Sennheiser CX 7.00BT In-Ear Wireless a Momentum In-Ear Wireless - jakostní bezdrátová sluchátka

Jest mi bylo dopřáno, dáno a zadáno na těchto do úzkých sloupečků zfackovaných řádcích sepsati, jak vypadají, jak hrají, a co si vůbec myslím o bezdrátových sluchátkách Sennheiser CX 7.00BT a Momentum In-Ear Wireless téhož výrobce, ježto oboje se nepřipojují vstrčením jacku do nenápadné kulaté dírky někde na okraji přístroje, leč dávají svému nositeli volnost skoro ptačí, neb vstupy mají pouze digitální, buď prostřednictvím USB kabelu nebo bezdrátově pomocí sběrnice Bluetooth, což zřejmě značí koncový písmenkový kód prvních z nich, i když Bluetooth mají v sobě vlastně oboje.

Vzhled vnější

Napřed popišme bádané. Oba typy jsou funkčně prakticky shodná sluchátka typu in-ear, lidově označovaných jako špunty, tedy taková, jež se zasouvají přímo do zvukovodů uší posluchače a pomocí měkkých nástavců v nich i drží a hrají. Liší se hlavně komfortem provedení, a proto i cenou. Jak shora

Sennheiser CX 7.00BT In-Ear Wireless a Momentum In-Ear Wireless - jakostní bezdrátová sluchátka
Sennheiser CX 7.00BT In-Ear Wireless a Momentum In-Ear Wireless - jakostní bezdrátová sluchátka

uvedeno, sluchátka pracují výhradně s digitálním přenosem signálu. Vzhledem k tomu, že je pro tohle vybavení potřeba trochu víc elektroniky, než lze schovat do mrňavých sluchátkových mušlí, a kterou běžná kabelová sluchátka nepotřebují, ještě navíc i s napájením, vyřešili konstruktéři nerudovské „kam s ním“ elegantně tak, že veškerou elektroniku, napájecí baterii, mikrofon pro případné telefonování, samici konektoru microUSB a anténu pro komunikaci přes Bluetooth umístili do nenápadného, proměnlivě zhruba 11 až 18,5 milimetru širokého pásku (či zahnutého pouzdra) mostu, vlastně jakéhosi límce, který ve funkčním stavu spočívá posluchači vzadu kolem krku na ramenou a nijak jej netíží, neboť i se sluchátky váží nějakých 49, respektive 52, gramů. Se sluchátkovými mušlemi je tento most či límec (zde si fakt vymýšlím českou terminologii, neboť o žádné ustálené zatím nevím) neodpojitelně propojen dvěma kousky něco málo přes dvacet centimetrů dlouhých neodpojitelných kablíků, jež z něj vycházejí v místě předpokládané blízkosti uší posluchače. Na mostu je na pravé straně jednak čtvero tlačítek dobře nahmatatelných, neboť při poslechu máte most na ramenou pod

 

bradou a na tlačítka si prostě nevidíte. Jsou odspodu, čili od pravého konce mostu, označena jako -, pak „slepecká“ tečka, pak + a další menší tečka nad nimi. V blízkosti tlačítek je malý otvor a pod ním bydlí miniaturní komunikační mikrofon. Konektor microUSB, mladší a placatější brácha staršího miniUSB, je pod nehtem odloupnutelnou, leč neodpadnutelnou plastovou záslepkou na pravém konci mostu či límce. Nabíjení, nabitý stav, spojení či nespojení komunikace přes Bluetooth, zapnutí či vypnutí, indikuje různými způsoby malá červeno modrá LED dioda nad nimi. Na opačném konci mostu tuším baterie, ale nechtěl jsem, ani nemohl, to ověřovat násilím, to bych dostal asi nabacáno.

 

Funkce vnitřní

A tož funkce popsaného. Už jsem se vyslovil, že poslední tlačítko zapíná vše. Vedlejší tlačítko + krátkým poťukem přidává hlasitost, dlouhý poťuk rozehraje následující skladbu. Opačně spodní krajní tlačítko - ryk utlumí a dlouhým stiskem přejde na předchozí zvukové dílo. Jakékoliv z nich pak odmítne přicházející hovor, přichází-li. Přijme jej vystouplé „slepecké“ tlačítko vprostřed mezi nimi, jež při přehrávání funguje taky jako start či pauza.

Při připojení USB se sluchátka začnou nabíjet, pokud nejsou nabitá. Nabíjení indikuje stálý svit červené LED diody, která po nabití zmodrá. Pokud USB zapojíte do počítače, nastaví se sluchátka současně jako výchozí výstupní zvukové zařízení, ale jejich mikrofon zůstane nepřipojen. Taky regulace hlasitosti funguje ta počítačová a nikoliv sluchátková. Je možné, že jiné počítače zareagují jinak, ale můj obstarožní „placko-stroj“ se choval takto. Zkusil jsem ještě poťouchlost, a to zapojit oboje sluchátka do dvou konektorů USB u stejného počítače. Jako výstupní zařízení se vždycky nastavilo to z nich, které bylo zapojeno jako poslední.

Spárování sběrnice Bluetooth s mobilem vyvoláte jejich blízkostí, nastavením vyhledávání modrozubatých partnerů na mobilu a stiskem vnitřního tlačítka zapnout-vypnout na sluchátkách. Při spárování na vás přátelsky zamrká modrá LED dioda a v mobilu se vypíše příslušný chlívek.

 

V čem se typy liší navzájem

Sluchátka Momentum In-Ear Wireless jsou luxusnější. Dodávána jsou v tvrdé sametové etui, zatímco CX 7.00BT mají měkký látkový pytlík. Nápis Sennheiser mají Momentum In-Ear Wireless vyveden ve stříbře, sluchátkové náušníky čili návleky špuntů mají kouřově průhledné, a zadní část límce-mostu mají obšitý pravou kůží, zatímco CX 7.00BT mají nápis bílý, vložky špuntů klasicky černé a mají celý most plastový bez potahu. Taky sluchátkové mušle Momentum In-Ear Wireless jsou větší a lépe padnou při manipulaci mezi prsty. Sluchátka se trochu liší i zvukem, o němž píšu zde níže.

 

Dojmy uživatelské a poslechové, veskrze osobní

Dávná představa převzatá z analogových bezdrátových sluchátek, že jejich kabelová verze musí hrát líp, protože ta bezdrátová mají v signálové cestě navíc ještě modulátor nebo A/D převodník, vysílač, vzduch, přijímač a demodulátor či D/A převodník, zde bere za své, protože bezdrátový přenos se v tomto případě koná výhradně v digitální doméně a obchází tak D/A převodník zvukové karty počítače nebo mobilního telefonu. Zvlášť mobily mívají převodníky často ošizené, hlavně na basech, zejména kvůli frekvenčním možnostem jejich vnitřního chrchláčku, výdrži baterek a možná i úspoře místa,

Sennheiser CX 7.00BT In-Ear Wireless a Momentum In-Ear Wireless - jakostní bezdrátová sluchátka
Sennheiser CX 7.00BT In-Ear Wireless a Momentum In-Ear Wireless - jakostní bezdrátová sluchátka

ceně či kdovíčeho ještě. Taky digitální přenos, drátový či bezdrátový, buď je, je částečně, anebo není. Částečný přenos je trhaný, žádný znamená ticho, ale postupné zhoršování šumových poměrů u digitálu, na rozdíl od analogu, není.

Poslechem se výše uvedené tvrzení potvrdilo. Kabelová sluchátka, byť jinak velmi kvalitní (HD 280 Pro a Monentum On-Ear od téže firmy), vycházela na notebooku o poznání hůř, neboť hrála přes „běžný“ počítačový D/A převodník.

Oboje sluchátka, jak CX 7.00BT, tak Momentum In-Ear Wireless, měla typický sennheiserovský jasný čistý zvuk s přehledně čitelným celým spektrem. V přímém porovnání bylo lze vysledovat mírné rozdíly, při delším poslechu si ale uši na oboje sluchátka rychle zvykly. Od pasu bych typoval, že CX 7.00BT budou asi lépe vycházet pro venkovní poslech, víc se budou líbit rockerům a náročným posluchačům populárních žánrů. Charakterem zvuku mi trochu připomínají typ Momentum On-Ear, o nichž jsem na těchto stránkách psal na podzim 2013 (Muzikus č. 10/2013 od strany 78). Sluchátka Momentum In-Ear Wireless bych doporučil spíš audiofilům pro pohovkové vnímání, spíš na vážnou hudbu a jazz, vzhledem k relativně subtilnějším nižším středním basům (v oktávě cca 100 až 200 Hz) a lehce zvýrazněným výškám okolo 5 kHz, jež dávala lehce jiné zabarvení kupříkladu činelům. Oboje ale hrála velmi pěkně. Pokud bych si musel vybrat pod pohrůžkou, osobně bych sáhl spíš po těch prvních, CX 7.00BT, ale s rozdílem o hodně malá prsa.

Přenos z mobilu přes Bluetooth fungoval na přímé viditelnosti přístrojů v pohodě na dvacet až třicet metrů, delší byl dosah, pokud byla ke sluchátkům obrácena zadní strana mobilu. Zřejmě tam měl můj mobil příslušnou anténu a displejem signál Bluetoothu spíš stínil. Roli taky hrálo počasí, za ranní mlhy byl dosah znatelně kratší. Dosah se ale dost výrazně krátil, stála-li v cestě zeď a vlny musely běhat přes ni či za roh. Ale to je fyzika šíření elektromagnetického vlnění v tomto pásmu.

 

A tož

Firma Sennheiser vyšla vstříc pochodujícím audiofilům tím, že obešla převodník jejich digitálního audia v telefonu či počítači a nahradila jej svým jakostně vyladěným k jejich adekvátně jakostním sluchátkům, s nimiž tvoří jeden celek. Absence propojovacího kabelu umožnila další komfort navíc, tedy poslouchat a přijímat volání při vzdálení se od původního přístroje. Vymyslet a vyladit všechny komponenty obou sad muselo dát sehranému týmu hromadu práce, což se taky promítá i do vyšší ceny zařízeních tohoto druhu. Avšak byvše zakoupena, slouží neochvějně.

 

Technické údaje:

  
CX 7.00 Momentum
frekvenční rozsah 17 Hz až 21 kHz 15 Hz až 22 kHz
celkové harmonické zkreslení (pro 1 kHz, 100 dB SPL) < 0,5 % < 0,5 %
směrová charakteristika mikrofonu kulová kulová
maximální akustický tlak do zvukovodu (při 1 kHz) 112 dB 108 dB
typ baterie lithium-polymerová lithium- polymerová

 

Plusy a mínusy

Plusy vycházející z principu jejich funkce. Není potřeba propojovací kabel, a to ani pro příchozí telefonování s nimi. (Pro odchozí hovory musíte ten mobil někde vyhrabat a vytočit na něm číslo.)

Máte možnost běžné obsluhy hudby a hovorů mobilního telefonu (i. e. zvedání a ukončování hovoru, ovládání hlasitosti, skok na předchozí či další skladbu v záznamu), i když jej nemáte v ruce.

Systém díky digitálnímu přenosu obchází D/A převodník zdroje signálu v mobilu či počítači, jež nemusí být vždy na úrovni. Tedy i z běžného mobilu či počítače máte stejně perfektní zvuk jako z nějakého dražšího. Jakostní D/A převodník bez nutnosti technických kompromisů pro jiné funkce (např. u mobilního telefonu) je ušitý na míru jen napevno připojeným sluchátkům. Sluchátka vytažená z uší drží na mostu cca 20 cm pod rameny a nepadají nebezpečně dolů, například na zem pod botu, do špic jízdního kola nebo jinam, kam, nemají.

 

Info:

Sennheiser CX 7.00BT In-Ear Wireless a Momentum In-Ear Wireless jsou jakostní bezdrátová sluchátka typu in-ear s připojením přes digitální sběrnice USB a Blue Tooth. Jejich internetová cena je 3990 Kč pro CX 7.00BT a 5390 Kč pro Momentum.

 

Plus:

brilantní zvuk

velmi nízká váha

luxusní vzhled

relativně vyšší cena sady není mínusem, neb si pak sluchátek více vážíte a víc vám proto vydrží. (:o))

 

Mínus:

nutnost občas dobíjet (kromě mobilu) ještě další baterii při provozu sluchátek přes Blue Tooth

 

en-uk.sennheiser.com/momentum-wireless-earphones-headphones

en-us.sennheiser.com/earbuds-bluetooth-wireless-cx7-00bt

Psáno pro časopis Muzikus