přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukSamson QH4 - čtyřkanálový distribuční sluchátkový zesilovač

19.6.2018 | Autor: Mojmír Mohapl | sekce: pro muzikanty - testy
Dostala se mi onehdy do rukou celkem malá krabička a v ní schovaných osm zesilovačů veskrze skromného výkonu v uspořádání výstupů do čtyř stereofonních jacků s mezikroužkem (TRS), do nichž by měla být vstrčena čtveřice sluchátek. Určitě nejde o světový objev, ale i takovéhle drobnosti dělají svět příjemnějším. Sepíšu vám tedy o ní svoje dojmy.

Samson QH4 - čtyřkanálový distribuční sluchátkový zesilovačNapřed něco málo obecností, snad vás neodradí. Sluchátkový distribuční zesilovač uživíte tam, kde víc lidí má důvod mít na hlavách několikero sluchátek napájených jedním monofonním nebo stereofonním signálem. To se přihodí nečastěji asi v nahrávacích studiích, kde něco jde do ušípřímo z prostoru studia a něco ze záznamu. Svůj půvab mají i sluchátkové zkoušky, kdy se kapela celkem pohodlně slyší, aniž by zkoušku spoluposlouchala i půlka přilehlé čtvrti. Tedy za předpokladu, že bubeník vezme zavděk elektronikou, električtí kytaristé se zkušebně spokojí s linkovými výstupy, saxofonista zůstane doma a pěvkyně nemají operní soprán. Na pódiích je trochu problémem pohyb muzikanta po prknech. Kabelová sluchátka tam proto uživí spíš ti, kteří tam celou dobu sedí - bubeník, možná klávesák. S přihlédnutím k těmto účelům byl tedy distribuční zesilovač testován a seznané sepsáno.

Jak to vypadá zvenku
Zřízení ctí jednoduchost kytarových krabiček - tvar plochého kvádru, shora ovládání pěti potenciometry a dvěma tlačítky, na přední bočnici čtyři výstupy na jack TRS  1/4 palce, naproti vzadu linkové vstupy, symetrický stereo na dva jacky TRS 6,3 mm, pak asymetrický vstup na jednom jacku TRS 1/8 palce, vedle pak linkový výstup pro zřetězení několika přístrojů a taky konektor napájení. Dole gumová neklouzací plocha a typový štítek. Síťové napájení zajišťuje rohatá kostička s širokou škálou zásuvkových napětí a dvojí vidlicí, evropskou a americkou. Toť vše.
Potenciometry jsou příjemné do ruky, tlačítka Mute a Mono právě taková, že je nepřehlédnete, ale taky nezmáčknete mimoděk. Plastová krabička se zaoblenými rohy je shora černá a z boku v imitaci kartáčovaného hliníku. Jednoduché, účelné, funkční.

Funkce vnitřní a dojmy uživatelské
Vypínačem celé strojovny je nulová poloha celkového regulátoru hlasitosti Master. Přítomnost napájení indikuje malá decentní bílá LED dioda. Přítomnost signálu je bez indikace. Je možné, že daní za plastovou krabičku je trochu vyšší náchylnost odpojených vstupů na indukované rušení. U zapojených vstupů je ale vše OK a udávané odstupy sedí. Kapacitně vázané vstupy i výstupy u asymetricky napájených zesilovačů jsou správně ošetřeny velkými paralelními odpory (zjištěno ohmmetrem, nikoliv rozebíráním), takže při manipulaci s konektory vstupy ani výstupy nestřílejí. Že regulátory hlasitosti netlumí signál úplně a natvrdo do nuly, mi v tomto případě nevadí, na ticho je tam tlačítko Mute. Asi někdo na potenciometrech trochu šetřil. Pakliže přijmeme konstrukci jako celek, vše na ní takřka dokonale funguje.


A tedy závěrem
Jde o příjemné kompaktní zařízení, které si sice šikovnější amatér může ubastlit i sám, ale těžko to zvládne tak elegantně a blbuvzdorně. A tak může ušetřený čas využít užitečněji a touhle krabičkou si usnadnit svůj muzikantský život.

Info:
Samson QH4 je čtyřkanálový distribuční sluchátkový stereofonní zesilovač se symetrickými i asymetrickými vstupy, čtyřmi sluchátkovými stereo výstupy a jedním asymetrickým výstupem linkovým. Cena je 2590 Kč.

Plus:
jednoduchá obsluha a bezchybná funkce.
oddělená regulace hlasitosti pro jednotlivé výstupy
možnost spojení stereofonních kanálů do jednoho monofonního
tlačítko Mute pro zatlumení všeho
možnost řetězení několika těchto zesilovačů za sebe

Mínus:
Krabičku jsem musel po testu vrátit.

Technická specifikace:
VSTUPY 2 x symetrický linkový na TRS 1/4“ (jack 6,3 mm) a jeden stereo na 1/8“ TRS (jack 3,5 mm)
VÝSTUPY 4 x stereofonní sluchátkový na TRS 1/4“ (jack 6,3 mm) a jeden stereo linkový na TRS 1/8“ (jack 3,5 mm)
ODSTUP 114 dBu při nesymetrické zátěži vstupu 22 kW

http://www.samsontech.com/samson/products/processors/qh4/qh4/

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Samson-QH4-ctyrkanalovy-distribucni-sluchatkovy-zesilovac~19~cerven~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.