Sonor Force 3003, rychlotest přímo na Hudebním veletrhu

Sonor Force 3003, rychlotest přímo na Hudebním vel
Sonor Force 3003, rychlotest přímo na Hudebním vel

Ačkoliv byl letošní Hudební veletrh opět neuvěřitelně nabitý, přeci jen jsem si našel skulinku proto, abych přímo na místě otestoval inovovanou sadu bicích SONOR 3003. Návštěvníci poslechové místnosti zmíněné firmy tak měli unikátní možnost spatřit za touto soupravou stvoření neustále laborující s blánami a cosi nesrozumitelně hučící do diktafonu.

 

Zmíněná sada je nejvyšší řadou série Force a je zhotovena z javoru a basswoodu. Jedna z mála souprav, kde bylo použito javoru a jejíž cena i s hardwarem a sedačkou se pohybuje kolem pětatřiceti tisíc. Testoval jsem konfiguraci Stage Set, což znamenalo rozměry 12", 13", 16", 22" a 14" x 5" virbl, to celé v barvě Honey Amber. Vzhledem k praktické nemožnosti vyzkoušet na sadě víc typů blan (čekající zástupy zkouškychtivých bubeníků by mě dozajista ušlapaly), použil jsem na kotlích natažené Remo Emperor a na zbytku soupravy blány přepravní.

 

Kopák je základ...

I přesto, že byla na kopáku ponechána přepravní blána, zněl velice hutně a prosazoval se i oproti dvouvrstvým Emperorkám na kotlích. Zásluhu na tom dozajista měla i hloubka korpusu - netypických sedmnáct a půl palce. Obě přepravní blány měly tlumící prstenec, takže zatlumení nebylo tolik potřeba, kdyby však bylo po mém, nacpal bych dovnitř záclonu. Nejdřív jsem obě blány hodně povolil téměř na hranici naladěnosti. Nástroj zněl opravdu basově a přitom hezky mlaskal. Ideální se mi jeví stav, kdy je úderná blána povolená a rezonanční naopak: zkrátí se dozvuk, "basoň" získá na konkrétnosti a moc pěkně se prosazuje. Dřevěné ráfky a deset šroubů by měly být dostatečnou zárukou toho, že ladění bude stabilní. Šlapák se mi moc líbí, je osobitý, nelze ho však označit za univerzální. Možná po zatlumení nebo vyměnění blány.

 

Virbl je nutnost...

Až mě zarazila výborná senzitivita struníku. Každý, i sebetišší, úder hraný až těsně u ráfku je naprosto konkrétní. Za soupravou byl virbl dřevěný a velmi univerzální. Přestože jsem měl možnost prozkoušet ho jen s přepravní blánou, nebylo vůbec nutné nástroj jakkoliv tlumit, a to ani při nižších laděních. Optimální se mi jeví ladění kolem "vyššího středu". V kombinaci s Emperory na kotlích je zvuk bubnu velmi působivý a celá souprava se vzájemně výborně pojí. Mechanismus struníku je spolehlivý, u mnou testovaného exempláře by však potřeboval trochu promazat.

Největší slabinou bývá u virblů podobné cenové kategorie hra na ráfek, respektive technika cross stick. Tady byla hlasitost i barva velice uspokojivá. Ráfky jsou k tělu připevněny deseti šrouby a mušle jsou od korpusu izolovány plastovou podložkou. Inu, německá důslednost. Metličky jsem s sebou bohužel neměl...

Výrobce nabízí k sadě i ocelový malý buben stejných rozměrů. I ten se mi zvukově velmi líbil a ani tento nástroj nebylo podle mého soudu třeba vůbec tlumit. Tady však bohužel plastové podložení mušlí chybí. Obě "embéčka" jsou univerzální a dobře laditelná. Líbí.

Kotle jsou radost...

A to doslova. S Emperorkami měly moc pěkný otevřený zvuk s velmi uspokojivým sustainem. Dost by mě zajímaly menší průměry a pískované Remo Ambassador. Živé a charakterní, hlavně do tvrdších stylů, nic do kavárny na "gastrojazz". Dozvuku silně napomáhal patentovaný systém uchycení za ráfky. Opět velmi osobité.

 

"Hera je pečení..."

A hardware je řady 400 a zahrnuje stojan na hi hat se seříditelným (šílené slovní spojení) odporem pedálu, šlapku s převodem přes jednoduchý řetěz a pevnou podlážkou. Beater pedálu nabízí dva úderníky: filcový a plastový. K sadě dostanete samozřejmě stojan na virbl a dva stojany na činely (z toho jeden klasický a jednu šibenici) a stoličku. Veškerá mechanika (kromě šlapky samozřejmě) má zdvojené nohy a budí zdání bytelnosti a spolehlivosti.

 

Verdikt

Začněme vizuální stránkou: typické Sonory. Na výběr je sedm barev, z toho dvě "perleťové". Souprava budí už díky větším rozměrům rockový dojem a domnívám se, že právě rock a tvrdší styly jí budou slušet nejvíc. Nástroj je velmi osobitý, nevím, jak reaguje na změnu blan a zda si tuto osobitost ponechává i při ní. Každopádně doporučuji předem oťukat, podle mého za to rozhodně stojí.

 

Info:

Sonor Force 3003 je bicí souprava vyšší střední třídy. Korpusy jsou z devíti vrstev javoru a basswoodu. Dle mého se nejlépe hodí do rocku a jeho odnoží. Cena testované soupravy je 32 870 Kč.

 

Plus:

německá důkladnost, osobitost

bytelný hardware

pěkný vzhled

vyvážený a hutný zvuk

komponenty soupravy se spolu dobře pojí

citlivost a ovladatelnost

 

Mínus:

osobitý, spíše rockový zvuk, horší chod mechanismu struníku - tento nedostatek napraví olej

fakt, že jsem nestihl na bubny navléct další druhy blan, které by nejspíše charakter soupravy značně změnily - za to však souprava pochopitelně nemůže

Psáno pro časopis Muzikus