SE Titan - tak trochu jiná Čína

SE Titan - tak trochu jiná Čína
SE Titan - tak trochu jiná Čína

sE Electronics

Zakladatel společnosti Siwei Zou staví svou filozofii na top kvalitě a absenci kompromisů. Jeho team dle jeho slov sestává ze špičkových designerů a špičkové výrobní techniky. Pan Siwei nabyl své zkušenosti v Americe, kde se, kromě studia a výuky na California Sonoma State University a studia nahrávací techniky, zabýval distribucí čínských mikrofonů bývalého státního podniku Feilo. Dle jeho vize se sE Electronics zabývá čistě vlastním vývojem a výrobou, všechny kapsle jsou vyráběny ručně, přímo v továrně se také vyrábí těla mikrofonů a přepravní kufříky. Že to myslí s kvalitou vážně, dokazuje i to, že každý mikrofon před odesláním projde i poslechovým testem. V Evropě se značka představila v roce 2003 a v Británii už získala solidní postavení.

 

Titan

Mikrofon se dodává ve velkém hliníkovém kufříku, to nás celkem nepřekvapí. Ovšem, když ho otevřete, budete koukat. Kromě pavouka na vás bude číhat kvalitní symetrický kabel a záhadná dřevěná truhlička. Mikrofon nikde. Je v té truhličce! Nádhera. Specialitou je kapsle, která není napařená zlatem, jak je obvyklé, ale potažená titanem. Tak a už víte, proč se jmenuje Titan. Beztransformátorový koncept, který proslavila řadou TLM (TransformLess Microphone) firma Neumann - kdo jiný, že? Umožňuje vyrovnanější frekvenční charakteristiku, přenést vysoké SPL bez zkreslení a nejvýznamněji pak kromě nižšího šumu také eliminuje zkreslení na nízkých frekvencích, kde už transformátory neumí.

A jak je to s tím titanem? Propagační materiály tvrdí, že díky titanu je membrána lehčí a bude tak rychlejší. Tudíž bude lépe přenášet rychlé změny, takzvané transienty. Jenomže ono je toho titanu (jindy zlata) na té membráně velmi málo, takže za váhou membrány stojí spíše nosič - mylar. Takže potud nejsme o mnoho moudřejší. Ale že nejsou sE s titanem úplně mimo, potvrdí fakt, že nejsou první, kdo titan použil. No jasně, první byla firma Neumann (model M150). V čem je tedy ta hlavní výhoda? V tom, že na rozdíl od zlata titan netrpí stárnutím a také je teplotně a tvarově stálejší. Tudíž toho bude více snášet, jeho životnost bude delší a parametry stálejší!

 

Co si tedy o mikrofonech sE myslet?

Myslete si, co chcete, ale vězte, že mikrofonům sE dali důvěru profesionálové jako například Guy Chambers, který píše pro Robbieho Williamse, producent Eric Ventine z Barefoot Studios (pracoval s Joem Satrianim) - ten si vychvaloval právě Titan v pozicích kopák a basa, a Westlike Studios mají ve svém gearlistu prakticky celou nabídku od sE.

 

Závěrem

U mikrofonů této cenové kategorie se už tolik nekouká na parametry, ty se poslouchají. Po tak krátké době, na kterou jsem měl mikrofon k testu půjčený, nemohu objektivně vynášet žádné závěry. Mohu říct jen toto: díky velkému koši netrpí tolik proximity efektem, díky zdvihu na 10 kHz je opravdu brilantní, a to příjemně. Výrobce a ohlasy na internetu ho doporučují zejména na perkusivní nástroje, kopák, basový aparát, kytarový aparát, žesťové nástroje. Mikrofon zvuk nijak nepříjemně nezabarvuje, je rychlý, analytický, brilantní. Vzhledem k době testování se také neodvažuji dávat mínusy, snad jen cenu, a to s otazníkem. Myslím to tak, že za takové peníze už je na trhu slušný výběr, a proto je třeba si vyzkoušet, co vám bude nejvíce vyhovovat. V každém případě zahrňte značku sE Electronics do okruhu zvažovaných.

 

Info:

sE Titan je velkomembránový, beztransformátorový kondenzátorový mikrofon, jehož kapsle je potažena titanem. FET předzesilovač pracuje ve třídě A. Dodává se v luxusním kufru včetně pavouka a kvalitního kabelu. Doporučená cena je 44 173 Kč včetně DPH.

 

Plus:

neotřelý design

nevšední řešení pokovení kapsle titanem

provedení a balení

vybavení

 

Mínus:

cena (?)

 

Technická specifikace:

charakteristiky: kardioida, osmička a koule

ovládací prvky: hi-pass, -10 dB PAD, volba charakteristiky

systém: kondenzátorový

max SPL: 128 dB při 0,5% THD, měřeno na 1000Hz

frekvenční rozsah: 20 Hz-20 kHz

citlivost: 40 mV/Pa - 34 ± 2 dB (0 dB=1 V/Pa 1000 Hz)

předzesilovač: Class A, FET s beztransformátorovým výstupem

vlastní šum: 16 dB (A weighted)

 

Titan je kov poměrně tvrdý, odolný proti korozi, chemicky odolný, s malou hustotou, dobře vede elektřinu, netečný k působení vody. Pro své vlastnosti a vysokou výrobní cenu se využívá hlavně v kosmickém a leteckém průmyslu. Jak vidno, tyto vlastnosti jsou ale zajímavé i v mikrofonní technice!

Psáno pro časopis Muzikus