Squier Precision Classic Vibe ’60s - Rozvibrujte to jako v šedesátkách!

Squier Precision Classic Vibe ’60s - Rozvibrujte to jako v šedesátkách!
Squier Precision Classic Vibe ’60s - Rozvibrujte to jako v šedesátkách!

Občas je dobré ohlédnout se zpět a poučit se z minulosti. Některé věci totiž fungují i po mnoha letech. A může to být cokoliv, od vína až po církevní chrámy anebo tvar a zvuk starých kytar, jako je tomu v tomto případě.

Firma Squier uvedla na trh „novou“ sérii kytar a baskytar – Classic Vibe.Tato série se vrací zpět v čase do roku 1982, kdy se na trhu objevily první kytary a baskytary firmy Squier. Jedná se o sedm nástrojů vycházejících z klasických tvarů Fender – kytary Stratocaster ’50s a ’60s, Telecaster ’50s, Duo Sonic ’50s a baskytary Precision ’50s a ’60s a Jazz bass ’60s. Firma se inspirovala tím, že se z původních nástrojů staly sběratelské kusy a na volném trhu již takřka nejsou k sehnání. Oprášili tedy vintage vzhled těchto nástrojů, doplnili o současnou elektroniku a výsledkem jsou kvalitní nástroje s klasickým „fender“ zvukem za více než přijatelnou cenu. My se v dnešním testu podíváme na baskytaru Precision ’60s.

 

Vzhled a technický popis

Popisovat tvar Precisionu v hudebním časopise, je jako nošení dříví do lesa, takže jen letem světem.

Basa je klasický Precision. Tělo je vyrobeno z lípy, krk z javoru a hmatník z palisandru. Samotné tělo je vyvedeno v bleděmodré barvě (Sonic Blue) a opatřeno klasickým bílým pickguardem. Na pickguardu je potom ještě přišroubována opěrka pro hraní palcem. Radius krku je typu „C“. Menzura krku je 864 mm, nultý pražec má 42 mm a je vyroben ze syntetické kosti. Krk je osazen dvaceti pražci.

Hardware je z chromu, ladicí mechanika je Open Gear a kobylka HiMass bridge se čtyřmi kameny. Testovaný kus měl navíc přes kobylku chromovou krytku.

Elektronika je pasivní, snímač je jeden dělený (klasický Precision) s AlNiCo magnety. K ovládání elektroniky slouží dva potenciometry – Volume a Tone.

Na baskytaru jsou nataženy struny Fender SuperBass (.045, .065, .080, .100).

Co dodávat víc? Všechno je vyvedeno ve vintage designu, včetně takových drobností jako třeba pražce nebo vykládání hmatníku.

 

Zvuk a hra

Basa mi padla do ruky vlastně hned. Neměl jsem nějaký výraznější problém s rozehráváním nebo zvykáním si. Určitě je „na vině“ i moderní typ krku. Trochu mi vadilo to, že si nemohu opírat ruku u kobylky (jsem zvyklý pohybovat se od hmatníku ke kobylce a opírat si ruku o snímače). Basa byla v pohodě seřízená, seděl mi dohmat. A byla vyvážená. Velké plus, protože jsem kdysi vlastnil japonského Precisiona a ten se docela hodně převažoval na hlavu.

Co se týče stylů, žádný větší problém nenastal, pravda, abych mohl slapovat, musel jsem odšroubovat opěrku pro hraní palcem. Na druhou stranu opěrka dobře pomáhala při zmíněném stylu hraní, stejně jako se takhle dala využít krytka kobylky. Na tomhle místě musím též podotknout, že mě z basy nakonec rozbolela levá ruka, tedy přeci jen ten krk nebyl tak úplně pro mne.

Zvukově je basa spíše středová. Zní docela slušně, nicméně se nedá vyloženě brát jako sólový nástroj a je vhodná spíše pro doprovodné hraní. Přirozeně, basa se hodí ke starému typu hraní, palec je jasná volba, a pokud někdo chce basu do reggae, je tenhle nástroj ideální záležitost. Trochu mi vadilo, že je její zvuk přeci jen trošku plošší, sustain také nebyl zrovna ohromující. I když jsem vytočil potenciometr Tone do krajních poloh, rozdíl ve zvuku byl jen velmi málo znatelný.

 

Závěr

Celkově jsem měl z basy, až na několik drobných detailů, dobrý pocit. Hrálo se na ni dobře (rozhodně jí nevyčítám, že mě začala bolet ruka) a výsledný dojem kazilo jen to, že basa nemá vlastní možnosti nabasovaného či výškově laděného zvuku. Takto jsem to musel získávat přes ekvalizér. Firmě bych potom vytkl, že k base nedodává gigbag. Myslím, že v dnešní době by to měl být standard už i u levných nástrojů.

Důležité je poznamenat, že za tuhle cenu je nástroj opravdu více než dobrý!n Mimochodem, na Telecaster od Squiera hraje i Avril Lavigne. Navíc má tahle poppunková zpěvačka a kytaristka i vlastní model. Jedná se o černý Telecaster s kostkovaným pickguardem a hvězdou na pátém pražci hmatníku. Vyroben je z lípy, krk je javorový a hmatník je z palisandru. Nástroj má jeden snímač, humbucker, a opatřen je jen potenciometrem Volume a rozpínačem snímače.

 

Info:

Baskytara Squier Classic Vibe Precision ’60s je dobrý nástroj jak pro začátečníky, tak pro pokročilejší hráče, s klasickým Precision středovým zvukem, doporučená maloobchodní cena je 9133 Kč včetně DPH.

 

Plus:

cena

vintage design

použitelnost

 

Mínus:

pro mě příliš středový a plochý zvuk

firma nedodává gigbag

 

Technická specifikace:

tělo: lípa

barva: bleděmodrá (Sonic Blue)

krk: javor

počet pražců: 20

nultý pražec: 42mm; syntetická kost

hmatník: palisandr

menzura: 864 mm

hardware: chromový

kobylka: HiMass, 4 kameny

ladicí mechanika: Open Gear

elektronika: pasivní

snímač: 1 x dělení Precision Custom AlNiCo

potenciometry: 1 x Volume; 1 x Tone

struny: Fender SuperBass (.045,.065,.080,.100)

Psáno pro časopis Muzikus