Sandberg California ST-S - Strat po německu

Sandberg California ST-S
Sandberg California ST-S

Německá značka Sandberg se donedávna profilovala jako výrobce kvalitních baskytar. Před zhruba deseti lety začali uvažovat i o kytarách. První modely vznikly před třemi roky a oficiálně byly představeny na Musikmesse 2009. Uznání mezi basisty tato značka jistě má, zda si získá podobné renomé mezi kytaristy, ukáže budoucnost. Pro zajímavost uvádím, že mezi firemní hráče nově patří třeba kytarista, Pavol Bereza. V nabídce firmy od Wolfsburgu (ano, tam kde dělají VW), tedy ze Saska, jsou nyní dvě modelové řady kytar - Florence a California. My si dnes otestujeme Californii ST-S.

Produkce firmy se nepočítá v tisícovkách, část výrobního procesu stojí na ruční práci. Na webu najdete hezkou prezentaci zaměstnanců a informace o výrobě. Protože firma letos slaví 25 let od založení, najdete v nabídce také nástroje ve výroční edici. V Čechách jsou kytary novinkou, teprve se objeví v prodeji ve vybraných showroomech.

 

Balení

Kytaru dostanete v Sandberg gigbagu. Příslušenstvím jsou tři inbusy (krk, kobylka, páka), nasouvací páka a karta potvrzující výstupní kontrolu se sériovým číslem. Na kytaře číslo poněkud překvapivě není.

 

Kytara

Tělo kytary je vyrobeno z olše, lakované třítónovým sunburstem. Pickguard je klasický bílý, stejně jako všechny knoflíky a kryty snímačů. Hardware je chromovaný, výstup pro kabel je na horní desce. Snímače jsou v konfiguraci SSS, všechny jsou z dílny Sandberg, jejich označení je ’60 Vintage Power. Magnety mají AlNiCo V, tedy moderní silný výstup, který zachovává barvu nástroje. Mezi snímači volíte tradičním pětipolohových nožovým přepínačem. Nabízí kombinace krk, střed + krk, střed, kobylka + střed, kobylka. Volume je pro všechny stejné, polohy 1, 2 a 3 můžeme zakulatit prvním potenciometrem Tone, tedy tím, který je blíže po ruce. Polohu 4 a 5 pak nižším Tone, který je push pull, a pokud je vytažen, hrajete v poloze 5 na humbucker.

 

Kobylka je zajímavá, masivní konstrukce Sandberg, je na dvou břitech částečně dvouzvratná. Kromě běžného nastavení výšky kamenů a jejich podélného umístění vůči strunám a výšky břitů můžete nastavit také polohu strun příčně, tedy vymezit je na hmatníku. Vzadu na kobylce se pak skrývá inbus na utažení silikonové objímky nasouvací páky. Ta je vzhledově velmi tradičního vzhledu, včetně plastové rukojeti na konci.

 

Struny jsou pochopitelně provlečeny skrz tělo. Krk je k tělu přišroubován čtyřmi šrouby, bez destičky. Krk je z jednoho kusu javoru, tvar C. Hmatník je z palisandru. Máte k dispozici dvaadvacet pražců. Krk je lakován saténovým lakem. Mechaniky jsou skvělé zamykací Gotoh, vzhledově opět spíše tradiční. Zbývá na hlavě popsat stromeček pro struny, které to mají k mechanikám dál, tedy e a h, logo a označení modelu. Obojí je vyvedeno nalepenými pozlátky. Čtyři tečky logotypu, už bez názvu společnosti, najdeme ještě u paty krku. A také vyfrézované v horní části tremola. Značky na hmatníku jsou tradiční tečky, vyjma oktávy, kde jsou dvě menší tečky navíc.

 

Dojmy

Každý tester začíná vždy unplugged. Tedy i já. Kytara musí být z opravdu dobrého dřeva, je celkem hlasitá, na to, jak je lehká a že má tremolo. Ve zvuku je cítit podíl nižších středů, tělo výrazně vrní do pupku hráče. Po zapojení z kytary leze strat, tak jak ho známe a máme rádi. Polohy hrají každá, jak se od ní očekává, zvuk je bohatý, inspirativní, všechny polohy mají svou barvu a charakteristiku. Možnost humbuckeru v páté poloze přepínače rozšiřuje možnosti, i když mně se líbí i zkreslený single. Co mě opravdu zaujalo, byly možnosti tónové clony. U některých kytar jsou v podstatě navíc, protože jinak než naplno kytara hraje nepoužitelně, tady byla celá škála barev, která mě nutila hrát znovu a znovu ty samé věci, jen abych je slyšel na ten nový zvuk. Abych jen nechválil, kytary můžete mít z různých dřev, a proto u modelů najdete výčet všech, ale nevíte z čeho je ta vaše. Tato informace není ani na kartičce výstupní kontroly, kam by se jistě vešla a kde by dávala smysl.

 

Info:

Elektrická kytara Sandberg California ST-S s podílem ruční práce vyrobená v Německu. Tělo z olše, krk z javoru, hmatník z palisandru, tremolo Sandberg. Snímače Sandberg v konfiguraci SSS.

 

Plus:

zvuk

zpracování

snímače

clony

 

Mínus:

některé informace chybí

 

Proč Sandberg? Jak se dozvíte na povedeném webu www.sandberg-guitars.de, první dílna blízko zmiňovaného Wolfsburgu byla na cestě Am Sandberg, a jak se zdá, výroba bas šla zakladatelům Holgeru Stonjekovi a Gerdu Gorzellkemu od ruky asi podstatně lépe než vymýšlení názvu firmy.

 

menzura: 650 mm

struny: devítky GHS Boomers

profil krk: moderní C

materiál hmatník: palisandr

materiál krk: javor

materiál tělo: olše

ovládací prvky: Volume, 1 x clona, 1 x push-pull clona (v bridgové pozici HB)

elektronika (aktiv/pasiv): pasiv

snímače krk: Sandberg ’60 vintage power single coil

snímače střed: Sandberg ’60 vintage power single coil

snímače kobylka: Sandberg ’60 vintage power single coil

počet pražců: 22 medium

kobylka/tremolo: sandberg

počet strun: 6

další příslušenstvíz: pevněný látkový obal Sandbegr (gigbag), páka, 3 x inbusy, karta výstupní kontroly

ladicí kolíky: Gotoh Lockheads

Psáno pro časopis Muzikus