Studio Projects B1 a B3 - velkomembránové kondezátorové mikrofony

Studio Projects B1 a B3  - velkomembránové kondezátorové mikrofony
Studio Projects B1 a B3 - velkomembránové kondezátorové mikrofony

Značka Studio Projects patří do skupiny PMI Audio sídlící v Kalifornii a vznikla 1999. Do skupiny patří dále značky Joemeek, Stephen Paul Audio a Toft Audio Designs.

Úvodem

Série B pokračuje ve šlépějích velmi úspěšné řady C, se kterou Studio Projects debutovala v roce 2000. Řada B zahrnuje tři typy, kardioidní B1, multi-pattern B3 a lampový TB1. Předmětem dnešního testu budou mikrofony B1 a B3, které jsou v současnosti nejlevnějšími modely značky. Mikrofony byly představeny v roce 2002, nyní se vyrábí v inovované podobě. Mikrofony jsou navržené Brentem Caseym, víceprezidentem americké pobočky zabývající se vývojem produktů. Vyráběny jsou v Pekingu firmou 797 Audio, což je jeden z největších čínských OEM výrobců.

 

Popis

Mikrofony mají 3 : tenkou mylarovou palcovou kapsli, napařenou zlatem. Mikrofony vyžadují fantomové napájení +48 V, elektronika je tranzistorová - FET, symetrický výstup je beztransformátorový. Tělo mikrofonu je kovové se saténovým finišem. Na čelní straně je logo SP, na zadní straně označení výrobku a sériové číslo. Konstrukce budí důvěru. Oba mikrofony jsou dodávány v kartónové krabici vystlané pěnovou hmotou, v níž najdeme mikrofon, pouzdro se zipem, manuál, vindšuc a odpružený držák, řečený pavouk. Pavouk je nové konstrukce, mikrofon se do něj nešroubuje, pomocí drážky v držáku a výstupku na mikrofonu se do něj vsune a pootočením zajistí proti vypadnutí. Mikrofon ovšem není v držáku úplně napevno, což by možná při extrémní situaci mohlo způsobit malé viklání mikrofonu v držáku. V tiskové zprávě se ale píše, že mají mikrofony nový systém uchycení kapsle v těle mikrofonu, tzv. Isocone, který sám zabraňuje přenášení vibrací na kapsli tak účinně, že pavouk v podstatě není třeba. Poctivě dodávám, že ani já sám jsem žádné problémy nezaznamenal. Mikrofony jsou určeny pro studiové aplikace, mluvené slovo, zpěv, kontaktní snímání kytarových aparátů, dechů, smyčců a perkusí.

 

B1 má pevnou kardioidní směrovou charakteristiku a dva ovládací prvky, útlumový článek a high pass filter na 75 nebo 150 Hz se strmostí 6 dB/oktáva. Oba prvky mají nulovou polohu.

 

B3 má dvě kapsle a nabízí kardioidu, kouli a osmičku. Disponuje také dvěma ovládacími prvky, jedním měníme směrovou charakteristiku a druhým volíme buď -10 dB útlumový článek nebo high pass filter na 75 Hz, 6 dB/oktáva, případně polohu beze změny signálu.

 

Dojmy

B1 má zhruba 5dB zdvih okolo 10 kHz, od 100 Hz začíná mírný pokles, kardioida je poměrně široká, lze využít příjemného proximity efektu, zejména s ohledem na zmíněnou frekvenční charakteristiku. Má živý zvuk, je skvělý na zastřenější hlasy, výborný na rockové kytary. Frekvenční charakteristika B3 je u kardioidy podobná, pokles basů začíná dřív, už od 200 Hz. Koule má -2 dB na 5 kHz, zdvih na výškách začíná už od 6 kHz, pokles na basech je výrazně menší. Osmička má nejméně basů, zdvih na výškách má plošší průběh. B3 je díky třem směrovým charakteristikám více univerzální, B1 zní vyrovnaněji, díky široké kardioidě je snadné najít dobrou snímací pozici.

 

Závěr

Velmi zajímavé mikrofony, nejen s ohledem na jejich nízkou cenu. Ve snaze o objektivnost přidávám dva mínusy, oba ale mají z hlediska běžného používání minoritní význam.

 

Info:

Velkomembránové kondezátorové mikrofony vyráběné v Číně. B1 je kardioidní, s útlumovým článkem a high pass filtrem, B3 nabízí tři směrové charakteristiky a útlumový článek kombinovaný s high pass filtrem. Doporučené maloobchodní ceny jsou 2890 Kč za B1 a 4790 za B3.

 

Plus:

cena

zvuk

výbava

 

Mínus:

B1, B3: velmi malé mínus: konstrukce pavouka

B3: velmi malé mínus: nemožnost použít útlumový článek a high pass filtr najednou

Psáno pro časopis Muzikus