné vazby nefunguje stoprocentně, občas je třeba použít tlačítko fáze na kytaře (pokud tam je).


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Ovládání Body, footswitch (true bypass)
Vstup/výstup 6,3 mm jack
Napájení 9 V zdroj, který je součástí balení
Hmotnost 200 g


www:
www.tcelectronic.com/bodyrez/

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/TC-Electronic-BodyRez-enhancer-pro-elektroakusticke-kytary~18~leden~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.