muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraSandberg California DC MB Masterpiece Aged - elektrická kytara v klasickém tvaru Telecastera

1.1.2019 | Autor: Luboš Malý | sekce: pro muzikanty - testy

Sandberg California DC MB Masterpiece Aged - elektrická kytara v klasickém tvaru Telecastera


Nástroj byl doručen v pevné krabici a po rozbalení jsem našel pěkný červenočerný gigbag. No co to je? Vykoukla na mne temně modrá oprýskaná příšera. To asi poslali na recenzi omylem kytaru z bazaru a původní majitel, možná vlastně asi i několik dalších majitelů, se k ní tedy opravdu choval strašně nehezky. Tolik šrámů a odřenin jsem ještě za celou dobu, co hraju, nikdy neviděl. Kolikrát asi spadla? A ta ošklivá vydřená skvrna od spony opasku na spodní straně? No, pustím se do toho...

Ale ne! Je to nástroj nový a uměle omlácený, což je dnes móda a dvacetiletý umělec si koupí veterána přímo z výrobní linky. :-) Tuhle hru trochu nechápu a nástroj si časem otluču sám, i když takhle asi už ne. No říká se, proti gustu...

Něco o značce Sandberg
Mnoho muzikantů zřejmě zná především basové kytary, které platí za prvotřídní a luxusní nástroje této německé firmy. Založil ji v roce 1986 Holger Stonjek se svým přítelem Gerdem Gorzelkem. Holger předtím absolvoval kurz výroby klavírů u firmy Wilhelm Schimmel Pianofortefabrik GmBH se sídlem v Braunschweigu. Název své značky odvodil od adresy Sandberg v Ehmenu blízko města Wolsfsburg. Zájem se soustředil především na výrobu kvalitních basových kytar a posléze i od roku 2010 na elektrické kytary. V portfoliu manufaktury nalezneme osm typů baskytar v mnoha modifikacích a čtyři modely kytar. Velkou výhodou je také konfigurátor na webových stránkách, kde si můžete sestavit na objednávku svůj model. Továrna Sandberg je umístěna v Braunschweigu v Dolním Sasku.

Popis
Již od první chvíle se ovšem dá tušit, že beru do ruky něco neobvyklého a v podstatě velmi kvalitního. Vypovídá o tom jak váha, tak i precizní krk s pečlivě provedenými pražci. Máme zde nezaměnitelný design první sériově vyráběné elektrické kytary nesmrtelného Lea Fendera - samozřejmě Telecaster. S mírnými úpravami většina výrobců Tele kopíruje. Je to ta nejjednodušší kytara na světě a geniální konstrukce se projevuje v dokonalém přenosu vibrací mezi tělem a krkem, ovšem pokud jsou ještě struny protaženy do úchytů na spodní straně nástroje. Tady splněno. Korpus má podobné křivky jako Telecaster a liší se jen tvarem pickguardu. Je vyroben klasicky z olše a kryt tmavě modrým lakem. Typické vybavení dvěma single snímači, kopií původního fenderovského krytu kobylky s výřezem pro snímač. Struny jsou vedeny přes tři poziční mosazné kameny jako u původního modelu Fenderu. Elektroniku doplňuje ocelový pásek pro umístění třípolohového přepínače snímačů a dvou potenciometrů Volume a Tone. Vše je uměle zestařeno s měděným nádechem kovu. Celý hardware má tuto patinu. Výstupní zdířka je umístěna na spodním lubu a vnořena do těla. Javorový omšelý krk z jednoho kusu má tenký profil a velmi dobře padne do ruky. Připevněn je k tělu klasicky čtyřmi šrouby na šestnáctém pražci. Nasazen je palisandrový hmatník s dvaadvaceti tenkými pražci (tedy žádné jumbo) a pozičními značkami z umělé perleti. Zajímavě působí i umělé „promačkaniny“ na mnoha místech. :-) S tím kontrastuje velmi kvalitní vsazení pražců a jejich stav. Krásná práce. Hlavici s logem firmy vévodí zamykací mechaniky Sandberg. Neobvyklý je i srážeč strun. Logo a označení modelu kytary je z tenké kovové fólie a pravděpodobně přilepeno. Poznávacím znamením Sandbergu je i obrazec ze čtyř malých koleček uspořádaných do čtverce. Totéž nalezneme i u spoje krk-tělo. Jak již zmíněno, celý nástroj je neuvěřitelně omlácený, odřený a omšelý.

Zvuk
Kytaru jsem vzal na zkoušku do kapely a podrobil důkladnému testu. V podstatě jsem byl hodně překvapen vynikající kvalitou snímačů, které by měly být firemní. Krkový má bohatý a tlustý tón, který se blíží zvuku humbuckeru. Totéž kobylkový, ale samozřejmě pevné a řezavé výšky. V přepnutí na kombinaci obou současně pak velice pěkný středový doprovodný zvuk. Tak tady opravdu Sandberg nešetřil a zvuk je opravdovou lahůdkou. Komu by nestačila kombinace snímačů na tři polohy, tak na cloně potenciometru je přepínač typu push-pull, kterým lze snímače spojí do dvou cívek v sériovém zapojení a dostaneme humbucker se středovou charakteristikou. Oba snímače jsou daleko od sebe a to vytváří zajímavou barvu zvuku. Nejvíce mne však bavil snímač krkový svou dynamikou a reakcí na jemné nuance hry.

Závěr
Případný zájemce dostává do ruky velice neobvyklý nástroj s dokonalými prvky vintage. Ale není to kytara ledajaká. Když přehlédneme ruční práci v designu umělého zestaření, otlučení a odření, tak najdeme opravdu kvalitní krk s pražci vsazenými a opečovanými strojem Plek, což je dnes nejdokonalejší způsob strojního opražcování, řízeného počítačem. Zdatně sekunduje i hardware a nesmírně skvělé elektronické vybavení. Tomu odpovídá i trochu astronomická cena kolem šedesáti tisíc. Je to ale samozřejmě důkladná německá práce, a tu si firma nadmíru ohodnotí. Prostě za evropský plat evropská cena. Kdo chce něco jiného než asijskou produkci, tak si připlatí. Kytara mě hodně bavila a vystřídal jsem celou škálu nastavení snímačů a barev zvuku. Jako bonus je k dispozici pěkný gigbag a dlouhý inbusový klíč na seřízení průhybu krku. Také jsem v kapse gigbagu našel barevný katalog firmy. Doporučeno jest movitějším zákazníkům s vintage sklony... Přes pro mě opravdu ohyzdný vzhled na mě působí Sandberg California jako dokonalá, perfektně seřízená elektrická kytara typu Telecaster.

Info
Sandberg California DC Masterpiece Aged je elektrická kytara v klasickém tvaru Telecastera osazená dvěma singly. Cena je 59 990 Kč.

Plus
kvalitní materiály
vynikající elektronika
naprosto perfektní krk
kvalitní hardware
vintage vzhled

Mínus
cena


Technická specifikace
tělo olše, tvar Telecaster
krk javor
hmatník palisandr
počet pražců 22
menzura 650 mm
snímače 2x single coil, firemní Sandberg
ovládání 1x volume, 1x tone (push-pull pro sériové zapojení snímačů), třípolohový přepínač snímačů
kobylka typ Telecaster
mechaniky Sandberg zamykací
barva Midnight Blue (Aged)
struny .009

Web
https://www.sandberg-guitars.de/

Psáno pro: časopis Muzikus 2019/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Sandberg-California-DC-MB-Masterpiece-Aged-elektricka-kytara-v-klasickem-tvaru-Telecastera~01~leden~2019/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.