Muzikus.cz homepage

zvukSource Audio Soundblox 2 Manta Bass Filter - filtr pro baskytaru

19.12.2015 | Autor: Matěj Belko | sekce: pro muzikanty - testy

Source Audio Soundblox 2 Manta Bass Filter - filtr pro baskytaru

Jak název napovídá, v této solidně vyhlížející krabičce se ukrývá filtr pro baskytaru. Ale ne ledajaký. Je to totiž v podstatě „filtrující multiefekt“, který nabízí dohromady 24 typů tohoto efektu. V nabídce jsou různé typy filtrů - low pass, high pass, band pass, peak a notch - a pár phaserů. K nim je možné si vybrat z osmi typu zkreslení s možností ovládat jeho intenzitu. Samotná modulace může být ovládána buď dvěma typy envelope followerů - filtr pak reaguje na hlasitost signálu, tedy na průběh jednotlivých hraných tónů. Potom je zde k dispozici LFO, který s filtrem „hejbe sám“. A to ve všelijakých tvarech, od vlny přes obdélník až po pilu. Rychlost tohoto LFO lze nastavit buď potenciometrem Speed nebo pomocí tap tempa. Kromě těchto možností je možné i dokoupit takzvaný Hot Hand, což je jakýsi bezdrátový prstýnek, kterým můžete ovládat modulaci máváním rukou ve vzduchu. Také je možné připojit expression pedál nebo vše řídit přes MIDI. To všechno zní asi trochu složitě, nicméně ovládání efektu je po chvilce nastudování naprostou hračkou. A musím říct, že hraní si s ní mě moc bavilo. Dají se na tom nakroutit všelijaké klasické „autowah“ funky zvuky, ale s přiřazeným zkreslením se lze snadno dostat až k neuvěřitelným syntetickým barvám. Je samozřejmě možné nakroutit i nepoužitelné skřípějící šílenosti, ale tak už to u synťáků chodí a je prostě potřeba s tím umět.

Při zapnutém LFO lze snadno vytvořit skvělé pulzující basy a i díky tap tempu je vše normálně použitelné nejen doma v obýváku, ale i v praxi. Čím se krabička odlišuje od celkového trendu poslední doby, je to, že zde není prvotní snahou emulovat nějakou vintage mašinku. „Staré zvuky“ na efektu jdou nakroutit také, ale kromě toho je možné se dostat do úplně neprobádaných vod, zvukové možnosti jsou velmi široké. Celkově zvuk umí být tlustý, šťavnatý a basový. Své využití si určitě najde ve spoustě žánrů. A nakonec nejdůležitější informace, na kterou všichni čekali: Manta 2 Bass Filter umí vytvořit dubstepový wobble! Na trhu v současnosti není mnoho „synth“ efektů pro baskytaru. Tohle je ale v podstatě jeden z nich a je fakt dobrej! Cena 5762 Kč mi přijde přívětivá.


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Napájení 9V přiložený adaptér
Přepínání buffered/true bypass, možnost volby
Rozměry 11,4 x 11,4 x 5,7 cm (včetně ovladačů)

www:
www.sourceaudio.net/products/soundblox2/manta_bass_filter.php

Psáno pro: časopis Muzikus 2015/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Source-Audio-Soundblox-2-Manta-Bass-Filter-filtr-pro-baskytaru~19~prosinec~2015/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.