Studiologic Numa Concert - digitální stage piano

Studiologic Numa Concert - digitální stage piano
Studiologic Numa Concert - digitální stage piano

Z kozačky vykukuje konkurent

Není pochyb o tom, že mladý Ital v zimě nepracuje a v létě tančí. Starý Ital má patrně jiné zájmy a občas něco vymyslí. Mám na mysli starého muže - říkejme mu pan Fatar. Kdysi začal vyrábět klávesnice a master keyboardy a svou jedinou dceru dal muži jménem Studiologic. A tak vznikla dnešní rodina keyboardů a nástrojů, mezi které patří i královský model piana - Numa Concert. Dle mého úsudku jde o velmi zajímavý nástroj, na kterém jasně vyniká klaviatura.

Přišla mi velká krabice

Jistě znáte ty pocity, když vám domů přijde nový hudební nástroj. Hudebník v tu chvíli zapomene na všechno a celým svým já se soustředí pouze na nového miláčka. Manželka, děti, běžné starosti, to vše musí jít stranou. Tak mi jednoho dne přišla slečna Numa Concert. Ve velké krabici se nachází černé piano a krabice s příslušenstvím.

 

Po prvotním ohledání bych řekl, že to není slečna, ale velevážená dáma. Přesvědčila mě především svou skvostnou klávesnicí. Hned jsem začal hledat ekvivalent u jiných výrobců hudebních nástrojů a došel k tomuto závěru: Numa Concert je asi nejlevnější stage piano vybavené klávesnicí s dřevěnými prvky. Zkrátka máte pocit, jako když sedíte u koncertního křídla. Porovnání mi poskytl nástroj slavného českého výrobce - rozdíl je snad jen v tom, že u skutečného klavíru tvoříte zvuk přímo prsty, u elektrického se jaksi vždy něco ozve.

Náhle do mého světa kláves, pomyslných kladívek a zvuku vstoupila má žena. Nechtěla, abych utřel nádobí nebo uklízel, ale říkla: „Co to máš?“ Sedla k tomu a po chvilce sdílela mé nadšení. Studovala na konzervatoři a patří k opravdu nekompromisním kritikům elektronických nástrojů. A klávesnice Concertu ji zaujala.

 

Hráč má k dispozici plný klavírový rozsah, uspokojivou polyfonii, stačí jen přinést noty a cvičit. Pardon, koncertovat.

Za zmínku stojí tajemné tlačítko úplně vpravo. Nástroj si dle způsobu hry sám nastaví jednu z deseti variant dynamiky klávesnice. Funkce je přebraná z Numa Piana.

 

Je až s podivem, kolikrát narazíme při pročítání prospektů na různé modifikace slovního spojení kladívková klaviatura. Ale jen některá je skutečně kladívková. Pochopitelně, kladívko rozechvívající strunu v útrobách nástroje nenajdeme, pocit pro hráče je ale velmi podobný jako u koncertního křídla. Nicméně musíme počítat s tím, že klávesy s touto předností nestojí deset ani dvacet tisíc korun. Za kvalitu se zkrátka platí a kompromis naštěstí neexistuje.

 

Concert má zvuky, není němý

Kdysi jsem měl možnost hrát na nižší model stejného výrobce, totiž na Numa Piano. Podobnost není jen ve zvucích, ale i tvarech. Numa Concert je černé, Numa Piano světlé a s jinou klaviaturou. Oba modely nabízejí 12 zvuků - 2x akustické piano, 3x elektrické piano, Clavinet, 2x pad, 2x organ a 2x bas.

 

První zvuk - akustické piano: Ve střední poloze zní velmi dobře, ve spodních partiích klaviatury také, v horní části je malinko zastřené. Druhým pianem je zvuk označený Stage Grand. Dle mého názoru se blíží zvukům japonských výrobců akustických klavírů, je to ale individuální vnímání.

 

Mám slabost pro elektrické klavíry, obzvláště Rhodes. Zvuk Concertu je skvělý, můžeme použít i přidané efekty. Hned vedle je klasické FM piano a další tlačítko patří Wurlitzeru. O jeho zvuku mám trochu jasnější představy, tento zvuk je trochu v mlze, mnoho světových hráčů ale takový sound vyznává.

 

Tlačítka označená jako Pad1 a Pad2 jsou docela obyčejné syntetické smyčce. Dobrá, tedy pady: Pěkně se pojí s muzikou, mají tam rozhodně své místo. Dva varhanní zvuky jsou bohužel jen simulace tradičních táhlových varhan, chybí zvuk píšťalových varhan, např. pro obřadní hraní. Zvukový arsenál doplňují dva basy.

 

Všechny zvuky v reálném čase procházejí efektovou jednotkou a taktéž ekvalizérem. Dle vkusu každého soudruha, jak by řekl klasik českého filmu. Zběhlí klávesisté ocení split (např. piano s basou), vrstvení (např. piano a smyčce).

 

Celkově lze říci - ale je to silně individuální pocit - že zvuky nejsou špatné, korespondují s cenovou hladinou nástroje. Představoval bych si např. více průzračný a více supertrampovský Wurlitzer a třeba honky-tonky piano, i když jeho napodobenu lze vytvořit pomocí chorusu. O varhanách se zmiňuji výše, další barvy na tradičním stage pianu potřeba asi nejsou.

 

Technická specifikace

 

počet kláves: 88

klaviatura: TP40/wood

ovladač dynamiky: dle způsoby hry nástroj sám nastaví velocity

zvuky: celkem 12 (piana, smyčce, varhany, basy)

zvukové možnosti: split, vrstvení, efekty v reálném čase, pitch bend, modulace, jednoduchý ekvalizér

vstupy/výstupy: audio out L a R (2x mono jack 6,3 mm), 2x sluchátka, audio in (stereo jack 3,5 mm), 2x pedál, MIDI In/Out/Thru, USB, napájení (euro šňůra)

MIDI: ano

rozměry: 1300 x 310 x 130 mm

hmotnost: 20,1 kg

příslušenství: napájení kabel, notový pult, sustain pedál VFP1

MIDI

Jak už u nástrojů Studiologic bývá zvykem, jsou to též výkonné a programovatelné master keyboardy. A Concert nevyjímaje. Svému uživateli, který chce ovládat jiné nástroje pomocí klasických kabelů nebo počítač prostřednictvím USB, poskytuje tradiční ovladač - zóny, program Change atd. U klasické MIDI komunikace přes konektory DIN je prakticky kompatibilní všechno se vším, vsuneme-li do řetězce počítač, může vyvstat problém, Italové to ale mají, jak se říká, vychytané. Testoval jsem s Cubase a Halion Sonic, funguje bez zaváhání.

 

Resumé

Numa Concert je dle mého soudu výborná volba pro toho, kdo hledá kvalitní stage piano za přijatelnou cenu. Možná, že některé jiné značky na podiu „lépe vypadají“, ale u klavíru jde především o zvuk a klaviaturu. Ta je u Concertu skvostná, zvuky přijatelné.

 

Info:

Numa Concert je digitální piano italského výrobce Studiologic. Svému uživateli nabízí dvanáct zvuků, efekty ovladatelné v reálném čase, jednoduchý ekvalizér a především nejvyšší model klaviatury s dřevěnými prvky. Cena je 38 990 Kč.

 

Plus:

výborná klaviatura

zvuky, které nezklamou

kompaktní rozměry a přijatelná hmotnost

audio vstup

 

Mínus:

absence zvuku píšťalových varhan a dalších pian

osobně bych preferoval audio vstup jako oddělené 6,3mm mono jacky pro levý a pravý kanál více než 3,5mm stereo jack

 

www:

www.studiologic-music.com/numa-concert.html

Psáno pro časopis Muzikus