Soundcraft Si Compact 16 - malý digitální mixážní pult

Soundcraft Si Compact 16 - malý digitální mixážní pult
Soundcraft Si Compact 16 - malý digitální mixážní pult

Vlajkovou lodí této značky je bezesporu veleúspěšná dvojice digitálních live konzolí Soundcraft Vi6 a Vi4. V letošním roce však firma přichází na trh s novou sérií malých digitálních mixážních pultů Soundcraft Si Compact 32, 24, 16.

Vraťme se ale o něco málo zpět do historie digitálních pultů firmy Soudcraft. V počátcích digitálního boomu využila britská firma Soundcraft bohatých zkušeností sesterské firmy Studer a dala se ihned do výroby velkých digitálních „live“ konzolí. Do dnešní doby nabídla uživatelům dvě modelové řady - Vi6, 4, 2,1 a Si-3, 2, 1. Po několika letech úspěšného vývoje, výroby a prodeje přichází na trh s novou sérií malých digitálních konzolí s označením Soudcraft Si Compact 32, 24 a 16. V dnešním testu si představíme nejmenší model této řady - Soudcraft Si Compact 16.

 

První seznámení

Balení obsahuje samotnou digitální konzoli Si Compact, tři síťové kabely, mezi nimiž nechybí ten, který se běžně používá v naší zemi, a tištěný manuál Quick Start Guide.

 

Na předním panelu najdete všechny ovládací a zobrazovací prvky této digitální konzole. K mání je celkem pětačtyřicet knobů, sto pět tlačítek a dvanáct táhel faderů. Kolem těchto ovládacích prvků je rozmístěn velký počet LED diod. Mix dále obsahuje tři stereo a jeden mono osmisegmentový LED metr, barevný dotykový LCD displej o rozměrech 9,6 x 5,5 cm a konektor pro připojení lampičky. Vedle konektoru lampičky najdete také USB port pro flash paměť. Všechny ovládací prvky jsou přehledně uspořádány do jednotlivých skupin, které jsou barevně rozlišeny tak, aby orientace byla co nejjednodušší. Po bocích předního panelu jsou umístěny boční úchyty pro montáž do tvrdého pouzdra či racku.

 

Modely v provedení 24 a 36 mají ještě v pravé horní části odkládací plošku, kam si můžete položit třeba váš iPhone nebo iPad.

 

Na zadním panelu najdeme všechny vstupy a výstupy až na jeden. Tím je vstup pro sluchátka. Ten je umístěn na čelní pravé straně a je hluboce zapuštěn, takže přístup k němu není příliš dobrý. To je trochu škoda.

 

Všechny ostatní vstupy a výstupy tohoto modelu jsou rozmístěny seshora dolů následovně: V horní řadě najdete šestnáct analogových vstupů Mic/Line v provedení „samice“ XLR s LED diodou indikující fantomové napájení 48 V. V druhé řadě najdete výstupy v provedení „samec“ XLR. Výstupy 15 a 16 slouží jako Mix L a Mix R. Ve spodní řadě zleva doprava je jako první umístěna krytka option card slotu. Vedle ní najdete speciální konektor HiQnet s indikací Data (žlutá LED dioda) a Link (zelená LED dioda). AES je v klasickém provedení XLR - Out (samec) a In (samice). Hned vedle jsou dva stereo vstupy v provedení jack 6,3 mm - ST1 L/R a ST2 L/R. Dalším v pořadí jsou konektory Word Clock, MIDI In Out a vstup pro síťový kabel. Modely v provedení 24 a 36 mají navíc oproti „šestnátce“ 4x Insert Return a 4x Insert Send v provedení jack 6,3 mm. Všechny vstupy a výstupy jsou provedeny tak jak se sluší a patří na pult této cenové kategorie.

 

Koncepce konzole

Oproti klasickým analogovým mixážním konzolím je zde vše vymyšleno a uspořádáno trochu jinak. Nenajdete zde tedy klasickou řadu knobů nad každým faderem. Jednotlivé sekce vypadají na této konzoli následovně:

 

Sekce ACS (Assignable Channel Strip) obsahuje všechny ovládací prvky jednotlivých kanálů - In, Gate, Compressor, Equalizer, Out. Všechny části této sekce jsou barevně rozlišeny orámováním. In modře, Gate a Comp zeleně, Equaliser červeně a Out žlutě. V této části je umístěno nejvíce knobů pro ovládání tohoto digitálu v reálném čase. Stačí tedy vybrat patřičný kanál a okamžitě můžete nastavit kterýkoliv z parametrů dle svých požadavků.

 

V další sekci nad displejem najdete přehledně seřazeny LED metry Monitor, výstupní L/R a Mono s knobem. Nad nimi je vstup 12 V pro lampičku, USB port a Power On, kterým tuto konzoli zapínáte a vypínáte.

 

Hned pod touto sekcí najdete barevný, dotykový LCD displej, který má na pravé straně k dispozici dvě tlačítka - Menu a Apply. Mezi nimi je umístěn knob Scroll. Tento knob slouží k výběru a potvrzení jednotlivých položek menu.

 

Pod displejem je umístěna sekce Lexiconu, ve které můžete ovládat všechny čtyři FX procesory. K ovládání slouží čtyři knoby a pět tlačítek.

Pod výše popsanými sekcemi najdete řadu tlačítek Buss Follow Keys. V ní najdete zleva doprava čtrnáct tlačítek Bus, čtyři tlačítka MTX 1-4 a čtyři tlačítka FX 1-4. Tato řada tlačítek tvoří jakýsi pomyslný předěl na této mixážní konzoli.

 

Ve spodní části konzole najdeme dalších pěti sekcí. Největší sekcí pracovního stolu je část, ve které jsou umístěny fejdry všech kanálů s LED metry, pod nimiž jsou přidružené ovládací prvky jednotlivých kanálů - Solo, Sel, On. Testovaný model jich má k dispozici celkem čtrnáct.

Nad touto sekcí se nachází stejný počet knobů (14) a vedle čtyři režimová tlačítka - Gain, Filtr, Pan a Alt. Ty jsou přímo spřaženy s výše popsanými kanály. Na pravé straně v sekci Cue Control jsou čtyři tlačítka - Cue List, Store, Next a Recall. Pod ní je hlavní Master sekce se dvěma fadery - L&R a Mono/Sel. Nad každým fejdrem jsou dvě tlačítka - On a Sel.

 

Poslední sekcí je svislá řada tlačítek, která je seřazena seshora dolů následovně: CLR, Solo CLR. Mute s pěti tlačítky, Setup s tlačítky 1-4 a Faders s tlačítky In A, In B, Bus, MTX, GEQ LO, GEQ HI.

 

Jelikož se jedná o digitální konzoli, všechny sekce spolupracují s operačním systémem, bez kterého by žádná takováto konzole nefungovala.

Soundcraft Si Compact 16 - malý digitální mixážní pult
Soundcraft Si Compact 16 - malý digitální mixážní pult

Klíčové rysy

Série digitálních konzolí Si Compact má k dispozici mnoho jedinečných technologií a operačních vlastností, které si nyní v rychlosti představíme.

 

Konzole disponuje mikrofonními zesilovači ze slavné Vi série. K dispozici je také Soundcraft - parametrický ekvalizér na všech vstupech a výstupech. Fadery disponují technologií FaderGlow iluminace - osvětlení.

 

Všechny Bus a Matrix výstupy mají k dispozici BSS grafický ekvalizér. Je zde také samostatný Centre/Mono Bus. Konzole má také čtyři Lexicon FX procesory. Zajímavá je funkce TOTEM (The One Touch Easy Mix). Ta vám pomůže rychle a jednoduše, stiskem jediného tlačítka, vybrat požadovanou sběrnici a okamžitě do ní míchat. Pulty této série mají ve výbavě lampové výstupy, jednoúčelové Stereo Line vstupy a nativní AES vstupy a výstupy. Si Compact série je také vybavena slotem pro karty, které jsou kompatibilní se sérií Si (např. MADI, AES, Aviom, CobraNet). Kompatibilní je také s protokolem Harman HiQNet. Ultratrvanlivý polykarbonátový povrch pultu je velmi odolný proti opotřebení. Modely Si Compact 24 a 32 mají čtyři inzerty Send/Return smyček. Konzole nemá žádné ovládací prvky na kanálech. Vše je centralizováno. Všechny ovládací prvky jsou samozřejmě dostupné v reálném čase. Jako hlavní rozhraní zde slouží barevný dotykový LCD displej. K dispozici jsou i Mute skupiny.

 

Jak vidíte, digitální konzole řady Si Compact je nabitá jak technologickými novinkami, tak standardy, se kterými se můžeme mnohdy setkat až u vyšší řady modelů této značky.

 

Operační systém

Ten je mozkem celého přístroje. V testované konzoli byla k dispozici verze 1.0 build 1, verze firmwaru 174. Jelikož je OS této digitální konzole precizně propracovaný, je odpovídající i jeho doba náběhu při spuštění (1:13). Systém je do budoucna updatovatelný. Pokud tedy budete chtít mít po ruce vždy aktuální verzi OS, stačí si ji stáhnou z netu, uložit na flash paměť a můžete updatovat. Celý postup je popsán v manuálu jako Rychlý start.

 

Efektové procesory Lexicon

Všechna tři provedení Si Compact mají k dispozici čtyři efektové procesory firmy Lexicon. Pokud tedy zmáčknete na mixu tlačítko LEX, dostanete se do jejich nabídky. K dispozici je Procesor One, Two, Three a Four Effect.

 

Každá ze čtyř efektových jednotek má k dispozici následující efekty: 1. Small Hall, 2. Large Hall, 3. Drum Hall, 4. Vocal Hall, 5. Small Plate, 6. Large Plate, 7. Drum Plate, 8. Vocal Plate, 9. Chamber, 10. Room, 11. Ambience, 12. Gated, 13. Reverse, 14. Spring, 15. Studio Delay, 16. Mono Delay, 17. Pong Delay, 18. Two-Tap Delay, 19. Modulated Delay, 20. Tape Delay, 21. Reverse Delay, 22. Chorus, 23. Flanger, 24. Phaser, 25. Tremolo Panner, 26. Rotary, 27. Vibrato, 28. Pitch Shift, 29. Detune.

 

Všechny efekty jsou editovatelné. Pro jejich nastavení je k dispozici jedna, dvě nebo tři stránky parametrů. Počet stránek záleží vždy na zvoleném efektu.

 

Volitelná výbava

Digitální konzole řady Si Compact jsou vybaveny rozšiřujícím slotem pro karty, které si můžete dle stávající nabídky dokoupit a nainstalovat. V nabídce jsou karty MADI, AES, CobraNet a AVION. Tyto karty rozšiřují možnosti těchto pultů. Pokud vás budou zajímat detaily jednotlivých karet, navštivte www.soundcraft.com, kde si můžete stáhnout dokument s názvem Si Series Option Slot & Card User Guide. V něm se dozvíte detaily jednotlivých karet i s dalšími odkazy.

 

Soudcraft Virtual Si

Na oficiálních stránkách firmy Soundcraft si můžete také volně stáhnout software s názvem Soudcraft Virtual Si. Je to jakýsi editor a trenažér zároveň, na kterém se dá ledacos vyzkoušet a naučit. Přinejmenším si zde můžete virtuálně prohlédnout jednotlivé konzole řady Si nebo řady Si Compact.

 

Software byl v době testu k mání v následujících verzích: Virtual Si V4.0, Si Series V4.0, Si Compact V1.0. Dostupnost tohoto softwaru je zatím pouze pro počítače s operačním systémem Windows. Virtual Si by měl dle manuálu běžet na Windows XP se SP2 a vyšším. Vyzkoušel jsem vše na svém počítači, kde mám k dispozici Windows XP se SP3, a vše běželo bez sebemenších problémů.

Soundcraft Si Compact 16 - malý digitální mixážní pult
Soundcraft Si Compact 16 - malý digitální mixážní pult

Mixpult v praxi

V této části si v kostce povíme, jak se pracuje s touto mixážní konzolí a co vše máte při práci k dispozici hlavně u jednotlivých kanálů.

Série Si Compact má k dispozici stomilimetrové motorové fadery. Ty využívají technologie FaderGlow - iluminace štěrbin faderů. Toto podsvícení využívá různých barev při volbě různých režimů, čímž se konzole stává při ovládání přehlednější. Bílá je pro kanálové fadery. Žlutá pro fadery v modech Bus, Pre Fade nebo Follow pro Pre Fade Aux Bus. Zelená pro fadery Bus, Post Fade nebo Follow pro Post Fade Aux Bus. Oranžová pro fadery Matrix Master OR v modu Follow pro Matrix Bus. Červená pro fadery grafického EQ. Azurová pro kanály přidělené FX Return nebo faderům FX modu. Poslední fialová je pro fadery přidělené tereo kanálům. Iluminizace je vychytaný nápad a určitě jej všichni při práci oceníte, protože okamžitě budete vědět, v jakém modu se nacházíte.

 

Práce s jednotlivými kanály je příjemná a jednoduchá. Stačí si vybrat stiskem tlačítka SEL daný kanál a můžete začít s jeho nastavením. Co vše je k dispozici? V sekci ACS (Assignable Channel Strip) najdete vše potřebné k nastavení mono i stereo kanálů. In obsahuje kulaté tlačítko HPF (High Pass Filtr), jeden knob HPF, jeden knob Moc Gain/Line Trim, dvě tlačítka Phase, fantomové napájení 48 V a osmisegmentový LED metr. Tato část je modře ohraničena. Gate má k dispozici stejnojmenné kulaté tlačítko, šest knobů - Threshold, Depth, Release, Attack, SC HPF a SC LPF. Pod posledně jmenovanými knoby najdete indikátory Open/Hold/Closed. Část je označena zeleně. Zeleně je označena i část kompresoru, která je hned vedle. Najdete v ní tlačítko Comp, vedle indikaci s pěti LED diodami - 15,10, 5, 3, 1 dB, pět knobů - Ratio, Threshold, Gain, Release a Attack. V červeně ohraničené části je ovládání ekvalizéru jednotlivých kanálů. To je klasicky čtyřpásmové s možností ladění jednotlivých pásem. K dispozici je tlačítko EQ a celkem deset knobů - LF+Freq, LO MID+Freq+Q, HI MID+Freq+Q a HF+Preq. Poslední částí této sekce je žlutě ohraničený Out. Ten má k dispozici dva knoby - Delay a Pan. Pod knoby najdete dvě tlačítka - LR a Mono. Stupnice kolem knobů jsou hezky červeně podsvíceny. To platí i pro tlačítka. Ta jsou podsvícena podle jednotlivých barev sekcí. Výbava kanálů je na profesionální úrovni. Při nastavování se veškeré změny parametrů okamžitě zapisují do interní paměti. Kompletní nastavení pultu si můžete uložit pod vámi zvoleným názvem a kdykoliv jej rychle vyvolat z interní paměti. Zazálohovat si je můžete třeba na flash paměť, kterou můžete mít pro případ použití kdykoliv a kdekoliv okamžitě po ruce.

 

Možností jak pracovat s touto konzolí je víc než dost. Namátkou: míchání do podskupin, nastavení grafického ekvalizéru, efektování čtyřmi interními efektovými jednotkami Lexicon, použití výstupů pro externí záznamové zařízení a další. Jak vidíte, popisovat všechny možnosti, které jsou k dispozici, by zabralo jedno celé číslo Muzikusu.

 

Detailnější technická specifikace

Tato část bude věnována specifickým technickým datům, která jsou uvedena v originál anglickém manuálu, který jsem si stáhl pro tento test z firemních stránek.

 

Frequncy Response - Mic/Line Input to any Output +/-1,5dB, 20 Hz - 20 kHz. T.H.D - Mic Sensitivity -30 dBu, +14 dBu @ Mix output < 0.01% @ 1kHz. Noise - Mic Imput E.I.N. (maximum gain) -126,5 dBu (150 Ω source), AUX, Mix and Masters (@ 0dB, faders down) < -82dBu. Crosstalk (@ 1 kHz) - Channel Mute > 90 dB, AUX Send Post Offness > 82 dB. EQ (Mono Imputs) - HF 12 kHz, +/-15dB, MF (swept) 150 Hz -3,5,+/ -15 dB, LF 80 Hz,+/ -15 dB, Q (MF) 1,5. EQ (Stereo Imputs) - HF 12 kHz, +/-15dB, MF 720Hz, +/-15 dB,LF 80Hz,+/-15 dB, Q (MF) 0,8. Power Consumption - Less than 40 W. Operating Conditions - Temperature Range 5º to 40º C. Inputs & Output Levels - Mic Input +15 dBu max, Line Input +30 dBu max, Stereo Input +30 dBu max, Mix Output +20 dbu max. Headphones (@150 Ω) (recommended impedance 32 to 200 Ω) 300mW.

 

Input & Output Impedances - Mic Input 2 kΩ, Line Input 10 kΩ, Stereo Input 45 kΩ, Outputs 150 Ω (balanced), 75 Ω (unbalanced).

 

Závěr

Série konzolí Si Compact v sobě snoubí to nejlepší z analogových a digitálních pultů firmy Soundcraft. Jeho ovládání je velmi příjemné, rychlé a přehledné. Pult dobře reaguje v reálném čase na jakoukoliv změnu, kterou si okamžitě ukládá do paměti. Vyvolání vašeho kompletního nastavení je otázkou několika málo vteřin. Ten, kdo je navyklý na klasický analogový mix, se nemusí obávat, že se s tímto pultem nenaučí pracovat. Za pár hodin si s ním budete rozumět jako s vlastním bratrem.

 

Kde všude se dají tyto mixy použít? Velmi dobře jej mohou využít všichni muzikanti či kapely na svých vystoupeních, což je jeho hlavním posláním. Své místo si také může najít v divadlech, v kongresových místnostech, domácích studiích a dalších, ať již mobilních či pevných, instalacích.

 

Pokud tedy chcete nekompromisní anglickou kvalitu za rozumné peníze, tak neváhejte a běžte si jej vyzkoušet třeba ke svému prodejci. Nebo si jej vyzkoušejte alespoň virtuálně. Určitě nebudete litovat.

 

Info:

Soundcraft Si Compact je nová série digitálních konzolí, která se na trhu nabízí v provedení 16, 24 a 32. Cena za Si Compact 16 je 114 900Kč, za 24 je 149 900 Kč a 32 je za 179 900 Kč i s DPH.

 

Plus:

koncepce mixážní konzole

výbava mixážní konzole

celkové zpracování konzole

propracovaný OS s možností updatu

jednoduchost obsluhy

software Virtual Si pro Windows

 

Mínus:

umístění vstupu sluchátek

absence kompletního tištěného manuálu

absence softwaru Virtual Si pro Mac

 

koncepce: digitální

počet vstupů: 16, 24, 32

výbava kanálů: parametrický ekvalizér, kompresor, Gate, High Pass Filtr, Delay

sběrnice: 14 pomocných sběrnic, 4 FX sběrnice, 4 Matrix sběrnice, LRC Mix sběrnice

efektová jednotka: 4x stereo efekt Lexicon

LED metry: u kanálů jsou čtyřsegmentové, ostatní osmisegmentové, tříbarevné

fantomové napájení: + 48 V

operační systém: ano - verze 1.0 build 1 s možným updatem do budoucna

rozšíření konzole: ano - karty MADI, AES, CobraNet a Avion

rozměry modelů: 483 x 520 x 169 mm (verze 16), 716 x 520 x 169 mm (verze 24), 928 x 520 x 169 mm (verze 32)

hmotnost: 11 kg (v. 16), 15,5 kg (v. 24), 21 kg (v. 32)

 

Digitální mixážní pult je alternativou anologového mixážního pultu. Takovýto pult umí převést všechen analogový signál na digitální. Po provedení mixáže a úpravy, kterou provádí operační systém mixážního pultu, je signál opět převeden na analogový. Digitální mixážní pulty nabízí i další výbavu, kterou zvukař potřebuje ke své práci (FX jednotky, kompresor, grafický EQ atd). Ta bývá u analogových mixážních pultů dokupována v podobě dalších externích přístrojů. Možnostem těchto pultů odpovídá většinou i cena, která je vyšší než u analogových mixážních půltů.

Psáno pro časopis Muzikus