muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraTC Electronic BH250 & boxy RS112 + RS210 - baskytarový zesilovač a boxy

18.12.2013 | Autor: Zdeněk Wimpy Tichota | sekce: pro muzikanty - testy

TC Electronic BH250 & boxy RS112 + RS210 - baskytarový zesilovač a boxy


BH250 je zesilovač ultralehké koncepce pro baskytaru, který je vybaven funkcí Tone Print, což je revoluční řešení obohacující zesilovač o různé efekty pomocí chytrého telefonu, a to bezdrátovou cestou. Reproboxy RS jsou velmi povedenou řadou doplňující tento unikátní zesilovač.

Tak to tady opravdu ještě nebylo! Firma TC Electronic přichází s něčím opravdu novým. Na upoutávky této firmy, kde je vyobrazen telefon vyzařující paprsky u baskytary, jsem již narazil, ale vlastně jsem nevěděl, co si mám pod tímto výjevem představit. Až tento test mi poodkryl kouzlo a možnosti této revoluční technologie. Rozhodně nejde jen o nějaký chvilkový doplněk, myslím, že firma TC Electronic dala věcem nový směr. Nebudu ale předbíhat, protože funkci Tone Print jsem vyzkoušel až v samotném závěru testu. Všechny výrobky této firmy jsou pěkně zpracované, moderní pojetí designu jde ruku v ruce i se snahou o dosažení dokonalého zvuku.

RS112


Zesilovač

Přední panel zesilovače je jednoduchost sama a toto uspořádání mně osobně maximálně vyhovuje, popis bude opravdu rychlý: jack Input, přepínač citlivosti vstupu, basy, středy, výšky, potenciometr a LED dioda pro funkci Tone Print, ladička, přepínač Mute, Master Volume, LED dioda indikující zapnutí. Zadní panel je opět jednoduchý, ale je vybaven vším potřebným a důležitým, tedy: síťový spínač a zástrčka, zástrčka typu jack pro foot switch, konektor speakon pro repro, vstup USB pro upgrade firmwaru a eventuální editaci funkce Tone Prit, vstup pro aux, výstup pro sluchátka (při zapojení sluchátek se automaticky odpojí repro), linkový výstup canon s volbou Pre/Post EQ. Nutno vyzdvihnout i to, že tento zesilovač se spínaným zdrojem vám bude fungovat od 100 do 240 V, takže můžete koncertovat po celém světě bez ohledu na napětí v síti, respektive bez ohledu na častá podpětí v našich sítích. Zvuk je opravdu příjemný a dravý, pomocí korekcí dosáhnete rychle svého ideálu, ale osobně mi vyhovovalo nastavení korekcí téměř na rovno.

Sestava

Teď trochu předběhnu, protože popis boxů bude teprve následovat. Myslím, že tato sestava je opravdu ideálním řešením pro toho, kdo hledá flexibilní aparát, s jedním boxem v pohodě odehrajete decentní projekty nebo menší kluby. Kombinace obou boxů nabízí perfektní sestavu, která obstojí i v hlučných projektech. Z osobní zkušenosti můžu jen konstatovat, že pokud zapojíte dva boxy (při dodržení ideálního ohmového zatížení), zvuk dostane daleko větší prostor a nárůst hlasitosti je překvapující. Dva boxy dávají zvuku jakoby „3D“ polohu, stěhují se lépe než jeden velký box a rozhodně není k zahození možnost vzít si na koncert nebo na zkoušku pouze jeden z boxů. V tomto případě máte k dispozici jak dvě desítkové, tak ale i dvanáctkovou membránu, podle mne ideální kombinaci z obou světů. Samozřejmě zesilovač můžete používat s libovolnými boxy, ale při dodržení minimální zátěže 4 Ω.

TC Electronic
otevřela Pandořinu skříňku v podobě software Tone Print Editor, tedy nástroje pro plnou editaci svých efektů.

Boxy

V testu budu pokračovat popisem samotných boxů. Překvapí nás asi atypické zaoblení hran boxů. Výrobce uvádí, že plochy boxů jsou vyrobeny z velmi kvalitní osmnáctimilimetrové překližky a rohy z masivního tvrdého dřeva. Boxy mají nástřik, kterým jsou opatřovány především PA systémy. Tento povrch je označován jako vysoce odolný proti poškrábání či otlučení. Oba boxy jsou osazeny zakázkovými reproduktory firmy Eminence, v případě RS210 je jeden z reproduktorů koaxiální tedy v jeho středu je tweeter s titanovou membránou, RS112 je osazen jednou koaxiální dvanáctkou. Oba boxy mají regulátor tweeteru, bassreflex vyvedený směrem dozadu a dva konektory  speakon. Proporce a design boxu RS112 mohou vyvolávat představu, že jde o subwoofer, ale není tomu tak. RS112 je plnohodnotná dvanáctka, která dokonale pokryje všechna spektra důležitá pro baskytaru.

TC Electronic BH250 & boxy RS112 + RS210 - baskytarový zesilovač a boxy


Tone Print

No a teď bonbónek na konec: Jakožto vlastník smartphonu a občasný uživatel služby Google Play (zesilovač podporuje i App Store) jsem si stáhl aplikaci Tone Print, k čemuž mě nabádala nálepka na zesilovači. Nutno dodat, že postup naládování efektů je opravdu jednoduchý a intuitivní. Tedy po stažení aplikace a její instalace je nutné aktivovat na zesilovači funkci Tone Print  příslušným potenciometrem. Dále si už jen na telefonu vyberete příslušný efekt, který pro TC Electronic editovali hráči opravdu velkých jmen. Poté už jen odťukáte další a další a přiložíte telefon k snímači nástroje, poté začne telefon vysílat signál, který je touto cestou přenesen do zesilovače a „otiskne“ příslušný efekt přímo do hlavy zesilovače. Pomocí potenciometru přiřazeného této funkci máte možnost míchat tento efekt s čistým signálem. Na výběr máte z několika přednastavených efektů, jako například kompresor, chorus, flanger, octaver, reverb atd., jejichž řada se bude jistě dále rozrůstat. Při dokoupení footswitche od TC Electronic získáte možnost využití dvou efektů a funkce mute.
Tyto výrobky mne opravdu zaujaly a mohu je s klidným svědomím jen a jen doporučit.

Info:
TC Electronic BH250 je zesilovač pro baskytaru s unikátní koncepcí práce s efekty. U nás se prodává za 7390 Kč. TC Electronic RS210 a RS112 jsou boxy pro baskytaru kompaktní konstrukce a nízké hmotnosti, na našem trhu se prodávají 12 990 Kč za RS210 a 10 990 Kč za RS112.

Plus:
zpracování
design
zvuk
funkce Tone Print, cena

Mínus
absence nožiček na boxech...TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

TC Electronic BH250

Výkon 250 W/4 Ω (min. 4 Ω)
Speciální funkce Tone Print, ladička
Rozměry 220 x 63 x 231 mm
Hmotnost 1,8 kg
Linkový výstup Ano, XLR
Elektronka ne

TC Electronic RS210

Výkon 400 W
Rozměry/hmotnost 356 x 664 x 356 mm/21 kg
Tweeter ano
Plynulá regulace tweeteru ano
Konektory 2x speakon

TC Electronic RS112

Výkon 200 W
Rozměry/hmotnost 356 x 356 x 498 mm/14 kg
Tweeter ano
Plynulá regulace tweeteru ano
Konektory 2x speakon


www:
www.tcelectronic.com


Video na Youtube

www.youtube.com/watch?v=3WFrPr_40d8
www.youtube.com/watch?v=3uEcKcc9M-A
www.youtube.com/watch?v=RN-d6peDohI
www.youtube.com/watch?v=99QDsztIFfA

Psáno pro: časopis Muzikus 2013/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/TC-Electronic-BH250-boxy-RS112-RS210-baskytarovy-zesilovac-a-boxy~18~prosinec~2013/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.