přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíSonor ProLite - profesionální bicí souprava z javorového dřeva

10.11.2013 | Autor: Václav Zima | sekce: pro muzikanty - testy

Sonor ProLite - profesionální bicí souprava z javorového dřeva


S rokem 2012 došlo ve výrobním programu firmy Sonor k velkým změnám. Ty jsem avizoval již v mém minulém testu týkajícím se řady Smart Force. Změny se tak vlastně nedotkly jen řady SQ2. Veškerý sortiment firmy byl buď přejmenován s drobnými vylepšeními, nebo byly vytvořeny zcela nové řady. Dnes testované bubny jsou toho důkazem. Jedná se o řadu ProLite, která nahradila ve výrobním programu populární řadu Delite.

Řada ProLite patří již mezi profesionální série a tomu také odpovídá zpracování. Došlo zde k několika výrazným změnám oproti řadě Delite, která byla opravdu velmi úspěšná. Právě řada ProLite se snaží navázat na odkaz Delite s přidanými vylepšeními.

Pro test mi byla zapůjčena sada s basovým bubnem 20 x 17,5”, tomy 10 x 8”, 12 x 9”, floor tomem 14 x 14” na nožičkách a snarem 14 x 6”. Barva je Nussbaum. Jedná se o bubny s javorovými vintage korpusy. To znamená tenkostěnné korpusy se zesilujícími se prstenci na vnitřních okrajích korpusů. Zde se jedná o identické korpusy jako u řady Delite. U korpusů naprosto platí: proč měnit ověřené? Zvukově by se tyto korpusy daly charakterizovat jako otevřené, s výbornými vlastnostmi pro rozličná ladění. Tím pádem nabízejí velice široké možnosti použití v různých hudebních stylech. Javor používaný pro korpusy u této řady je charakteristický frekvenčně vyrovnanými výškami a středy, přičemž se více projevuje právě v basových frekvencích, které jsou výraznější.

Ve výrobě korpusů je použita technologie CLTF (cross laminated tension free process). To znamená, že jednotlivé vrstvy dýhy korpusu jsou křížem přes sebe. Tím je docíleno lepšího zvuku a rezonance. Stejný systém používá např. DW. A další proces je optimum shell measurement, který se soustředí na optimální dotek blány s korpusem, což vede ke zlepšení charakteristiky a kvality tónu. Tomy, snare a floor tomy mají dohromady devět vrstev, což znamená čtyřmilimetrové tělo korpusu a dvoumilimetrový prstenec. U basového bubnu je to vrstev dvanáct. Tam ješestmilimetrové tělo korpusu a dvoumilimetrový prstenec.

K hlavním změnám došlo na úrovni mechaniky. Jedna z nejzásadnějších změn je použití nového typu uchycení tomů. Na řadě Delite byl používán systém T-Bar Mouting System. Ten byl nahrazen nově designově upraveným systémem T.A.R. (Total Acoustic Mouting System). Původní uchycení bylo pouze přes horní mušle a spodní bod byl vlastně volný a byl pouze odizolován pryží. Nový systém používá uchycení přes čtyři mušle. Je to samozřejmě lepší nejen s ohledem na projekci zvuku, ale i stabilitu uchycení tomů. Stejný systém je používán i u řady SQ2, ovšem s malým rozdílem: U řady SQ2 můžete regulovat průchod vzduchu u ventilačního otvoru bubnů pomocí šroubu, což má samozřejmě vliv na sustain. Další zásadní změnou je použití nového napínacího mechanismu struníku u snare bubínků. Dosud používaný byl nahrazen za výklopný, který funguje naprosto plynule, lehce a je velmi jemný. Za sebe musím říci, že zrovna toto se velmi povedlo. Samozřejmostí je použití systému Tune Safe zamezujícího rozlaďování u mušlí.

Řada ProLite také nabízí rozdílná barevná provedení a to se samozřejmě promítá do ceny tohoto výrobku. Rozdělení barev je na Semi Gloss, High Gloss a Exotic Verner High Gloss. Výhodou je, že pokud netrváte na luxusním barevném provedení, máte za slušné peníze velice kvalitní nástroj. A ruku na srdce, barva nehraje.

Řada ProLite je přímým pokračovatelem ve šlépějích řady Delite a nezapře jasnou příbuznost. Navazuje na všechny přednosti řady Delite a přidává pár vylepšení, a co se týká mechaniky, tak ne en kosmetických. Samozřejmě se jedná o naprosto špičkový profesionální nástroj a tomu odpovídá i cena.

Info:
Sonor Pro Lite je profesionální bicí souprava z javorového dřeva s tenkostěnnými vintage korpusy. Cena je 79 550 Kč.

Plus:
kvalita zpracování
mechanika struníku
ovládání struníku
zvuková variabilita
uchycení korpusů

Mínus:
na to, o jaký se jedná nástroj, by mohl být pestřejší výběr barev
poněkud vyšší cena v nejlepším barevném provedení

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

rozměry bass 20 x 17,5”, tomy 10 x 8”, 12 x 9”, floor tom 14 x 14”, snare 14 x 6”
materiál Javor
barva Nussbaum
korpusy Vintagewww:
www.sonor.com/instruments/drums/prolite-series/

Psáno pro: časopis Muzikus 2013/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Sonor-ProLite-profesionalni-bici-souprava-z-javoroveho-dreva~10~listopad~2013/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.