Steinberg HALion Sonic 2 - softwarový ROMpler

Steinberg HALion Sonic 2 - softwarový ROMpler
Steinberg HALion Sonic 2 - softwarový ROMpler

HALion Sonic 2 je prostředním synem ze současné rodiny HALionů firmy Steinberg. Co může nabídnout takový prostřední syn? Není ani nejmocnější (nejedná se o plnohodnotný sampler, jako je HALion 5; pracuje pouze se zvukovými knihovnami Steinberg a nelze nahrávat nebo načítat vlastní zvukové vzorky), ale zároveň ani není všemi obletovaný syn nejmenší (HALion Sonic SE je v různých modifikacích - jakožto nejmenší syn to umí s každým pěkně  „skoulet“ - součástí Cubase 7, a to dokonce i v těch nejmenších sestavách Cubase AI/LE). Inu zlatá střední cesta!

Jak to tak u sourozenců bývá (sám jsem ze tří synů, takže vím, o čem mluvím...) a vzhledem k tomu, že jsme již o HALion 5 v minulém čísle psali, budeme především srovnávat.

 

Co všechno nemá

Jakožto menší brácha musí být samozřejmě HALion Sonic 2 na rozdíl od svého většího bráchy o něco ochuzen. Nejzásadnějším omezením je fakt, že se nejedná o sampler v pravém slova smyslu, ale pouze o ROMpler. Tedy o zařízení (v tomto případě software), které přehraje pouze takové zvuky, které pro něj někdo jiný (v tomto případě firma Steinberg) připraví. Veškeré zvuky lze samozřejmě v podstatě úplně plnohodnotně uživatelsky editovat. Vyjma specifických vlastností, které potřebuje sampler, ale ROMpler nikoliv, chybí z editačních funkcí oproti HALionu 5 snad jen MIDI přehrávač s možností importu zvuku. Nicméně FlexPhraser zůstává.

 

Pozoruhodný je pohled na srovnání počtu továrních patchů, kombinací, bicích a sad perkusí, prostě zvuků. Zatímco HALion 5 nabízí 2800 zvuků, HALion Sonic 2 nabízí zvuků 2500. To není zase až tak dramatický pokles, zejména pokud to srovnáme s benjamínkem HALionem Sonic SE 2, který nabízí jen polovinu, tedy 1250 zvuků.

 

Že po zvukové stránce stojí HALion Sonic 2 těsně za zády nejmocnějšího syna HALionem 5, dokládá i velikost zvukové knihovny: 14 GB oproti 15 GB HALionu 5. K dispozici jsou také všechny čtyři zvukové enginy: engine postavený na práci se zvukovými vzorky, virtuálně analogový engine, engine granulární syntézy a elektrifikované varhany ve stylu Hammondových varhan.

 

Samplování - nesamplování

Ale abychom pokračovali v tom, co HALion Sonic 2 nemá. Vše se točí okolo těch vlastních zvukových vzorků. Samozřejmě nemá editor zvukových vzorků, takže chybí také AudioWarp, který by umožňoval časovou kompresi a expanzi zvuku nebo třeba kvantizaci načteného zvukového vzorku. Chybí také Slicing pro rozřezání zvukového materiálu a následnou možnost spouštění těchto jednotlivých řezů v libovolném pořadí z MIDI editoru Cubase. Nic z toho ale v konceptu ROMpleru není potřeba, protože tovární zvukové vzorky stejně nejsou takové, aby se z těchto funkcí dalo nějak zásadně těžit.

Haliotron - emulátor Mellotronu
Haliotron - emulátor Mellotronu

Pár dalších drobností

Dalšími  „vadami na kráse“ jsou už jen drobnosti, které profesionála sice mohou zamrzet, ale běžný uživatel jejich absenci ani nepocítí. K dispozici je „jen“ 16 MIDI kanálů, oproti 64 MIDI kanálům HALionu 5 (4 MIDI porty). Master sekce nabízí jen čtyři sloty efektů oproti osmi u HALionu 5 a tři efektové jednotky (z 59 jednotek HALionu 5) chybí úplně. Není podporováno použití na větším počtu monitorů. K dispozici je „jen“ 16 stereo výstupů, oproti 32 a podpora šestikanálového surroundu chybí úplně.

 

Skutečně tedy to, co chybí zásadně, je pouze práce s vlastními uživatelskými vzorky a nebo zvukovými vzorky jiných výrobců. Aby bylo naprosto jasno, ani v tomto případě ale nejsme omezeni jen na tovární zvuky, které s HALionem Sonic 2 dostaneme. Sadu zvuků lze rozšiřovat o zvukové knihovny firmy Steinberg.

World Percussion
World Percussion

Co všechno má

Srovnání se starším bráchou máme za sebou. A co tedy nabízí HALion Sonic 2 navíc oproti svému menšímu bráchovi HALionu Sonic SE 2? Zde by se dalo říct, že vítězí o celou jednu „HALioní“ délku. Jak již bylo řečeno, k dispozici je dvojnásobný počet zvuků. Počet zvukových vzorků musí být zásadně odlišný, protože HALion Sonic obsahuje 14 GB velkou knihovnu, oproti 3GB knihovně SE. Ve verzi  SE také nenajdeme dva zvukové enginy, a sice granulární syntezátor (což zamrzí) a elektrifikované varhany. Efektových jednotek je víc téměř o jednu čtvrtinu. Verze SE také úplně postrádá FlexPhraser, a tedy logicky s ním také možnost fráze editovat. Právě FlexPhraser je ale na produktech HALion zajímavý a dělá z nich živé nástroje. HALion Sonic 2 obsahuje více než 1500 těchto frází.

 

HALion Sonic 2 je plnohodnotná samostatná aplikace (stand-alone) a lze jej použít i v DAW a jiných hudebních a zvukových aplikací i jiných výrobců v podobě plug-inů VST a AU. Do tohoto stavu verze SE nedorostla a je naprosto závislá na své matce - Cubase. Ji také ostatně využívá pro potřeby záznamu MIDI dat, zatímco HALion Sonic 2 už si vystačí sám, protože ve své stand-alone podobě má svůj vlastní (byť jednoduchý) rekordér i s metronomem.

Trium - virtuální analogový syntezátor
Trium - virtuální analogový syntezátor

A ještě něco navíc

Nenechme se ale mýlit, že by HALion Sonic 2 za svým výkonnějším bratrem zaostával úplně ve všem a svého menšího bratra ve všem porazil.

 

Verze SE v současné chvíli nabízí nejlepší spolupráci s poslední verzí Cubase 7.5, zejména v oblasti komunikace mezi Cubasem a plug-inem. Verze SE umí zatím jako jediná správně přepínat mezi MIDI kanály v prostředí HALion, při přepínání mezi MIDI stopami, které jsou do produktů HALion nasměrované z Cubase. To znamená, že když listujete mezi MIDI kanály Cubase a máte otevřené grafické rozhraní HALionu Sonic SE, přepnutí na novou stopu je zaregistrováno a HALion Sonic SE okamžitě přepne na zobrazení informací o zvuku právě na tomto MIDI kanálu. Což může vypadat jako drobnost, která ale velmi zpříjemní a lépe zorganizuje práci.

 

Svého výkonnější bratra naopak HALion Sonic poráží na poli jednoduchosti použití, nadhledu, lehkosti a přehlednosti grafického rozhraní. Málo platné, všechny ty funkce a okna navíc a možnosti rozšiřování o další a další kanály a výstupy se v HALionu 5 někam prostě musejí umístit. V HALionu Sonic 2 nemusejí, a tak je práce mnohem přímočařejší, jednoduší a ve výsledku i rychlejší. Možná tomu přispívá i naprosto pevné rozložení prvků, byť nás omezuje o možnosti zvětšování nebo zmenšování okna nástroje.

 

Mimochodem, pro mě osobně vítězí mezi všemi bratry HALion Sonic také na poli vizuálně estetickém (ačkoliv to je samozřejmě hodně subjektivní). Nepůsobí na mne tak vážně a někdy až urputně jako HALion 5, ale ani tak naivně a (s prominutím) trošku připitoměle jako HALion Sonic SE.

 

První verze HALion Sonic je z března roku 2010. Obsahovala 1200 zvuků, což je polovina současné verze HALion Sonic 2. Kompatibilní s VST 2.4, VST3 a AU. Grafická podoba byla v podstatě shodná.

 

HALion Sonic 2 (jakož i HALion Sonic SE 2) jsou jedny z mála virtuálních nástrojů vůbec, které umí nabídnout plnohodnotnou kompatibilitu s GM standardem, včetně příkazů Program Change.

 

Závěr

Prostřední ze synů rodiny HALionů na tom není vůbec špatně. Má hodně co nabídnout a za svým starším bráchou moc neztrácí. Běžným uživatelům, kteří si pro krmení HALionu vystačí se zvuky nabízenými samotnou firmou Steinberg, nabídne HALion Sonic 2 v podstatě totéž jako HALion 5. A navíc se budou pohybovat ve skromnějším, ale o to výrazně přehlednější uživatelském prostředí. Inu, zlatá střední cesta!

 

Info:

Steinberg HALion Sonic 2 je softwarový ROMpler s možností rozšiřování zvukových sad produkty stejného výrobce. Cena: 6390 Kč.

 

Plus:

-Relativně velká zvuková knihovna.

-Přehledné a jednoduché uživatelské rozhraní.

-Obsahuje všechny čtyři metody syntézy jako velký HALion 5, ze kterého se mi nejvíc líbí granulární syntéza.

-Možnost rozšiřování zvukových sad dalšími produkty Steinberg.

 

Mínus:

-Chybí přehrávač MIDI souborů.

-Nemá možnost práce s vlastními zvukovými vzorky nebo importování vzorků jiných výrobců.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Systémové požadavky Mac

Mac OS X 10.7, 10.8 a 10.9

Systémové požadavky Windows

Windows 7/Windows 8

Podporované formáty plug-inů

VST 2 a VST 3 (Windows); VST 3 a AU (Mac)

Velikost zvukové knihovny

14 GB

Celkový počet továrních zvuků

2500

Možnost načítání samplů jiných výrobců

ne

Maximální vzorkovací frekvence

192 kHz

Počet výstupních kanálů

16 párů stereo

Ochrana licence

USB klíč

Zkušební verze

pouze HALion 5

 

www:

www.steinberg.net/en/products/vst/halion_and_halion_sonic/halion_sonic_2.html

Psáno pro časopis Muzikus