muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukSada kondenzátorových mikrofonů Joemeek JM 472

2.6.2006 | Autor: Oldřich Tureček | sekce: pro muzikanty - testy

Joemeek JM 472

Joemeek JM 472

Nedávno jsem testoval mikrofon JM 37, který je prostředním typem v řadě kondenzátorových mikrofonů firmy Joemeek. Dnes si v krátkosti přiblížíme oba zbývající typy JM 27 a JM 47, které je možné koupit samostatně nebo dohromady (levněji) jako JM 472.
Mikrofony jsou dodávány v plastovém kufru spolu s držáky a molitanovými kryty. Držák k JM 47 je kovový, s gumovým kroužkem pro tlumení vibrací, pro JM 27 je k dispozici držák plastový a bez tlumení.
Oba mikrofony jsou napájeny 48V fantomovým napětím, obsahují předzesilovače s tranzistory FET a symetrické výstupy jsou realizovány pomocí transformátoru.
JM 47 je mikrofon s 1" mylarovou pozlacenou membránou s kardioidní směrovou charakteristikou. Jedním přepínačem lze aktivovat vestavěný filtr typu horní propust pro potlačení proximity efektu, druhým pak snížit citlivost mikrofonu o -10 dB. Mikrofon má kovové tělo, pochromovanou dvojitou mřížku - vnější hrubou a vnitřní jemnější - a působí velice robustním a konzervativním dojmem. Výrobce neudává frekvenční charakteristiku, ale bude zřejmě velmi lineární. Mikrofon je zvukově velmi neutrální, což platí i při snímání z různých vzdáleností. Z malé vzdálenosti se pochopitelně projeví proximity efekt, který lze kompenzovat vestavěným hornopropustným filtrem, lepší je ale použít externí pop-filtr.
Mikrofon má výbornou citlivost, je ale velmi náchylný na manipulační ruchy a mechanické rázy, které se přenášejí stojanem. Rozhodně by to chtělo místo dodávaného držáku použít držák typu "pavouk".
JM 27 je mikrofon typu "tužka" s 1/4" membránou a kardioidní směrovou charakteristikou, výrobce udává dynamický rozsah 130 dB. Mikrofon má opět kovové tělo a konstrukci dostatečně robustní, aby přežil nejen studiové, ale i pódiové zacházení. Zvukově je opět velmi neutrální i při snímání z různých vzdáleností. Spodní část spektra je zvukově jakoby plošší a při přímém srovnání s JM 47 postrádá prokreslenost, což je vzhledem k velikosti membrány pochopitelné. Použití JM 27 bych viděl nejen při snímání akustických nástrojů z různých vzdáleností, ale vzhledem k dynamickému rozsahu klidně i pro snímání komba elektrické kytary, případně jako overhead. Pódiovému použití by nejspíš vadil dodávaný držák, který je plastový a díky němuž se do mikrofonu přenáší jakékoliv manipulační ruchy od stojanu. Doporučuji použít běžný gumový držák od pódiových mikrofonů.
Pokud hledáte robustní a solidní kondenzátorové mikrofony za velmi solidní cenu, určitě doporučuji se na produkci firmy Joemeek podívat. Cena JM 47 je 4490 Kč a JM 27 2190 Kč. Jako set je možné koupit JM 472 za 6290 Kč, vše s DPH.

Psáno pro: časopis Muzikus 2006/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Sada-kondenzatorovych-mikrofonu-Joemeek-JM-472~02~cerven~2006/

Komentáře

celkový počet: 1

Tom  Nevím co si o testech myslet.

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.