přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíSonor Perfect Balance by Jojo Mayer - pedál vyrobený podle návrhů Jojo Mayera

4.10.2013 | Autor: Václav Zima | sekce: pro muzikanty - testy

Sonor Perfect Balance by Jojo Mayer - pedál vyrobený podle návrhů Jojo Mayera


Když před několika lety vyšlo DVD Secret Weapon for the Modern Drummer od Jojo Mayera zaměřené speciálně na techniku rukou, objevily se informace, že něco podobného chystá i se zaměřením na techniku nohou. Při té příležitosti také prosakovaly informace, že Jojo Meyer testuje prototyp pedálu, který by měl být přizpůsoben jeho potřebám hry. Po několika letech se DVD zatím neobjevilo, ale pedál uzřel světlo světa a je již v nabídce firmy Sonor.

Navštěvníci koncertu kapely Jojo Mayera, který proběhl v Lucerna Music Baru, mohli právě tento prototyp zahlédnout. Tehdy evidentně neměl vychytané všechny mouchy, jelikož chvílemi Jojo neustále na pedálu něco nastavoval. Avšak konečná podoba pedálu se příliš nakonec nelišila od pedálu, který na tomto koncertě použil.

Vývoj a testování pedálu trvaly šest let, kdy Jojo zkoušel měnit různé části pedálu, než našel vyhovující kombinaci pro jeho použití. Pro něj byl problém u dnešních pedálů v tom, že sice byly dost rychlé směrem k bláně v reakci na pohyb nohy, ale pomalé při návratu. To se sice dalo upravit přitažením pružiny, ale zase vznikla potřeba vyvinout více síly na vlastní úder. Proto Jojo hledal možnost jak najít balanci mezi těmito dvěma pohyby pedálu. Z toho název Perfect Balance.

Při prvním pohledu na pedál se zdá, že jde vlastně o hybrid pedálů DW, Sonor a Tama. Konstrukčně působí dost robustně. Vlastní šlapka pedálu má tvar totožný s pedály Sonor. Nejsou zde prolisy, nýbrž povrch je naprosto hladký. Důvodem je zlepšení reakce funkce pedálu pře hře skluzem (double stroke). Pedál je také o něco delší, aby dovoloval lepší využití techniky heel-toe, kterou Jojo Mayer velmi často používá.

Před nějakou dobou vyšel v Muzikusu mnou psaný test na veškeré double pedály, které se v naší prodejní síti daly běžně sehnat. Přesněji řečeno, jednalo se o pedály s převodem direct drive. Tehdy mě k napsání tohoto testu inspirovala masivní reklama na pedál Demon Drive od firmy Pearl. Uběhlo pár let a objevuje se ten samý pedál s klasickým řetězovým převodem. Avšak stále platí, co jsem podotkl už tehdy - co není v nohách a v hlavě, to pedál nezachrání, ani kdybyste se rozkrájeli. Vím to moc dobře z vlastní zkušenosti :-)

Základna pedálu je z jednoho kusu, ke které je uchycená docela velká pata pedálu (uzpůsobená pro hru s patou na pedálu) a vlastní tělo pedálu. V tomto případě je na místě zmíněná podobnost se singl pedály DW, které mají rameno těla pedálu pouze na straně pružinového mechanizmu. Zajímavostí je, že tělo pedálu se dá jednoduše, díky stisku tlačítka, sklopit směrem k základně pedálu, a tím pádem se složí do přepravní polohy. Samozřejmě je nutné nejprve odpojit pružinu. Zde je taková drobná vychytávka, kterou je magnet zachycující pružinu po demontáži. Prima věc, která zabraňuje poškození pružiny při přepravě. Se základnou pedálu je ještě spojen systém uchycení pedálu k ráfku bubnu. Je podobný jako Docking Station u pedálů Giant Step. Rozdíl je v tom, že systém uchycení je součástí těla pedálu a při sestavování pedálu automaticky sevře ráfek bubnu a dojde k vlastnímu uchycení pedálu. Je to docela praktické a důmyslné řešení. Uchycení pružiny na vačku pedálu je totožné jako na legendárních pedálech Camco od firmy Tama, kdy se dá jednoduše nastavit úhel beateru. Samozřejmostí je použití ložisek ve všech pohyblivých částech uchycení pružiny. Vlastní vačka je kulatého tvaru, který by měl pomáhat reakci pedálu. Přímo na vačce se nachází uchycení beateru. Je to kvůli odlehčení, a tím pádem lepší balanci pohybu pedálu. Na samotné vačce pedálu se dá nastavit uhel šlapky pedálu. Beater je klasický filcový, zase evokující pedál Camco od Tamy.

Vačka je se šlapkou pedálu propojená přes textilní páskový převod. Podle tvrzení Jojo Mayera je to nejpřirozenější propojení pro dokonalou funkci pedálu, jelikož dokonale eliminuje setrvačnost pedálu. Pro zákazníky je však možnost výměny za řetězový převod. Demontáž je velice jednoduchá.

Sonor Perfect Balance by Jojo Mayer - pedál vyrobený podle návrhů Jojo Mayera


Na pedálu jsou použity standardní šrouby, takže pokud se vám nějaký případným nedopatřením někam zatoulá, stačí dojít do železářství a máte náhradu. To je pozitivní zpráva, jelikož sehnat občas obyčejný drobný šroubek k pedálu je opravdu nepřekonatelný problém.

Součástí prodejního balení je i stylová taška na pedál, kam se po jednoduché demontáži pohodlně vejde.

Co se týká vlastní funkce pedálu, opravdu funguje výborně, i když musím předeslat, že se nejedná zrovna o pedál, který vybalíte a hned hrajete. Musel jsem si nejdříve pohrát s nastavením. Ale vyplatilo se to a pedál fungoval naprosto výborně. Důležité a složitější bylo právě najít poměr mezi úhlem beateru a úhlem šlapky pedálu. Zde mohu pouze konstatovat, že pedál reaguje opravdu velmi citlivě a s rychlostí reakce nemá naprosto žádný problém. Samozřejmostí je zvukové specifikum vzhledem k filcovému beateru.

Jako jasné negativum bych viděl skutečnost, že firma Sonor neuvažuje o produkci double pedálu. Osobně si myslím, že je to velké mínus. Avšak vzhledem k tomu, že se jedna o signovaný model Jojo Mayera, který double pedál nepoužívá, dá se to i pochopit. Ale pořád jsem přesvědčen, že je to škoda.


Info:
Sonor Perfect Balance je pedál vyrobený podle návrhů světoznámého bubeníka Jojo Mayera. Cena je 5788 Kč.

Plus:
jednoduchá montáž a složení pedálu
konstrukce
možnosti nastavení
přesná funkce a reakce na úder

Mínus:
poněkud vyšší cena
absence double pedálu

www:
jojopedal.com

Psáno pro: časopis Muzikus 2013/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Sonor-Perfect-Balance-by-Jojo-Mayer-pedal-vyrobeny-podle-navrhu-Jojo-Mayera~04~rijen~2013/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.