přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

klávesyStudiologic Acuna 88 - řídicí MIDI klaviatura

14.10.2013 | Autor: Bohuslav Bob Zika | sekce: pro muzikanty - testy

Studiologic Acuna 88 - řídicí MIDI klaviatura


Řídicí MIDI klaviatura se dnes stává standardní součástí výbavy téměř každého dobrého klávesisty či moderního nahrávacího studia. Dnes si proto představíme jeden z výrobků firmy Studiologic.

Firma nabízí ve svém portfoliu řídicí MIDI klaviaturu nové generace, která nese označení Acuna 88. Co vše tento MIDI kontrolér umí, si řekneme v dnešním testu.    

Na první pohled

V balení dále najdete adaptér se čtyřmi koncovkami, které se standardně užívají ve světě, chromovaný stojánek na noty, chromovaný stojánek pro iPad a CD s manuály.

Řídicí klaviatura má celokovové šasi v černo-šedé barvě. Bočnice jsou z tvrzeného plastu imitujícího ebenové dřevo. Šasi je konstruováno tak, aby sneslo věčné tahání, balení a rozbalování na vašich štacích.

Studiologic Acuna 88 - řídicí MIDI klaviatura


Na předním panelu, kterému vévodí klaviatura s 88 klávesami, nenajdete mnoho ovládacích prvků. Na levé straně jsou dvě kolečka Pich a Modulation. Ta jsou umístěna mírně šikmo a velmi dobře vyhovují ergonomii natažené paže. Mezi kolečky a hlavní ovládací částí jsou umístěny popisky zadního panelu, což je výborný nápad. Téměř poslepu a na jistotu můžete sáhnou na ten správný konektor a rychle jej v případě nouze vyměnit. V řídicí sekci najdete vše, co budete k vaší práci s touto řídicí klaviaturou potřebovat. Kromě LCD displeje jsou zde čtyři potenciometry Control 1 až 4, další Data Entry/Edit a dvě tlačítka + a -. Vše v černé barvě. Nad displejem je umístěn výlisek z umělé hmoty s drážkou a dvěma dírkami. Sem se zasouvá jeden z pultíků, které jsou součástí balení. Pod ovládacími prvky je logo Studiologic. V pravé horní části je logo modelu - Acuna 88.

Zadní panel obsahuje všechny vstupy a výstupy. Ty jsou zleva doprava uspořádány takto: 1x vstup Breath (stereo jack 3,5 mm), 2x vstup pro pedály jack 1-2 (2x mono jack 6,3 mm), 1x USB port, MIDI Out 2, Out 1 a In 1, vstup pro adaptér a vypínač pro zapnutí a vypnutí nástroje. Středu zadního panelu vévodí velké logo Studiologic a nechybí zde ani menší logo Acuna 88.

Na spodní straně je nalepeno šest gumových nožiček. Musím říci, že nástroj vypadá hned na první pohled profesionálně. Nic mi zde ani nevadilo ani nechybělo. Klasik by možná řekl: „V jednoduchosti je krása!“  

Klaviatura

Acuna 88 má k dispozici lehce vyvažovanou kladívkovou mechaniku firmy Fatar TP 100, u které si můžete nastavit čtyři úrovně citlivosti úhozu. K dispozici je Normal (Nor), Light (Lgh), Heavy (Hvy) a Fix. Pokud budete chtít dosáhnout co nejlepšího výsledku při hře, doporučuji nastavit úroveň Heavy. Klaviatura má k dispozici také monofonní Aftertouch.

Klaviatuře můžete přiřadit čtyři různé zóny a nastavit spoustu řídících MIDI parametrů. Mapa MIDI kontinuálních kontrolérů (CC) je přehledně popsána v manuálu. Naleznete zde i další základní parametry, charakterizující tuto řídicí klaviaturu. Například: MIDI Channels 1-16, Note Numbers 0-127, Program Change 0-127 a další. V manuálu nechybí ani základní tabulka GM sady.

Ten, kdo někdy s MIDI parametry pracoval, ví, oč běží, a není potřeba zabíhat do detailů. Proto se zde nebudu více rozepisovat o jednotlivých kontrolérech.

Řídicí MIDI klaviatura

umožňuje řídit hlavně zvukové moduly, softwarové nebo hardwarové syntezátory. Může také řídit digitální mixážní pulty, efektové procesory, světlelné efekty a další. Tyto klaviatury mívají různou výbavu. Obecně však platí, čím více ovládacích prvků klaviatura má, tím více parametrů je možno řídit. Řídicí klaviatury dnes standardně nabízejí ovládací prvky jako programovatelné slidery, programovatelné otočné potenciometry, kolečka pro ohýbaní tónu a hloubky modulace a další. Mnohdy je pro větší komfort řízení dodáván i různý podpůrný software.

Software acuna!Panel

Studiologic nabízí všem svým zákazníkům, kteří vlastní nějaké to „iZařízení“, software s názvem acuna!Panel. Ten je volně ke stažení na Apple Storu ve verzi 1.0. Vývojářem tohoto softwaru je Marco Giachi. Pokud tedy vlastníte iPad, iPod Touch nebo iPhone s nejnižší verzí iOS 4.2, můžete v klidu začít využívat služeb tohoto softwaru.

Studiologic Acuna 88 - řídicí MIDI klaviatura


Studiologic Acuna 88 - řídicí MIDI klaviatura


Protože jsem majitelem iPad2 s iOS 5.1.1, aplikaci jsem si nainstaloval, abych se podíval, co vše software nabízí. Software má k dispozici dvě okna. V horní části prvního okna najdete osm tlačítek pro rychlý přístup ke zvukovým barvám ovládaného zvukového modulu (G. Piano, E. Piano 1-3, Synt 1-2, Clavinet a Harpsi). Hned vedle je deset sliderů pro ovládání základních parametrů v reálném čase (Volume, Pan, Balance, Expression, Breath, Reverb, Chorus, Tremolo, EFX Ctrl 1-2). Ve spodní části jsou k dispozici  čtyři tlačítka, pomocí nichž můžete zvolit jednu ze čtyř zón, kterou pak můžete upravit dle svých představ (Zone 1-4). Hned vedle je umístěno deset velkých tlačítek, sloužících jako pady. Celkem rychle můžete přistupovat k deseti vytvořeným přednastavením (P01-10). Volba přednastavení je umístěna v horní části okna nad ovládacími prvky.

Druhé okno nabízí detailnější nastavení parametrů (Edit Menu). Můžete zde zvolit zónu, vybrat zvukovou barvu, detailně upravit nastavení sliderů a další. Takto lze nastavovat spoustu dalších funkcí.

Myslím si, že je to výborný nápad využít řízení Acuny a připojených zvukových modulů třeba pomocí iPadu. Je to skutečně rychlé a komfortní.

Studiologic Acuna 88 - řídicí MIDI klaviatura


USB port a MIDI

Pokud budete chtít využít služeb softwaru acuna!Panel, budete potřebovat k propojení Acuny a iPadu Camera Connector Kit a standardní USB kabel. Bohužel ani jedna z věcí není standardní součástí balení. Budete tedy muset sáhnou do peněženky a investovat cca 850 korun českých, což se určitě časem vyplatí.

Propojení Acuny s iPadem je poté velmi jednoduché. Do iPadu zasunete konektor s USB koncovkou, propojíte ji USB kabelem s Acunou, spustíte acuna!Panel a můžete začít ovládat vaše připojené zvukové moduly.

Co se týče MIDI propojení, tak to je klasické a popisovat jej nebudu, jelikož by to bylo nad rámec našeho testu. Jenom připomenu, že k dispozici je MIDI In/Out 1, 2, tedy dva nezávislé porty.

Technická specifikace:

klaviatura: 88 kláves, Premium Weighted Hammer Action s monofonním Aatertouchem, 4 úrovně nastavení
displej: LCD, 2 x 16 písmen, podsvícený
možnosti: 4 programovatelné zóny (vrstvy), 2 nezávislé MIDI porty, 4 volně přiřaditelné potenciometry, zapínání a vypínání zón, 2 kolečka (Pitch, Modulation), USB, kompatibilita s iPad, iPod Touch, iPhone (od iOS 4.2)
konektory: 1x vstup pro dechový ovladač (stereo jack 3,5 mm), 2x vstup pro připojení pedálů (Sustain, Expression Pedal) jack 1,2 (mono jack 6,3 mm), 1x USB port pro připojení „iZařízení“ (MIDI I/O), MIDI In/Out 1, 2, vstup pro adaptér
dodávané příslušenství: adaptér KSAA 0900050W1UV-1, chromovaný stojánek na noty, chromovaný stojánek pro iPad, CD-Rom s manuály
volitelné příslušenství: Sustain Pedal PS-100 nebo VFP-1, Expression Pedal VP-27, dechový ovladač
rozměry: 1280 x 350 x 115 mm (šířka, hloubka, výška)
hmotnost: 14,6 kg

CD

CD-Rom obsahuje manuál k nástroji. Ten je zde v provedení 3 v 1 - anglicky, německy a italsky. Kromě tohoto manuálu jsou zde k nahlédnutí i další manuály výrobků firmy Studiologic (Numa, Numa Nano, Numa Organ, Numa Piano a další).

Závěr

Acuna 88 firmy Studiologic je profesionální řídicí MIDI klaviatura, která si své místo najde jak na pódiu, tak ve studiu. V kombinaci s iPadem získáte silnou zbraň k rychlému ovládání zvukových modulů a vždy budete mít rychle po ruce svá nastavení.

Ten, kdo uvažuje o koupi master keyboardu ke svému raku s moduly, by měl zbystřit a okouknout tento výrobek firmy Studiologic. Myslím, že by právě tento model mohl být zajímavým řešením.  

Info:
Acuna 88 je řídicí MIDI klaviatura od firmy Studiologic. Cena na českém trhu je 12 190 Kč
i s DPH.

Plus:
-celokovové šasi nástroje
-pohodlné ovládání pomocí „iZařízení“ a softwaru acuna!Panel
-výborné možnosti nastavení

Mínus:
-nutnost dokoupení Apple Camera Connector Kitu a standardního USB kabelu

www:
www.studiologic-music.com

Psáno pro: časopis Muzikus 2013/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Studiologic-Acuna-88-ridici-MIDI-klaviatura~14~rijen~2013/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.