muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraSchecter SGR C-5 - pětistrunná baskytara se šroubovaným krkem

21.5.2014 | Autor: Zdeněk Wimpy Tichota | sekce: pro muzikanty - testy

Schecter SGR C-5 - pětistrunná baskytara se šroubovaným krkem


V tomto testu Vám představím cenově zajímavou, kvalitně zpracovanou, pětistrunnou baskytaru s pěkným zvukem a designem od americké firmy Schecter.

Vzhled této baskytary napovídá, že designéři a marketingoví specialisté firmy Schecter zacílili na uživatelskou skupinu hráčů tvrdších stylů. Jde o středně těžký, dobře vyvážený nástroj. Ornamenty, provedení a font použitý pro modelový popis SGR na hlavě nástroje nesporně stylizují nástroj do temnějších a tvrdších zákoutí hudby. Tato baskytara ale určitě patří k těm povedeným kouskům. Tělo je velmi pěkně propracované a má svůj styl, spojující křivky jsou klasické i moderní. Díky dnešním technologiím a obráběcím strojům se mohou designéři při tvarování nástrojů opravdu vyřádit. Myslím, že tento model si najdou začínající, ale i pokročilí hráči, kteří hledají cenově dostupnou a kvalitní baskytaru.

Popis

Tělo je vyrobené z lípy a jeho tvar má opravdu své kouzlo. Javorový krk je ze tří kusů pro extra stabilitu a je k tělu přišroubován šesti šrouby. Dokonalé usazení krku do těla a pevné sešroubování přináší opravdu dlouhý sustain. Vibrace po rozeznění strun jsou v nástroji dobře cítit. Hmatník je z palisandru, menzura je klasická, tedy 34” se čtyřiadvaceti pražci. Na dvanáctém poli hmatníku je pěkné gotické zdobení. Nástroj je nalakován černým lakem s vysokým leskem. Ladicí mechaniky (v praktickém uspořádání 2 + 3) a kobylka, obé vyráběné firmou Schecter, mají povrchovou úpravu označenou jako Black Chrome. Knoflíky potenciometrů v totožném designu jako ostatní hardware jsou do přední desky těla jakoby utopené. Spodní strana krku a hlavy jsou ponechány v přírodní barvě dřeva. Přední strana hlavy je v černém lesku, stejně jako tělo nástroje. Snímače jsou keramické, pasivní humbuckery označené jako SGR By Schecter Diamond Bass. Pro doživotní dokonalou ochranu jsou opatřeny epoxidovým zapouzdřením. Ovládání humbuckerů je uspořádáno tak, že každý snímač má vlastní hlasitost a tónovou clonu, tedy přeloženo do jazyka basáků: Vol/Vol/Tone/Tone. Musím podotknout, že osobně bych právě v tomto místě viděl šanci případného upgradu. Myslím, že doplnění nástroje o dobrou aktivku posune SGR C-5 do vyšších pater. Firma Schecter přikládá v ceně k tomuto nástroji plátěný jednoduchý gig bag s logem.

Zvuk a hratelnost

Basa sedne opravdu skvěle do ruky, dovoluji si tvrdit, že jde o velmi pohodlnou „pětku“. Krk je rychlý a zvuk jde za prsty. Rozteče strun cca 18 mm mezi kameny kobylky budou vyhovovat tomu, kdo hledá pohodlnou baskytaru s dobrou hratelností. Dobré zvukové vlastnosti má i struna H, která se dobře pojí s ostatními strunami a má dlouhý sustain. Zvukový charakter je předvídatelný už díky použitým snímačům a jejich umístění. Kobylkový snímač přináší zvukový otisk podobný nástrojům Music Man a krkový zase barvu Fenderu Precisionu. Zvuk obou snímačů najednou je hutný a leze z něj opět charakter à la Music Man. Zvuk nástroje je temnější a opravdu vyrovnaný, díky konstrukci a použitým materiálům je ve zvuku cítit příjemné vrnění. Pro extrémnější a univerzálnější korekce bych se osobně rozhodně nebál basu doplnit o aktivní elektroniku, například s ovládáním v uspořádání Vol/Blend/Treb/Mid/Bass, ale jde jen o můj názor. Schecter SGR C-5 hraje i tak velmi dobře.

Závěr

Jde o pěkně zpracovaný, vyvážený a od výrobce dobře seřízený nástroj. Hraje se na něj opravdu pohodlně. Zvuk bych charakterizoval jako moderní, univerzální. Design není všechno, a proto si myslím, že i hráči jiných stylů si mohou, i přes cejch rockového nástroje, najít cestu k této zajímavé baskytaře.

Info:
Schecter SGR C-5 je pětistrunná baskytara se šroubovaným krkem, osazená dvěma humbuckery doplněnými pasivní elektronikou. Na našem trhu se prodává za 6498 Kč, včetně měkkého pouzdra.

Plus:
zvuk
zpracování
cena

Mínus:
absence aktivních korekcí, ale za ty prachy... :-)

Mimochodem v pohodě basa. :-)


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Materiál tělo lípa
Materiál krk javor
Snímače 2x humbucker
Konstrukce šroubovaný krk
Elektronika pasivní
Počet pražců/typ 24/medium
Příslušenství měkké pouzdro


www:
www.schecterguitars.com/International/SGR/Bass/SGR-C-5.aspx

Psáno pro: časopis Muzikus 2013/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Schecter-SGR-C5-petistrunna-baskytara-se-sroubovanym-krkem~21~kveten~2014/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.