přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukStudio Projects VTB-1 - mikrofonní předzesilovač

14.1.2008 | Autor: Vladimír Dvořák | sekce: pro muzikanty - testy

Studio Projects VTB-1 - mikrofonní předzesilovač

Studio Projects VTB-1 - mikrofonní předzesilovač

Firma Studio Projects se poprvé představila v letech 2001-2 svými mikrofony série C a B, a po příznivé reakci odborné veřejnosti rozšiřuje sortiment o první elektronický výrobek - VTB 1, lampový mikrofonní předzesilovač v nejvyšší možné kvalitě za rozumnou cenu.

Pro pořádek je nutno uvést "také lampový", protože je možné plynule volit poměr lampového a solid-state, tedy tranzistorového před-zesílení. Nenápadná krabice z masivního plechu výšky jednoho a šířky polovičního rackového U rozměru je sympaticky střídmě vybavena pouze třemi otočnými ovladači na své čelní straně - Input Gain pro vstup, Tube Blend pro volbu již zmíněného poměru sycení signálu pomocí transistorů v levé, či lampou 12AX7v pravé krajní poloze, a Output Level pro regulaci výstupu. Ovládání je na čelní masce doplněno pěti dvoupolohovými přepínači - pro aktivaci fantomového napájení kondenzátorových mikrofonů, přepnutí mikrofonního a linkového vstupu, aktivaci horní propusti, přiřazení VU metru ke vstupu nebo výstupu a k obrácení polarity výstupního signálu.

Samotný VU meter není nijak rozměrný, ale celkem přehledně znázorní průměrnou intenzitu signálu v tříbarevném rozlišení pětimístné řady LED diod. Nenápadnou zajímavostí je použití dvoustupňového zesílení na mikrofonním vstupu pomocí dvou diskrétních paralelních tranzistorů, které dále sytí bipolární operační zesilovač. První tranzistorový, stupeň může zesílit signál na 45 dB, druhý stupeň o dalších 15 dB na celkových 60 dB. Po zapojení a nastavení vhodných pracovních úrovní je pak velmi zajímavé sledovat změnu barvy zvuku plynulým otáčením ovladače Tube Blend. Zatímco levá krajní solid-state poloha nabízí pevné basy a plnost středového pásma, směrem k pravé "tube" poloze se zvuk znatelně projasňuje a basy získávají prostorový nádech. Vhodným poměrem se dá znatelně vylepšit jakýkoli zvuk, konečná poloha záleží na zvukovém zdroji. Při posuzování je však nutné lehce přizpůsobit výstupní signál, "lampová" pravá poloha je ve výsledku o něco hlasitější. Velmi užitečnou se zdá být zdířka Insert na zadním panelu přístroje pro možné připojení dalších, především dynamických efektů. Nijak nápadný VTB 1 tak může i v domácích podmínkách přinést nečekaně významné kvalitativní posuny nabíraného materiálu. Doporučená maloobchodní cena je 3590 Kč (vč. DPH).

Technická specifikace:
maximum pre-amp gain: 60 dB/mic, 30 dB/line
maximum output gain: 12 dB/symetrický výstup
vstupní impedance: 2000/300 ? při 200/50 ? přep. vstup
výstupní impedance: 50 Ohm/XLR, 100 Ohm/jack
frekvenční rozsah: 20 Hz-20 kHz, +0/-0,25 dB (mic), +0/0,5 (line)
odstup signál šum: -128 dBu (150 ? zdroj, 60 dB zisk)
zkreslení mic, line - XLR out<0,0015% (při solid-state)

Psáno pro: časopis Muzikus 2007/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Studio-Projects-VTB1-mikrofonni-predzesilovac~14~leden~2008/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.