Strymon Volante - analogové ač digitální echo

Strymon Volante - analogové ač digitální echo
Strymon Volante - analogové ač digitální echo

O simulaci páskového echa se pokouší nejeden výrobce. Strymon ale není jen tak někdo. A ani testovaný efekt není jen tak ledajaký pokus. Jde na to o dost jinak než ostatní.

Úvodníček

Krásný vzhled i provedení, jak to Strymon umí. Rozměry jsou totožné třeba s TimeLine. Adaptér je přiložen, mašinku zapínáme zasunutím napájení.

Pochopit koncepci Volante nemusí být úplně jednoduché. Je rozdíl mezi realitou a zvukovými ukázkami, kde to všechno odsejpá a jeví se být snadné. To způsobí na počátku trochu zmatku. Efekt zapojíme, začneme kroutit knoflíky, ale ono se to chová všelijak, jakoby bez logiky, záhadně.

Vše do sebe zapadne, když si osvojíme, že Volante jsou čtyři nahrávací hlavy páskového echa zapojené za sebou. Či chcete-li, čtyři za sebou postavené delaye. Čas ozvěny se nastavuje pro poslední, čtvrtou hlavu. Zbývající tři hlavy si čas odvodí z té čtvrté. Buď rovnoměrně (čtvrtky), anebo různě navzájem posunuté (trioly, předražené doby atd.).

Přiložen je stručný manuál. Je jasný a srozumitelný (byla k dispozici anglická verze). Na stránkách výrobce lze stáhnout i manuál kompletní. Je psaný čtivě, přehledně, doplněný je mnoha obrázky. Vše v duchu dobré tradice Strymonů.

Chvályhodný je velký počet videí, demonstrujících možnosti efektu. Jasně, jsou tu hlavně proto, aby nás namlsali. Ale oceníme je i poté, pokud už máme Volante doma pod střechou.

 

Koncepce

Ovládání má následující logiku: Levá sekce slouží k nastavení barvy zvuku. Prostřední k určení typu echa (drum, tape a studiu) a délky zpoždění. Pravá sekce pak nastavuje klasické zpožďovací parametry (mix, feedback) a spacing (viz dále). V koutku leží osamocený ovladač Spring pro reverb.

Pamatujme, že máme čtyři nezávislá zpoždění, ale většina parametrů je společných.

Jenže nastavení času zpoždění je jiná písnička. Chceme, aby byl společný, ale zároveň, aby jednotlivá zpoždění nemusela být vždy přesně v poměru; aby mohla různě klouzat v čase. A přesně k tomu je zde ovladač Spacing. Podle výrobce jde o napodobení páskového echa, kdy lze měnit vzdálenost jednotlivých hlav. V principu to funguje tak, že nastavíme hlavní čas knobem Time (hlava 4) a zbývající se určuje právě ovladačem Spacing.

 

Uměli bychom říci, čím se liší Timeline od Volante? Asi tím, že prvně jmenovaný nabízí delay stokrát jinak. Obsahuje jak několik typů klasického zpoždění (echo, digitální delay), tak různě modulované varianty, okořeněné o všelijaké kudrlinky, harmonické a zvukové parádičky. Nastavujeme dobu zpoždění, mix, zpětnou vazbu a dva tři parametry.

Volante jde cestou tří zpoždovacích mašinek (echo, drum, studio). Každou však lze vyždímat na dřeň díky možnostem nastavení. To vše s využitím knoflíků, páček a spínačů, bez skrytých meníček a digitálních parametrů. Poctivá analogová koncepce.

 

Aktivaci jednotlivých hlav určují tlačítka 1 až 4 (Playback). Zelená barva signalizuje normální hlasitost, žlutá poloviční. Tohle je mimochodem fajn věc, protože kombinací různých hlav dostáváme zajímavé zvukové a rytmické patterny (je velký rozdíl mezi tím, když zapneme hlavy 1, 3 a 4 anebo 1 a 2).

Následuje čtveřice tlačítek Feedback 1 až 4. Těmi zapneme/vypneme feedback pro jednotlivé hlavy (pokud je vypnutý, hlava hodí jen jednu ozvěnu). Lze je zapnout i pro neaktivní hlavu. Opět vychytaná možnost, jak kouzlit se zvukem, potažmo s rytmem.

Efekt je plně stereo, umožňuje nastavit panoramy pro každé ze čtyř zpoždění.

 

Strymon Volante - analogové ač digitální echo
Strymon Volante - analogové ač digitální echo

Zvuk

Zvuk je prostě fantastický... Všechno zní velmi věrně, máme spousty možností, jak výslednou barvu upravit. Chceme jednoduchý, nenápadný delay pro beglajty? Výraznou, několikanásobnou ozvěnu na sólíčko? Anebo snad něco mezi tím? Není problém. Během chvilky se dá nakroutit to i ono. Ale byla by věčná škoda využít Volante jen na obyčejnou opakovačku.

Že je důležité projít manuál a přijmout koncepci efektu. Tovární presety je nutné usměrnit, jsou zbytečně rozevláté a éterické. Naznačují, co Volante dovede a co umí se zvukem.

Ačkoliv máme tři typy echa (drum, tape, studio), po delším hraní vnímáme, že charakterem jsou si podobná. Pokud nám ten analogová barva zvuku sedne (a ono to zní fakt dost dobře...), pak oceníme, v čem je hlavní síla téhle mašinky: v rytmických kouzlech. Až by se dalo parafrázovat, že „nabízí takové možnosti, o kterých jsme nevěděli, že je nutně potřebujeme“.

 

Jak Volante řeší, že potenciometry nejsou motorizované? Pokud při otáčení najedeme na správnou polohu (ta, která je uložené v paměti), LED dioda u nožního spínače na vteřinku zčervená. Takto velmi rychle natočíme všechny knoby do poloh odpovídajících hodnotám uloženým v paměti. Pak už je snadné editovat zvuk. Prosté a elegantní.

 

Jak už bylo řečeno, levá sekce má na starosti změnu barvy. Lze si s tím dobře vyhrát a docílit všelijakých změn. Jde od čistého zvuku až po rozladěný, temný a zadušený. Kombinací zapínání hlav a kroucením knobem Spacing dostáváme různé rytmické vzorce. Je radost si s tím hrát a zkoušet je naroubovat na vlastní písničky.

Volante obsahuje samostatný reverb. Je zařazený za echo (sériově). Lze nastavit jeho úroveň a dobu dozvuku. Ukládá se pro každý preset zvlášť. Charakterem jde samozřejmě o pružinový reverb (když už máme simulaci páskáče, bylo by hříchem mít něco jiného). Sám o sobě zní skvěle, klidně by mohl existovat jako samostatná krabička. Kombinace delaye a reverbu je zlatý grál kytarového zvuku. Volante nám dává obojí a lze si tak vystačit s jedním efektem.

 

Volovinky

Jak bývá zvykem, i zde najdeme různé vychytávky. Třeba nekonečné opakování, aktivované podržením spínače On. Nebo jednoduchý looper (zde nazvaný SOS). Ten neumožňuje vrstvení smyček, ale zase umí pustit smyčku opačně nebo ji nekonečně opakovat.

Patří sem i zdířka EXP (expression pedal). Má více možností využití. Mezi nejzajímavější patří morphing, kdy pedál plynule mění mezi dvěma zvuky.

Efekt můžeme zapojit jak před aparát, tak do efektové smyčky. Nastavení úrovně je dvouúrovňové, volí se mechanickým přepínačem. Co se týče MIDI, její implementace je kompletní. K přepínání obrovského počtu presetů (300) je využita i zpráva MIDI Bank. Avšak pokud nám stačí prvních 127 programů, není třeba se jí zaobírat.

 

Potenciometr Spacing je asi nejsilnější zbraní efektu. Umožňuje rytmická kouzla, která jsou s normálními mašinkami nedosažitelná. Přesněji, dosažitelná jsou, ale neznám nikoho, kdo by měl trpělivost je programovat.

 

Dále zmíníme možnost zapnout či vypnout Kill Dry, tedy zda se na výstup posílá původní signál, nebo pouze echo. Dobré, pokud máme paralelní efektovou smyčku. Protože zde není displej, množství funkcí (MIDI banka, způsob bypassu, Kill Dry apod.) se nastavuje různými kouzelnickými hmaty, prováděnými během zapínání. Klasika, jakou známe od dalších Strymonů.

Co se týče spolupráce s počítačem/mobilem, tak jsem v době testu (prosinec 2020) našel pouze podporu ze strany softwaru Strymon Update pro aktualizaci firmware. Bohužel se Strymon Nixie (bezva soft po práci s efekty Strymon) Volante nepracuje. Snad se to časem změní.

 

Závěr

Hřejivý a vřelý zvuk - proklamace, které na nás volají z prospektů výrobce - zde nalezneme měrou vrchovatou. Zvukové ukázky na netu ukazují dost přesně, co to dovede a jak to hraje. Vlastně ne! V reálu je to ještě lepší, jelikož oceníme rytmické hříčky, které Volante dovede.

Pokud se nebojíte experimentovat, jste připraveni věnovat čas pochopení ovládání a oceníte od echa i něco navíc, stojí Volante rozhodně za vyzkoušení.

 

Info:

Strymon Volante napodobuje páskové echo nejen zvukem, ale i celkovou koncepcí a ovládáním. Cena je 11 290 Kč.

 

Plus:

parádní zvuk

možnosti nastavení

nezávislý reverb

plně stereo

MIDI

 

Mínus:

Je složitější na pochopení.

Nepracuje se softwarem Strymon Nixie.

 

Technická specifikace

rozsah zpoždění 0 až 4 sec
rozsah looperu (SOS) max 64 sec
paměť 8 zvuků (bez MIDI), 300 zvuků (s MIDI)
vstupní impedance 1 MΩ
Výstupní impedance 100 Ω
bypass true bypass nebo buffered bypass
převodníky A/D, D/A 24 bitů / 96kHz
Odstup S/N 115 dB, 20 Hz až 20kHz
konektor ExpPedal ano, 5 funkcí
tap tempo ano, určuje tempo pro čtvrtou hlavu (nejkratší čas 100 ms)
USB ano
MIDI konektory DIN 1x In, 1x Out
napájení 9 VDC / 300 mA (adaptér přiložen)
rozměry 12 x 10 x 5 cm

 

https://www.strymon.net/product/volante/

Psáno pro časopis Muzikus