muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

klávesyStudiologic Numa Stage - digitální piano

8.3.2015 | Autor: Milan Kopecký | sekce: pro muzikanty - testy

Studiologic Numa Stage - digitální piano

Tak se nám, přátelé, s těmi klavíry, roztrhl pytel. Výrobci hudebních nástrojů z nás chtějí mít opravdové klavíristy. Dostala se mi do rukou další Numa od Studiologicu, tentokrát s označením Stage. Už sám název napovídá, k čemu je určená. Ano, správně, na pódium. I když doma můžete muzicírovat od rána do večera také, fantaziím se meze nekladou.

Piano

„Věčná otázka s jakou ženou bejt, do snů se ponořit nebo někde lejt...“ jsou slova jedné písně rockové kapely T4, kterou tvoří samí zkušení hráči. I přes životní zkušenost jsou, jak se zdá, v kýblu. Možná vyvstane věčná otázka ve vaší hlavě, jaké piano si koupit. Všechna mají podle katalogů kladívkové mechaniky, skvělé zvuky apod. Jen některá ale skutečně zní jako piano.

Studiologic je italská firma dříve proslavená jako Fatar, především díky klávesám všeho druhu. Numa Stage je nástroj s velmi příjemnými rozměry a hmotností. Určitě znáte ten pocit: Náš klávesák si koupil nový nástroj, básní o něm, jak je famózní. Jenomže váží třicet kilo a na otázku, kdo to bude nosit, už nikdo neodpovídá. U Numy Stage zůstaňte klidní, váží jen cca třináct kilogramů.

Klaviatura, základ úspěchu

Rozdělme si hudebníky na školené klavíristy a na ty, kteří mají klavír rádi, rádi na něj hrají, klavíristy ale nejsou. První skupina bude na pochybách, druhá přesně naopak. Numa Stage je vybavena mechanikou TP/100LR s třemi senzory. Co to znamená v češtině? Velmi příjemnou, měkčí mechaniku pro pohodlnou hru. A může to být klidně na svatbě, která začíná ráno a končí někdy také ráno. Věřím, že neklavíristé ji ocení. Klavíristé namítnou, že je příliš měkká. Poohlédnou se po nástroji Numa Concert, který má top klaviaturu s dřevěnými segmenty. Studiologic do Numy Stage vložil možnost měnit dynamiku klávesnice, k dispozici je celkem pět režimů.

Zvuky, druhý základ všeho

Všechna digitální piana od italského výrobce neměla víc než dvanáct zvuků. Numa Stage nemůže být výjimkou. Hráč má na výběr dvě piana akustická, tři elektrická, clavinet, dvoje smyčce, dvoje varhany a dvě basy.

Klavír jedna (Concert grand) je malinko zastřený, klavír dvě (Stage grand) reputaci napravuje. Připomíná mi ostřejší klavíry např. od Yamahy (někteří výrobci to označují jako Japan grand, Steinway naopak German grand). Vylepšit, a to o dost, lze piano nastavením rezonance strun, představuje to stisk dvou tlačítek, piano se stane pianovější. Nástroj nemá např. honky tonk piano, lze ho napodobit volbou efektu chorus a otočením potenciometru doprava. Sice není tak rozladěné, ale je tam.

Druhou skupinou jsou piana elektrická. První dvě jsou klasické Rhodes, své obvyklé „jóó“ říkám především tomu prvnímu. Banku doplňuje DX piano. Clavinet je velmi věrný. Následují smyčce, resp. pady. První zvuk jsou klasické plochy, druhý je použitelný např. pro orchestrální improvizaci. Uplatní se v popu, nezní špatně.

Trochu nechápu zvuky varhanní. V nástroji tohoto typu bych očekával alespoň jedny chrámové varhany, to pro případ, že pan hudebník půjde hrát např. na svatební obřad. Studiologic ale vsadil na něco jiného - Organ I. je jazzový zvuk s perkusí, Organ II. mi nejvíce připomíná píseň Petra Nováka Já budu chodit po špičkách.

Poslední dvě pozice patří basám - Bass I. je akustická basa, Bass II. elektrická. Horní část klávesnice patří tónům harmonic (hammering).

Resumé

Neexistuje výrobek, který by nadchnul úplně všechny (pardon... snad kromě produktů s nakousnutým jablkem), Numa Stage si ale své zákazníky najde. Je to celkem příjemný nástroj, sice s málo zvuky a málo možnostmi, nakonec ale klavírista potřebuje především klavír. Je to ale na zvážení každého. Jen říkám, že Numa Stage hraje vážně slušně.

Info:
Studiologic Numa Stage je digitální pódiové piano určené pro každého. Hráč má k dispozici 12 zvuků a 88 kláves s mechanikou TP/100LR. Cena je 21 590 Kč.

Plus:
velmi příjemná mechanika
zvuky akustických a elektrických klavírů
napájení euro kabelem

Mínus:
chybějící zvuk chrámových varhan
poměrně málo zvuků


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Klaviatura 88kláves, mechanika TP/100 LR se třemi senzory
Zvuky 12(2x piano, 3x elektrické piano, clavinet, 2x smyčce, 2x varhany,2x basy)
Polyfonie 128hlasů
Efekty chorus,phaser, rotary, tremolo
Reverb room,hall, delay
Rkvalizér basy,výšky, balance, volume
Další možnosti posunoktáv, ladění, nastavení dynamiky, rezonance strun, kolečkopitch bend, modulační kolečko
Vstupy/výstupy 2x6,3 mm jack sluchátka, 2x 6,3 mm jack out, 3,5 mm jack in, MIDIIn/Out/Thru, USB, 2x pedál, napájení klasickou šňůrou
Příslušenství notovýpult, manuál na CD, sustain pedál VFP1/10


www:
www.studiologic-music.com/numa-stage.html

Psáno pro: časopis Muzikus 2014/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Studiologic-Numa-Stage-digitalni-piano~08~brezen~2015/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.