Sennheiser XSw D-XS1 a XSw D-6.3 - bezdrátové systémy

Sennheiser XSw D-XS1 a XSw D-6.3 - bezdrátové systémy
Sennheiser XSw D-XS1 a XSw D-6.3 - bezdrátové systémy

Německá značka Sennheiser patří dnes již neodmyslitelně do hudebního světa, a to nejen na poli profesionálních hudebníků, ale najdeme ji i mezi příznivci Hi-fi a stejně tak i mezi „chodícími“ posluchači.

Dnes se zaměříme na novinku, se kterou jejím určením míří Sennheiser do řad začínajících hudebníků, ale která svými parametry a tradičně solidním zpracováním potěší i nejednoho profesionála.

Jedná se o bezdrátový systém, u kterého byla prioritou všestrannost, jednoduchá manipulace a samozřejmě celková velikost. Tento systém dostal označení XSw D a čítá celkem deset různých modifikací, podle použití a možnosti připojení různých nástrojů, mikrofonů anebo dalších zařízení.

My si dnes představíme dvě verze tohoto systému, a sice XSw D-XS1 - XLR vysílač/přijímač pro mikrofony - a XSw D-6.3 pro kytaru. Protože jsou všechny varianty technicky shodné a liší se pouze možnostmi a způsobem použití, napsal jsem to jako jeden velký test, kde si řekneme o jednotlivých komponentech a ostatních možnostech dohromady.

 

Systém plný výhod

Systém XSw D (XSw Digital), jak už název napovídá, je celý digitální a pracuje ve volném digitálním pásmu 2,4 GHz. Hlavní myšlenka byla přinést začínajícím umělcům a nadšencům za relativně malý peníz možnost hrát bez kabelů, což je, nejen poslední dobou, hodně moderní, ale hlavně je to příjemné a nemusíte se bát, že zakopnete o kabel. Výhod tohoto systému je hned několik.

Tak předně malé rozměry. Vysílač i přijímač v tomto případě tvoří v podstatě „pouzdra“ na akumulátor, z nichž je každý zakončen konektorem. V našem případě jde o konektor XLR (samec) a je udělán tak, abyste jej mohli bez problémů a jakýchkoliv omezení zapojit rovnou do mixážního pultu, tak jako to děláte s mikrofonním kabelem. Druhá obrovská výhoda je rychlé nabíjení vestavěných lithium-iontových akumulátorů, které se nabíjejí přiloženým USB kabelem. Kabel má na jednom konci klasickou koncovku USB. typ A, takže jí připojíte do jakékoliv běžné nabíječky. Druhá strana sloužící k připojení do přístroje samého je dnes tolik populární USB-C, takže nejen že nemusíte řešit, jak ji připojíte, ale lze použít kabel z každého novějšího mobilního telefonu. Tímto bych možná firmě odpustil, že dává ke každému setu pouze jeden kabel. A nabíječku si také musíte sehnat sami, ale i zde platí předpoklad, že v každé domácnosti se alespoň jedna taková najde.

I přes své malé rozměry dokáže systém pracovat až pět hodin, což považuji za třetí velkou výhodu.

Výhoda v pořadí čtvrtá umožňuje současný provoz na pěti kanálech, a tak můžete v podstatě provozovat až pět těchto systémů naráz. Systém sám dokáže automaticky vyhledat volné frekvence a sám přeladit nejen vysílač, ale samozřejmě i přijímač a samotná správa těchto frekvencí dokáže tohle bez jakýchkoliv slyšitelných anebo rušivých výpadků signálu. Navíc je systém vymyšlen tak, že si i citlivost nastaví sám, takže můžete během koncertu střídat různé mikrofony nebo nástroje dle libosti.

 

Sada XSw D-XS1

V této sadě najdete v balení:

1 přijímač EM XSw-D (XLR samec),

1 násuvný vysílač SKP XSw-D (XLR samice),

1 mikrofon XS1 (dynamický mikrofon s kardioidní charakteristikou a vypínačem),

1 mikrofonní klipsna,

1 kabel USB-A / USB-C,

návod k použití,

barevné nálepky pro snazší rozlišení.

 

Tím pádem je jasné, že je tato sada určená pro uživatele s potřebou pohybovat se bez drátů s mikrofonem v ruce. Zpěváky, řečníky, moderátory, prezentéry atd.

Sennheiser XSw D-XS1 a XSw D-6.3 - bezdrátové systémy
Sennheiser XSw D-XS1 a XSw D-6.3 - bezdrátové systémy

Použití je velmi jednoduché. Přijímač (poznáte jej podle koncového konektoru XLR samec) zapojíte do mixážního pultu, aktivního reproduktoru nebo jej dáte zvukaři třeba do páráku a druhý zbylý konektor/vysílač (má na konci XLR samici) zapojíte do mikrofonu, tak jako zapojujete mikrofonní kabel. Dodávaný mikrofon XS1 je o něco menší a útlejší než klasické mikrofony Sennheiser, ale zato profilově velmi pěkně ladí k vysílači. Nespornou výhodou je v tomto případě i to, že můžete zapojit jakýkoliv jiný mikrofon, když vám z nějakého důvodu nebude sedět XS1.

A samozřejmostí je i to, že pokud z nějakého důvodu nastane situace, kdy nemůžete vysílač použít, například z důvodu vybité baterie, zapojíte si mikrofon klasickým mikrofonním kabelem, a produkce může pokračovat dál. Dodávaný klips má standardní závit s redukcí na každý mikrofonní stojan, takže i zde platí, vybalit z krabice a hrát.

Trochu mě mrzí, že v balení nebylo žádné pouzdro ani pytlík, takže si budete muset obstarat nějaký obal na mikrofon a vysílač s přijímačem sami.

 

Sada XSw D-6,3 Instrument Base

Tato sada obsahuje:

1 přijímač EM XSw-D (6,3) - velikostně i stejný přijímač, ale zakončený konektorem 6,3 mm,

1 násuvný vysílač SKP XSw-D (6,3) - opět stejný model, ale zakončený konektorem 6,3 mm,

1 spona na opasek,

1 prodlužovací kabel jack/jack 6,3 mm (samec/samice),

1 kabel USB-A / USB-C,

návod k použití,

barevné nálepky pro snazší rozlišení.

 

Jak už označení napovídá, tahle sada je určená pro použití s nástroji typu elektrická nebo akustická kytara, přenosné klávesy, napadá mě ještě digitální saxofon nebo housle a cokoliv, co je zakončeno výstupem 6,3 mm. Stejný konektor je i na přijímači, neboť zde se předpokládá připojení přímo do kytarové krabičky na zem, nebo do kytarového komba. Ale samozřejmě můžete zapojit přijímač i do mixážního pultu, pokud má jackové vstupy.

Vysílač je v tomto případě vybaven ještě kloubem, ve kterém je konektor uložen, a tak můžete bez obav zapojit nástroj jakýkoliv a nebát se, že trčící vysílačku urazíte v zápalu hry. Přiložený prodlužovací kabel můžete použít v případě, že hrajete na nástroj, který neumožňuje zapojit celou vysílačku do výstupu nástroje. K tomu se dá použít i přiložená spona na opasek nebo kytarový popruh, do které vysílač zacvaknete.

 

Používání a ovládání

Jak již bylo řečeno, základ systému je stejný u všech verzí, a proto si můžeme říct o zacházení obecně, a vy budete umět najednou ovládat všechny varianty.

Celý systém je navržen tak, aby byl co nejjednodušší na ovládání. To se zde, myslím, povedlo na výbornou. Nejdřív mě zarazila na přijímači i vysílači pouze jedna, slovy jedna, LED dioda a jedno, slovy jedno, tlačítko. Díky tomu jsem musel vzít návod a podívat se, co tím výrobce zamýšlel.  Přiznám se vám, zastyděl jsem se, protože ovládání je opravdu jednoduché.

 

Začněme nabíjením.

USB kabel zapojíte do nabíječky a druhý konec, v našem případě USB-C, do vysílače/přijímače a koukáte na LED diodu, která se rozbliká. Bliká-li červeně, baterie má méně než 5 % kapacity, bliká-li žlutě, má 5 %-75 % kapacity (ona je to spíše oranžová), bliká-li zeleně, má více než 75 % kapacity, a svítí-li zeleně, má 100 % kapacity.

 

Kontrola stavu baterií před provozem i během provozu

Než přistoupíte k samotnému zapnutí je dobré vyzkoušet stav nabití baterií. To uděláte tak, že na vysílači i přijímači zmáčknete tlačítko a držíte jej po dobu čtyř vteřin. Odpovídající barva vám prozradí, jak na tom jste. Pokud svítí červená, tak ta nám říká, že jste na úrovni méně než 5 % a je dobré dát znovu nabíjet.

Při provozu samotném svítí indikace zeleně. Pokud se objeví červené probliknutí do zelené barvy, tak je to známka úrovně baterie pod 15 % na samotném přístroji. To znamená, že když se dívám na vysílač zapojený v kytaře a objeví se toto blikání, vím, že jsem na vysílací straně pod 15 % energie. Pokud se objeví červené probliknutí se zelenou dvakrát po sobě, je to znamení, že pod 15 % energie mám i na druhé straně, v tomto případě na straně přijímací. Červené blikání bez zeleného podkladu značí energii pod 5 %, a to už se bavíme o pár posledních minutách hraní.

Stejný fór je použit i v případě vybití na druhé straně. Ovšem pozor, takhle je to samozřejmě vidět i na druhé straně, tedy na straně přijímací. Takže jakmile uvidíte zvukaře, jak na vás zběsile mává, tak dejte pauzu a skočte si pro kabel.

 

Konečně zapojení a zvuk

Jakmile máte zapojeno na vysílači i přijímači zmáčknete jediné tlačítko, které máte k dispozici. Poté, co se obě kontrolní LED rozsvítí, můžete začít hrát, zpívat, no prostě fungujete. Je třeba si uvědomit, že přístroje se musí navzájem ujistit, že jsou správně nastavené, a teprve potom začne procházet zvuk. To trvá asi tři až pět vteřin.

Pokud nejste úplně vybití, svítí vám na obou koncích zelená. Úplné vypnutí provedete tím samým tlačítkem, ale tentokrát jej podržíte déle než pět vteřin, a poznáte to podle toho, že dioda zhasne.

Pokud v průběhu přenosu zmáčknete tlačítko jedenkrát krátce, rozsvítí se žlutá (skoro oranžová) na obou koncích (vysílač/přijímač) a přenos je ve stavu mute, ale pořád je v zapnutém stavu a pořád dochází k vybíjení baterie. Na tohle pozor při pauzách, protože se může stát, že půjdete na pauzu, a než rozdají tombolu jste bez proudu.

Sada XSw D-XS1, tedy mikrofonní set, se dá využít nejen s dodávaným mikrofonem, ale s každým mikrofonem, který je opatřen konektorem XLR. Pokud tedy máte například hlavový mikrofon s XLR koncem tak můžete použít i ten. Bohužel spona na pásek se dává jenom ke kytarovému setu, a tak budete muset držet vysílač v ruce nebo si jej dát do kapsy.

Po zvukové stránce není přenosu jako takovému co vytknout. Přenos je bezproblémový, signál nevypadává a zmíněných sedmdesát pět metrů (v závislosti na rušení a místě) se dá považovat za pravdivý údaj.

 

Co možná víte, je, že Sennheiser měl svůj první bezdrátový mikrofon už v roce 1957 a byl využívaný hojně v televizi i v rozhlase. Ale co možná nevíte, je fakt, že Sennheiser měl prvenství v odvětví, které byste u něj nečekali. V roce 1961 vznikl první telefonní záznamník na světě a v roce 1962 se objevila na trhu chůvička Babysitter.

 

Pochopitelně musíme brát v úvahu cenu a určení systému, ale na běžné fungování například pro DJe, na svatbu a jiné společenské akce naprosto v pořádku. Vzpomínám si, že jsem půjčil tento set do mateřské školky a paní ředitelka byla naprosto nadšená, že nemusí nikde ležet krabička a nemusí se zapojovat zdroj a kabely a hned to funguje. A to je přesně to, co Sennheiser zamýšlel.

Sada XSw D-6,3 je sada určená všem kytaristům, mandolínistům, ukulelistům a všem, kteří mají 6,3mm výstup. Vše podstatné bylo řešeno výše, tak jen dodám, že jak vysílač, tak přijímač jsou vybaveny kloubovým uložením jacku ,a tak se nemusíte bát, že při zapojení do komba nebo do nástroje si při neopatrné manipulaci vysílač/přijímač zničíte. Pokud jde o zvuk, platí to, co jsem napsal výše. U kytary elektrické i akustické nebyl žádný problém. Zvuk je samozřejmě vždycky o trochu „tenčí“ než přes kabel, ale to by mi vadilo víceméně ve studiu, ale na živo si toho ani nevšimnete.

 

Info:

Sennheiser XSw D-XS1 a XSw D-6,3 jsou bezdrátové systémy na stejné platformě, určené pro nejen pro začínající umělce a nadšence všeho druhu, ale hodí se i do školských zařízení pro svoji jednoduchou aplikaci a bezproblémový provoz. Cena jsou pro XSw D-XS1 8 900 Kč a XSw D-6,3 7930 Kč.

 

Plus:

tradiční spolehlivost

jednoduché ovládání a manipulace

zvuk

bezproblémový bezdrátový přenos

široká škála využití

 

Mínus:

V každé sadě je pouze jeden nabíjecí kabel.

Není přiložen žádný obal ani pouzdro.

 

Technická specifikace

XSw D–XS1 + XSw D–6,3
Modulace GFSK + TDMA
VF vysílací výkon 10 mW
Frekvenční rozsah VF 2400–2483,5 MHz
počet vysílacích frekvencí 5
Frekvenční rozsah 10–18 000 Hz (line)
doba provozu na jedno nabití 5 hodin
napájení akumulátor LI-ION, 850 mA
Odstup signál / šum ≥ 106 dB (A)
zpoždění < 4 ms
THD, harmonické zkreslení < 0,1 %

 

www.en-de.sennheiser.com

Psáno pro časopis Muzikus