Steinberg CMC-FD - šestice DAW ovladačů určených speciálně pro Cubase a Nuendo

Steinberg CMC-FD - šestice DAW ovladačů určených speciálně pro Cubase a Nuendo
Steinberg CMC-FD - šestice DAW ovladačů určených speciálně pro Cubase a Nuendo

Firma Steinberg před časem vydala sérii DAW ovladačů pro Cubase a Nuendo s označením CMC. Musím říci, že jsem tyto produkty očekával docela s napětím a byl jsem opravdu zvědavý, čím se nám Steinberg předvede. Konečně jsem ho dostal do ruky. Výsledek? Jsem z toho rozpačitý.

Co je série CMC

Jen v rychlosti připomenu, o co jde. Celá série šesti modulů uživateli umožňuje sestavit si vlastní DAW ovladač přesně podle potřeby. Pokud někdo nepoužívá fadery, může si sestavit ovladač bez nich. Pokud někdo potřebuje ovladač pro řízení interního ekvalizéru Cubase, může zakoupit pouze jeden modul. To je opravdu zajímavá myšlenka a jedinečný přístup. Uživateli tak může ušetřit dost peněz a ve výsledku přinést více užitné hodnoty, než když si koupí velký DAW ovladač a použije pouze čtvrtinu (nebo i méně) funkcí.

 

Proč právě FD

Proč jsem si pro test vybral právě modul CMC-FD? Na modelu FD znám téměř všechny ovladače, které se na sérii CMC vyskytují. Tlačítka jsou na všech modulech stejná. Fadery jsou zde čtyři, na dvou jiných modulech je po jednom, použitý je jednou vertikálně (jako fader) a jednou horizontálně (jako posuvník jog). Předpokládám, že PAD tlačítka na CMC-PD budou v podstatě velice podobná běžným tlačítkům na CMC-FD. Z tohoto modelu tedy neznám pouze otočné ovladače z CMC-QC a otočný ovladač z CMC-PD, které budou podle mne stejné. A upřímně řečeno, na první pohled mne tyto ovladače nijak extra nelákají. Již od pohledu působí zbytečně lacině. Samozřejmě nevyzkouším ani AI Knob z CMC-AI. Ale ten již, alespoň co se funkcí týče, znám z CC121. Navíc mě na CMC-FD lákalo vyzkoušet, jak snadno se bude pracovat s větším počtem faderů, jestli bude opravdu možné míchat čtyři stopy v reálném čase.

 

CNC-FD je také nejdražší modul z celé série CMC. Zatímco tento stojí (v okamžiku testu) 4590 Kč, ostatní moduly stojí 3790 Kč. Asi je dotykový fader na všech modulech to nejdražší.

 

Co mám před sebou

Před sebou mám tedy černo-bílou krabičku. Zespodu jsou pogumované nožičky, takže FD sedí na stole jako přilepený, což je rozhodně přínosem. Zadní nožičky (dále od uživatele) lze vyklopit, a tak získat mírný sklon ovladače, což je také velice příjemné. I tato strana nožiček je pogumovaná a FD tak stále na stole perfektně sedí. Přesto že nožičky nemají žádnou aretaci, drží bezpečně vyklopené. Pod výklopnými nožičkami se skrývá mini USB konektor pro připojení k počítači. USB kabel o délce dvou metrů je součástí balení. Pro kabel je zde dostatek místa a je perfektně veden v případě vyklopených i sklopených nožiček. Nikdy nepřekáží, nikde se nemotá. Kabel se musí zapojit při vyklopených nožičkách, ale ty se pak dají klidně zase sklopit. Zhruba ve druhé třetině spodní části zařízení jsou dírky, do kterých lze připevnit most pro spojení s dalším CMC modulem. I po jeho nasazení sedí CMC na stole perfektně. Most je navíc součástí balení každého modulu série CMC.

 

Horní strana je pochopitelně zajímavější, zde se totiž nacházejí samotné ovladače.

 

FD modul tedy nabízí čtyři dotekové plochy pro ovládání faderů mixu a šest tlačítek. Dotekové plochy jsou podsvícené, takže pouhým pohledem na CMC-FD okamžitě vidíme, jak jsou fadery nastavené. Po přepnutí do režimu Meter se zobrazují namísto úrovně faderu v mixu měřáky reprezentující aktuální úroveň signálu dané stopy. Pod dotekovými plochami je pět tlačítek. Jedno tlačítko - Shift - pouze přepíná, tedy mění stavy dalších čtyři tlačítek. Dvě levá tlačítka pak slouží k posunu v mixu o jednu stopu doleva/doprava. Pravá dvě tlačítka posunují v mixu o celou banku. Tedy při jednom zapojeném CMC-FD o čtyři stopy doleva/doprava. Pokud budou zapojeny dva CMC-FD, měl by teoreticky posouvat o osm stop, ale nezkoušel jsem to. Levé tlačítko - označené Select - se spolu se stisknutým Shiftem postará o to, aby se levá doteková plocha (fader) při stisknutí nastavila na aktuálně zvolenou stopu. Pokud máme zvolených více stop najednou, bude tento fader na stopě s nejvyšším číslem. Tedy pokud máme zvolenou stopu 1, 2 a 5, zobrazí se na CMC-FD stopy 5, 6, 7 a 8.

 

Evidentně se nejedná o multidotykové plochy, ale o čtyři samostatné plochy. Což považuji za šalamounské řešení, které nás nijak neomezuje, co se ovládání týče, a na první pohled to uživatel vlastně vůbec nepozná a je mu to jedno.

 

Zajímavé je, že dotekové ovládání proniká i do světa nevidomých. Jeden můj nevidomý kamarád si pořídil iPhone. Zvláštní. Ale díky integrovanému Voice Over to ovládat lze.

 

Instalace

Instalace zařízení nebyla úplně tak hladká, jak bych si dokázal představit. Možná to souvisí s tím, že mám již nainstalovaný nový Mac OS X 10.7 (Lion), který ještě není tolik podporovaný. Nicméně po samotné instalaci a přidání ovladače do Cubase se tento ovladač mezi zařízeními nezobrazil. Musel jsem Cubase restartovat, teprve poté se zobrazil v seznamu aktivních zařízení, nicméně nebylo možné vybrat port pro komunikaci. Musel jsem opět Cubase restartovat a teprve potom vše fungovalo v pořádku. Pak už vše fungovalo, jak má a jak jsem očekával.

 

Jak se s ním pracuje

Nutno předeslat, že jsem uživatel, který denně pracuje s iPhonem a iPadem, a jsem tak zvyklý na hladké sklo, po kterém se prsty pohybují velice hladce a příjemně. Z takového pocitu je přechod na cokoliv jiného drsnou ránou (to ovšem u mne platí i pro většinu dotekových mobilních telefonů). Z tohoto pohledu je tedy povrch nepříjemně drsný. Na druhou stranu věřím, že prsty nikoliv takto zhýčkané nebudou mít problém.

 

Dotekové ovládání je opravdu fenomén. Přesto že používám i-zařízení, stále myslím, že jsou oblasti, kde je poctivé železo výhodou. Aniž bych se musel na zařízení dívat, rukou okamžitě nahmatám tlačítka nebo najdu fader.

Steinberg CMC-FD - šestice DAW ovladačů určených speciálně pro Cubase a Nuendo
Steinberg CMC-FD - šestice DAW ovladačů určených speciálně pro Cubase a Nuendo

Uchycení faderů je velice bezpečné. Skutečně stačí prst na CMC-FD jen lehce přiložit a fader se pohne. Není potřeba žádný tlak. Pokud se prstem nestrefíme přesně na aktuálně rozsvícenou LED diodu, stačí prstem na ni dotáhnout a fader se chytne. Pokud záměrně prstem mířím o jednu LED diodu výš nebo níž, fader se skutečně nepohne, takže doteková plocha je skutečně velice dobře citlivá na polohu. To je vidět i při samotném pohybu faderem. Stačí pouze překulení prstu přes bříško a fader se pohne. To je velice příjemné a je díky tomu možné hýbat faderem opravdu jen jemně a naprosto přesně.

 

To, co jsem popsal v předešlém odstavci, mě ale také trochu mrzí a přijde mi to nepraktické. Ano, je potřeba se skutečně dotknou přímo v místě svítící LED diody. Osobně bych preferoval, aby CMC-FD respektoval nastavení chování faderů v Preferences > Editing > Controls. Pod Slider Mode lze přepínat, jak se má fader chovat v případě, že myší klikneme do dráhy jezdce, mimo hlavu samotného faderu. Při nastavení Jump fader okamžitě poskočí na novou hodnotu. Při nastavení Touch se musíme myší přesně strefit na hlavu faderu, abychom s ním mohli posunout (tak se tedy CMC-FD prakticky chová za všech okolností). Při nastavení Ramp fader postupně lineárně přijede z aktuálního místa faderu na místo kliknutí myši. A při nastavení Relative se fader chová relativně, tedy jakmile s myší někam po kliknutí do dráhy jezdce pohneme, pohne se také o stejnou úroveň jezdec. Bohužel, CMC-FD funguje vždy v podstatě v režimu Touch. Škoda, když už to v Cubase lze měnit.

 

A co tlačítka?

Tlačítka jsou poměrně příjemná. Nekladou moc odporu a dají se stisknout snadno. Na druhou stranu je slyšet promáčknutí, takže máme vždy jistotu, že ke stisknutí opravdu došlo. Bohužel se ale tlačítka houpají a nesedí úplně pevně. Při jejich stisknutí se zeleně podsvítí a opět zase zhasnou. To chápu u jiných modelů CMC série, kdy uživatel mění stav tlačítek, ale zde je to trochu zbytečné.

 

Vizuální aspekt

Co se vizuální části týče, musím říci, že mi přijde zejména v režimu měřáků škoda, že všech třináct LED diod, které dotykové plochy podsvěcují, je červených. Zejména v případě měřáků by byl vizuálně mnohem zajímavější nějaký barevný přechod, ačkoliv z Cubase jsme z defaultního nastavení také zvyklí v podstatě jen na jednobarevné měřáky, respektive jen na mírný přechod z modré do modrozelené.

 

V režimu faderů je kromě samotné podsvětlené pozice vidět ještě zmírňující se podsvětlení tří až čtyř dílků nad a pod pozicí. Stále nevím, jestli mi to vadí, nebo to dává smysl. Na jednu stranu to může působit trošku nepřesně. Ale na druhou stranu, když si představím jen řadu čtyř vedle sebe rozsvícených LED diod (pro každý fader jedna), také nic moc hezkého.

 

V režimu měřáků „padají“ horní špičky podle nastavení v Preferences - VST > Metering. Vidět je to hlavně na nastavení Meters’ Slow Fallback.

 

Pokud je CMC-FD nastaven v režimu měřáků, a dotkneme se některé z virtuálních ploch a popojedeme-li prstem až k místě nastaveného faderu (tedy jeho hlavy), přepne se tento dočasný měřák automaticky do režimu faderu a můžeme okamžitě změnit úroveň. Po uvolnění prstu z plochy se po po chvilce fader přepne zpět do režimu měřáku.

 

Pouze a jen Cubendo

Většina modulů série CMC je nastavená pouze pro ovládání Cubase/Nuendo (chybí dokonce podpora i pro Steinberg Sequel). To je dle mého názoru velká marketingová chyba. Na jednu stranu chápu, že Steinberg chce touto cestou podporovat svá DAW, na druhou stranu vidím, jak protěžováním pouze svých produktů trpěla firma Digidesign (dnes Avid). Samozřejmě že uzavřené systémy mají řadu výhod oproti univerzálním. Na druhou stranu si ale myslím, že určitá otevřenost také neškodí.

 

Nicméně pokud by si chtěl někdo opravdu pohrát a jeho DAW to dovolí, pak může. Jednotlivé ovladače pochopitelně vysílají běžná MIDI data a jde jen o to, jak je bude DAW interpretovat. Tedy například při doteku prvního faderu, se do MIDI vyšle MIDI událost Nota zapnuta G#6 rychlostí 127 na MIDI kanálu 1. Poté se vysílají Pitch Bend události na MIDI kanálu 1. Po uvolnění prostu z plochy se vyšle MIDI událost Nota G#6 vypnuta. Druhý fader vysílá Nota A6 zapnuta/vypnuta, na MIDI kanálu 1, a pak opět Pitch Bend, ale tentokrát na MIDI kanálu 2. Další virtuální fader vysílá Nota A#6 zapnuta/vypnuta na MIDI kanálu 1 a Pitch Bend na MIDI kanálu 3. A poslední virtuální fader vysílá Nota B6 zapnuta/vypnuta na MIDI kanálu 1 a pak opět Pitch Bend, logicky na MIDI kanálu 4. Díky použití Pitch Bend MIDI události, mají fadery rozlišení 1024 kroků. Dá se to tedy z ovladače odečíst a pak s tím v DAW pracovat. Pochopitelně i tlačítka vysílají své vlastní hodnoty, tedy opět MIDI noty. Shift = A#3 On/Off, Select = C2 On/Off; Meter = C#2 On/Off; Bank Left = A#1 On/Off a Bank Right = B1 On/Off. Všechna tlačítka vysílají na MIDI kanálu 1. Hodnota Pitch Bend se začne pochopitelně vždy vysílat teprve až v okamžiku, kdy prstem dojedeme do pozice faderu, tedy do pozice, kde jsme naposledy uvolnili prst z faderu.

 

Ke každému modulu je dodávaná Cubase AI6, což je omezená verze Cubase. I s touto omezenou verzí pochopitelně CMC série ovladačů pracuje. Nicméně z této verze lze upgradovat na vyšší verze Cubase za zvýhodněné ceny.

 

Po hybernaci počítače zůstává evidentně USB port napájený, protože CMC-FD stále zůstává svítit, včetně LED diod.

 

Závěr

Z CMC-FD mám smíšené pocity, jak jsem psal na začátku. Na jednu stranu se jedná o velice zajímavý koncept modulárního systému DAW. Ovladače perfektně sedí na stole a jejich využitelnost je maximální, právě díky modularitě. Investované peníze se tedy maximálně vracejí. Na druhou stranu fyzický pocit z používání není až tak skvělý (ale za ty peníze...?). Hodně mi vadí orientace pouze na Cubase a Nuendo. Preferoval bych protokol, který by komunikoval i s konkurenčními DAW. Není problém jej naprogramovat a série CMC by tak měla ještě širší záběr a možnost všestrannějšího použití. Za investované peníze tak uživatel určitě dostane zajímavý ovladač, který díky své jednoúčelovosti pracuje naprosto spolehlivě. Na druhou stranu se ale musí spokojit s poněkud nižším haptickým komfortem.

 

Info:

Steiberg CMC série je modulární šestice DAW ovladačů určených speciálně pro Cubase a Nuendo. Cena: 4590 Kč (vč DPH).

 

Plus:

malé rozměry

modulární systém

skvělá integrace v Cubase

příznivá cena

 

Mínus:

ne zrovna komfortní povrchy

omezení pro ovládání pouze Cubase a Nuendo

fadery při doteku nerespektují nastavení Controls - Slider Mode z Cubase

Tabulka vysílaných MIDI událostí

1. fader - dotek: Nota G#6 zapnuta rychlostí 127 na MIDI kanálu 1

1. fader - uvolnění prstu: Nota G#6 zapnuta rychlostí 0 (resp. tedy Nota G#6 vypnuta) na MIDI kanálu 1

1. fader - pohyb prstem: Pitch Bend události na MIDI kanálu 1

 

2. fader - dotek: Nota A6 zapnuta rychlostí 127 na MIDI kanálu 1

2. fader - uvolnění prstu: Nota A6 zapnuta rychlostí 0na MIDI kanálu 1

2. fader - pohyb prstem: Pitch Bend události na MIDI kanálu 2

 

3. fader - dotek: Nota A#6 zapnuta rychlostí 127 na MIDI kanálu 1

3. fader - uvolnění prstu: Nota A#6 zapnuta rychlostí 0na MIDI kanálu 1

3. fader - pohyb prstem: Pitch Bend události na MIDI kanálu 4

 

4. fader - dotek: Nota B6 zapnuta rychlostí 127 na MIDI kanálu 1

4. fader - uvolnění prstu: Nota B6 zapnuta rychlostí 0na MIDI kanálu 1

4. fader - pohyb prstem: Pitch Bend události na MIDI kanálu 4

 

Tlačítko Shift: Nota A#3 On/Off na MIDI kanálu 1

 

Tlačítko Select: Nota C2 On/Off na MIDI kanálu 1

Tlačítko Meter: Nota C#2 On/Off na MIDI kanálu 1

 

Tlačítko Bank Left: Nota A#1 On/Off na MIDI kanálu 1

Tlačítko Bank Right: Nota B1 On/Off na MIDI kanálu 1

 

Hodnota Pitch Bend se začne vždy vysílat teprve až v okamžiku, kde jsme naposledy uvolnili prst z faderu, resp. dotekové plochy.

 

Zařízení jsou tedy volně programovatelná pro cokoliv.

Steinberg CMC-FD - šestice DAW ovladačů určených speciálně pro Cubase a Nuendo
Steinberg CMC-FD - šestice DAW ovladačů určených speciálně pro Cubase a Nuendo

Popis k obrázku CMC FD

1.Ready LED (zařízení je připraveno pro komunikaci s Cubase)

2.Dotykový ovladač 1 - dotykový ovladač s vysokým rozlišením a různými režimy

3.Dotykový ovladač 2

4.Dotykový ovladač 3

5.Dotykový ovladač 4

6.Tlačítko Shift

7.Tlačítko Channel Select - doleva (výběr kanálu)

8.Tlačítko Channel Select - doprava (výběr kanálu)

9.Tlačítko Bank - doleva (výběr kanálu po bancích)

10.Tlačítko Bank - doprava (výběr kanálu po bancích)

Psáno pro časopis Muzikus