Schecter Hellraiser Studio - elektroakustická šestistrunná kytara

Schecter Hellraiser Studio - elektroakustická šestistrunná kytara
Schecter Hellraiser Studio - elektroakustická šestistrunná kytara

Originální design, kombinace klasických a nových materiálů, osvědčený typ snímání - to jsou atributy, kterými se Schecter Hellraiser Studio snaží oslovit kytaristy tvrdších stylů a nabídnout jim vzhledově i funkčně odpovídající nástroj.

Dřevo

Hellraiser má mahagonový krk a palisandrový hmatník. Tělo je zhotoveno z vrstveného javoru, vrchní vrstva dýhy má „obláčkovou“ žíhanou texturu. Rozeta kolem rezonančního otvoru je palisandrová, nechaná v původním nahnědlém odstínu. Za pozornost stojí vrstvená kobylka, která je tvořena (pokud dobře počítám) dvanácti plátky černého slisovaného dřeva, strukturou a tvrdostí připomínajícího eben. To je rozhodně dobré řešení, nedávno mi praskla kobylka u jedné z akustických kytar, čehož se zde asi rozhodně obávat nemusíme. Bohužel ale asi nelze příliš posoudit, co tato vrstvená kobylka udělá se zvukem, museli bychom mít stejnou kytaru s masivní kobylkou vedle této a obě je porovnat.

 

Vykládání a lemovky

Vzhled této kytary je poněkud metalový, jak už její typové označení napovídá. Nicméně lemovky a vykládání jsou zhotoveny velmi jemně, precizně a vkusně. Já sám, ač nemetalista, bych se naprosto neostýchal tento nástroj zcela veřejně používat.

 

U testovaného modelu v barevné úpravě BCH (Black Cherry) jsou značky na hmatníku, lemovky těla a vykládání palisandrové rozety vyrobeny z barevnějšího abalonu, u modelu v barvě STBLK (See-Thru Black) jsou pak čistě perleťové. Tvar značek na hmatníku a vykládání rozety nese název Gothic Crosses, tedy gotické kříže. Přes tento název jsou velmi pěkné a mně se líbí.

 

Snímač

Hellraiser Studio je osazena kobylkovým snímačem Fishman Sonicore a předzesilovačem Fishman Presys Plus s možností korekcí basů, středů, výšek a přepínáním fáze, nechybí zde ani vynikající automatická ladička a notch filter pro eliminaci zpětné vazby.

 

Zvuk

Akusticky je zvuk velmi vyrovnaný, krásně čitelný, zejména u výšek. Menší objem těla s cutawayem ovšem neposkytuje příliš velký rozsah dynamiky. Javorová překližka ve spojení s poměrně silnou vrstvou tvrdého lesklého laku dává ostřejší a poněkud plošší zvuk. Co je ale na úkor měkkosti, výrazně přispívá k již zmíněné čitelnosti a konkrétnosti. To je důvod, proč se mi výsledný zvuk líbil.

 

Prakticky totéž platí i o zvuku po zapojení do zesilovače. Zde je ovšem ještě třeba zmínit dobré seřízení snímače (umístění pod kobylkovým pražcem) a velmi funkčně nastavené korekce. Všechny struny hrají, zvuk žádné z nich není utopen mezi ostatními. Je to dobré.

 

Závěr

Hellraiser Studio je zvukově vyrovnaná kytara, akusticky i přes snímač. Je velice čistě vyrobená, pěkně ladí. Kytaristu zvyklého na obrovské celomasivní jumbo nebo dreadnought asi nijak neoslní, nicméně jde přece o jiný druh nástroje - je to kytara elektroakustická, pro doprovody v tvrdších a hlasitějších stylech určená. Tento svůj účel splní nejspíš velmi dobře.

 

Info:

Schecter Hellraiser Studio je elektroakustická šestistrunná kytara s javorovým vrstveným tělem a mahagonovým krkem. Je osazena kvalitní elektronikou Fishman. Cena je 12 999 Kč.

 

Plus:

zpracování

ladění

použité materiály

vyrovnanost zvuku

elektronika

 

Mínus:

menší rozsah dynamiky

ostřejší středy a basy

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Krk mahagon
Tělo Vrstvený javor
Hmatník palisandr
Kobylka vrstvené dřevo
Elektronika Fishman Sonicore (snímač)

Fishman Presys Plus (předzesilovač)

Vykládání a lemovky abalone
Cenzura 25,5”

 

www:

www.schecterguitars.com/products/Acoustic-Guitar/Hellraiser-Studio-Acoustic.aspx

Psáno pro časopis Muzikus