Soundeus Fidelity A50 - velká uzavřená circumaurální sluchátka

Soundeus Fidelity A50 - velká uzavřená circumaurální sluchátka
Soundeus Fidelity A50 - velká uzavřená circumaurální sluchátka

Mnoho již sluchátek přepochodovalo stránkami tohoto váženého, ctěného a prestižního foliantu, již dlouho jediného v republice. Na počet nejvíc jich najdete v čísle 4/2009 od stránky 44, když se ještě psávala témata měsíce - Sluchátka ve studiu, studio ve sluchátku. Všechna hrála přinejmenším dobře.

Tak jako krásné dámy, i každá dobrá, či aspoň slušná, sluchátka jsou v něčem jiná, v jiném obvyklá. Nejinak je to i s testovaným kouskem

Soundeus A50. Neobvyklá jsou v tom, že jsou vyrobená pro drátové i bezdrátové připojení, a v tom, že po drátě i bezdrátě lze signál sluchátek dál sdílet po kablíku s dalším posluchačem.

 

Popis vnější

Jde o velká circumaurální uzavřená sluchátka. Co to znamená a jaká mohou být ještě jiná, si najděte třeba v muzikusím čísle 2/2012 na straně 70, ať to nemusím psát pořád dokola. Anebo jo - circumaurální jsou tehdy, když ucho zapadne celé dovnitř a náušník jde okolo boltce. Zavřená znamená neprůzvučnou vnější stěnu sluchátkové mušle.

Povrch náušníků je z příjemné měkké koženky, stejně tak most. Ten je obšitý džínovým stehem rudou nití. Pravo-levou orientaci sluchátkových mušlí poskytnou velká stříbřitá písmena na krycí tkanině uvnitř sluchátka. Praktické - písmena R nebo L jsou hnedle čitelná, když to potřebujete vědět, a neruší, když už to víte. Mezi sluchátky a mostem jsou výkyvné vidlice, takže sluchátka lze pěkně složit dovnitř k mostu a áskat tak jejich menší rozměry pro přepravu či skladování.

Dole na levé mušli najdete klasický čtvrtcoulový stereofonního jack (6,3 mm) a samici mikro-USB, která slouží k dobíjení vnitřní baterky. Zespodu na pravé mušli je malý, osmino-coulový jack (3,5 mm) s bajonetovou aretací proti nechtěnému vysunutí. Oba jacky jsou navzájem natvrdo prodrátovány, pročež lze sluchátka použít i jako jackovou rozdvojku a druhého posluchače připojit s jeho sluchátky k sousední mušli. Za malým jackem jsou vpravo od středu dozadu tři tlačítka: „mínus“, „zapnout/vypnout“ a „plus“.

Ke sluchátkům jsou vedle pěkného koženkového pytlíku přibaleny tři kabely. Jeden krásně temně červený s pružnou kroucenou částí, dvěma třípólovými jacky na každé straně - jedním klasicky čtvrtcoulovým, z druhé strany pak malým osminocoulovým s aretačními zoubky v patě kontaktů. Druhý kabel je černý, rovný, se dvěma malými stejnými třípólovými jacky na obou stranách. Třetí kabel měří asi 1,5 metru, taky oba jacky o průměru 3,5 mm, ale jeden z nich je čtyřpólový a na kabelu je přilisován ještě miniaturní mikrofon a jedno tlačítko, tedy může sloužit i pro telefonování, což je dnes už celkem obvyklá část příslušenství k různým sluchátkům na připojení k mobilům.

 

Popis funkční

Někdy mám pocit, že už snad všechno na světě je dnes na baterky s dobíjením přes USB. Zkusil jsem se pro jistotu prohledat, jestli na sobě taky nemám někde přípojku, na jaře bych trochu energie navíc potřeboval. Něco jsem sice našel v kalhotách, ale nemělo to USB konektor. Asi jsem už starší typ s prošlou zárukou.

Samice mikroUSB slouží k dobíjení vnitřní baterky, která živí elektroniku pro komunikaci přes Bluetooth. Stav dobíjení indikuje červená LED dioda na opačné mušli, kterážto po dobití zmodrá. Přenos digitálního zvukového signálu přímo po lince USB se u tohoto typu nekoná.

Uživatel určitě ocení výhodu dvou různých, ale propojených konektorů na mušlích. Jeden jack strčíte do sluchátek a druhý účastník má k dispozici ten druhý. A pokud má víc posluchačů tento typ sluchátek, mohou vzít do party dalšího a další řetězově dalšího, dokud to utáhne zdroj signálu. Sdílení funguje i při bezdrátovém připojení přes Blue-Tooth.

 

Dojem z poslechu a užívání

Poslechové dojmy mohu shrnout stručně a jednoznačně: pozitivní. Příjemný a hutný zvuk, dostatek výkonu vnitřního zesilovače, dlouhá výdrž baterek.

 

Poslech domácí či při pochodu po ulici

Circumaurální zavřená sluchátka se pro pouliční poslech obecně příliš nedoporučují, protože vám uniká zvuková orientace v prostoru a můžete tak snáz vstoupit pod něco jedoucího, čehož si kvůli zaklopeným slechům nevšimnete. Navíc je vzhledem ku skládacímu mostu jejich horní část je trochu širší, takže na ulici s těmito sluchátky vypadáte trochu jako Marťan. Ale vzhledem k tomu, že netlumí okolí příliš, lze s nimi na ulici přežít, pokud se dostatečně rozhlížíte očima.

Jsou pohodlná i v interiéru, i když i pro ně platí to, co pro všechna větší a velká sluchátka doma - poslech vleže na boku je tak trochu souboj s přístrojem.

 

Bubeníkův odposlech

Uzavřená circumaurální sluchátka bývají doporučována bubeníkům buď na cvičení do hudby, anebo na odposlech kapely. Vzhledem k tomu, že tato sluchátka poměrně málo tlumí výšky jdoucí zvenku, klasické bicí tlumí oproti jiným doporučeným, anebo oproti běžným chráničům sluchu málo. Výkon zesilovače Bluetooth sice vaše bicí obstojně přeřve, ale výhodou bubenických sluchátek bývá, že právě tohoto nemáte zapotřebí a při bubnování se sluchátky si chráníte i sluchové zdraví. K tomuto účelu, bohužel, nemohu tato sluchátka doporučit, protože ryk bicí sady sluchátka dostatečně neztlumí. Co je dobré na ulici, tady trochu vadí.

 

Poslech přes mobil po kabelu

Mobilní telefon můžete ke sluchátkům připojit trojím způsobem: kablíkem bez mikrofonu, kablíkem s mikrofonem, anebo bezdrátově. Při použití kablíku bez mikrofonku není vlastně co řešit - veškeré ovládání náhlavního zvuku je v mobilu, mp3 přehrávači, počítači nebo prostě v tom zdroji zvuku, jímž sluchadla krmíte. Tlačítka vzadu na pravé sluchátkové mušli jsou v tomto případě mimo hru.

Při použití kablíku s bublinkovým mikrofonem máte u něj k dispozici jedno mikrotlačítko, jímž můžete hovor přijmout a ukončit a ve stavu bez hovoru jím můžete hudbu zastavit a znova popustit. Ani v tomto režimu nejevila tlačítka na pravé mušli známky nějaké funkce.

 

Poslech přes mobil bezdrátově

Bezdrátový poslech lze spustit po spárování sluchátek se zdrojem zvuku, třeba s mobilním telefonem, což jde snadno a bez vytáček. Na pravé mušli sluchátek dlouze stisknete prostřední tlačítko „zapnout“ a na zdroji signálu v mobilu, počítači či televizi provedete něco podobného. Zvuk ve sluchátkách přes Blue-Tooth je plný, příjemný a robustní. A baterka ve sluchátkách vydrží neuvěřitelně dlouho.

Pro příjem příchozího hovoru stačí krátce stisknout prostřední tlačítko, ale pak musíte honem vyhrabat mobil z batohu, protože na něm máte mikrofon.

 

Funkce tlačítek

Na zadní straně pravé mušle jsou k nahmátnutí tři tlačítka, která fungují v režimu Bluetooth. O jejich funkci jsem nenašel nikde ani slovo, takže mi zůstali dva věrní rádci - pokus a omyl. Uvedu, co jsem vykoumal:

Tlačítkový dvojklik nefungoval a na kombinacích dvou tlačítek jsem nic kloudného nenašel.

Na dlouhé stisknutí prostředního „zapnout/vypnout“ se spustí párování se zdrojem Bluetooth. A když to samé spustíte i na vysílači, bude spárováno. Týmž dlouhým stiskem spojení taky zrušíte a Bluetooth převodník vypnete. Krátké stisknutí téhož provede pauzu v poslechu bez přerušení spojení. U příchozího hovoru tak můžete hovor zahájit, anebo zahájený hovor ukončit.

Krátké stisknutí tlačítek „plus“ či „mínus“ o stupínek zvýší či sníží hlasitost poslechu. Dlouhé stisknutí týchž posune přehrávání zdroje na další či předchozí skladbu. Přijaté povely navíc signalizují tiché zvuky ve sluchátkách, jímž lze po krátké praxi porozumět i bez návodu.

 

Sdílený poslech

Velmi příjemnou záležitostí je možnost připojit ke sluchátkům sluchátka další a funguje to i v režimu Bluetooth, takže sluchátka mohou být zároveň externím Bluetooth převodníkem s linkovým výstupem.

Pokud připojíte malý jack během bezdrátového přenosu, Bluetooth se hnedle odpojí a musíte párovat znova. Souvisí to zřejmě s řídicím kontaktem čtyřpólového malého jacku, který je v patě konektoru a o jehož samiččí část se při zasunutí krátce otřou všechny tři ostatní jackové kontakty a vydají tak nějaké falešné řídicí impulzy. U velkého jacku Bluetooth spojení zůstává.

 

Závěrem

Měl jsem v rukou velmi zdařilý exemplář velkých, velice pěkných, praktických a chytře funkčních sluchátek. Umějí hromadu věcí, včetně sdílení signálu dál a jejich využití jako externího Bluetooth převodníku. Za příjemné peníze si můžete pořídit příjemnou věc, která příjemně vypadá i hraje.

 

Info:

Soundeus Fidelity A50 jsou velká uzavřená circumaurální sluchátka s přenosem přes Bluetooth i po kabelu. Jejich cena je1799 Kč.

 

Plus:

oku lahodící vzhled

velmi příjemný zvuk

skládací most

kombinační možnosti kabelů včetně telefonování a sdíleného připojení

při sdílení funguje i jako externí Bluetooth převodník - obě tahle plus jsou s hvězdičkou a s kuřátkem

výdrž baterek

příznivá cena.

 

Mínus:

Uvítal bych aspoň nějaký, byť stručný, návod k použití všech funkcí tlačítek.

 

Technická specifikace

frekvenční rozsah 20 Hz až 20 KHz
citlivost 110 dB/W
velikost reproduktoru 40 mm
impedance 32 Ω
výdrž baterie 50 h
verze Bluetooth 5.0
hmotnost 250 g

 

https://www.soundeus.com/cs/produkty/fidelity-a50/

Psáno pro časopis Muzikus