SGR C-1 a Solo-6 - elektrické kytary od „podznačky“ firmy Schecter

SGR C-1 a Solo-6 - elektrické kytary od „podznačky“ firmy Schecter
SGR C-1 a Solo-6 - elektrické kytary od „podznačky“ firmy Schecter

SGR C-1 a Solo-6 - SéGRy

V dnešním testu si přiblížíme dva velmi podobné nástroje od firmy SGR, což je jakási „podznačka“ firmy Schecter, na našem trhu již poměrně etablovaného výrobce kytar a baskytar. Obě kytary jsou v podstatě za hubičku, ale jak snad z následujících řádků vyplyne, mohlo by se s nimi dát natropit mnoho legrace.

Předtančení

Obě kytary jsem na test dostal v jednoduchých obalech, které si můžete hodit na záda. Po jejich vybalení mne překvapila poměrně masivní konstrukce - nejsou to žádné křehotinky, ale pořádné kusy dřeva. Další věc, která mne mile překvapila, bylo to, že nástroje byly v pořádku seřízené a dalo se na ně od začátku hrát. A co mě překvapilo nejvíce - obě kytary byly v podstatě bezchybně zpracované. Pražce krásně zabroušené a naleštěné, vše sedělo, jak má, a opravdu jsem nenašel žádný problém. To (bohužel) dnes není samozřejmostí ani u mnohem dražších nástrojů.

 

Mám pocit, že poslední dobou konečně muzikanti trochu přestávají řešit, v jaké zemi byl jejich instrument vyroben, ale spíš se soustředí na to, jak to opravdu hraje. A vzhledem k tomu, že kupříkladu nápis Made in USA je dnes prý možné nalepit na něco, co vlastně bylo vyrobeno úplně jinde a v USA tam byl jen nalepena americká vlaječka, asi se často případný badatel stejně ani "pravdy" nedobere.

 

Pojďte blíž!

Možná by mně za toto leckdo rozsápal a asi se stanu terčem posměchu, ale osobně dosti zjednodušeně rozlišuji elektrické kytary s plným tělem pouze na dvě kategorie - buď je to něco jako Fender, nebo něco jako Gibson. A tyto dva světy se u mnoha nástrojů všelijak prolínají. A tyto dvě kytary jsou dle mého názoru někde tak na půli cesty. Z konstrukčních rysů, které jsou u obou nástrojů prakticky totožné, si můžeme všimnout několika „fenderovských“ rysů: šroubovaného javorového krku s palisandrovým hmatníkem, 25,5” menzury, lipového těla a strun vedených skrz tělo. Naopak ze světa „gibsonů“ si tato kytara odnesla klenuté tělo, dvojici humbuckerů, kobylku tune-o-matic a zakloněnou hlavu s ladicími mechanikami uspořádanými po třech na obou stranách.

 

Oba nástroje se liší jen v drobných detailech a ve tvaru těla, rozhodl jsem se je tedy otestovat společně, protože mám pocit, že jsou si opravdu hodně podobné, a potencionální zájemce si z těchto dvou nástrojů bude vybírat spíše na základě toho, která mu přijde hezčí.

 

Zahrajte!

Dost bylo řečí, pojďme se podívat na to, jak „SéGRy“ hrají. Jak jsem již podotkl, oba nástroje jsem obdržel příjemně seřízené, takže bylo možné hned začít „hoblovat“. A musím říct, že jsem byl opravdu mile překvapen. Nasucho mají obě kytary příjemně ostrý, ale zároveň tlustý zvuk, vyrovnaný a dlouhý sustain i ve vyšších polohách a celkově velmi ochotně a příjemně rezonují. Tady se, myslím, pozitivně projevila již zmíněná „dlouhá“ menzura a to, že jsou struny vedeny skrz tělo. Po zapojení do elektriky mne nečekalo žádné velké překvapení, snímače SGR by Schecter Diamond Plus se projevily jako zcela klasické a obyčejné levné humbuckery, které neurazí, ale ani nenadchnou. Ale myslím, že to je ten nejmenší problém a v případě, že by vás kytara oslovila tím, jak hraje nasucho, vždycky je možné nástroj osadit snímači jinými...  Ale i kdybyste to neudělali, i tak to bude „v těžký pohodičce“, je to jasný?

 

Tak co s vámi?

Celkově hodnotím oba nástroje velmi pozitivně, a to i ve srovnání s mnohými dražšími kousky. Jsou kvalitně zpracované, mají příjemný a vyrovnaný zvuk. Jde o univerzální nástroje, hodící se do stylů různé tvrdosti - měkkosti. Prostě dobře fungující kytary s humbuckery, pevnou kobylkou, jednoduchým ovládáním a směšnou cenovkou. V jednoduchosti je síla.

 

Info::

SGR C-1 a SGR Solo-6 jsou elektrické kytary s cenovkou 4898 Kč a gig bagem v ceně.

 

Plus::

zpracování

hratelnost

vyrovnaný zvuk

gig bag

poměr cena/výkon!

 

Mínus::

snímače

Psáno pro časopis Muzikus