Royer Labs dBooster - tichý pomocník

Royer Labs dBooster - tichý pomocník
Royer Labs dBooster - tichý pomocník

Royer Labs se celkem logicky vedle svého hlavního produktu - páskových mikrofonů - zaměřil i na malý pre-amp. Jeho využití je ale mnohem širší než jen toto. V současném digitálním prostředí jej lze aplikovat i na jiné typy mikrofonů. Získáte mnohem silnější signál, a to naprosto bez šumu. Lépe to zní, líp se to míchá.

Ano, řečeno hned, ve srovnání s jinými podobnými produkty - nejznámější je asi Cloud Lifter - není dBooster levný. Ony Royer Labs se nikdy neprofilovaly jako firma levných produktů. I když jejich levnější verze páskového mikrofonu R-10 slaví úspěchy. Firma je v tomto konzistentní, a to včetně toho, že vyšší cena není samoúčelná.

Za zhruba pět tisíc dostane malou krabičku, jako vždy u této firmy, velmi elegantního designu. Nemá žádný ovladač, pouze přepínač na 12 dB a 20 dB gain. Spartánský design se ovšem týká jen toho povrchu. Uvnitř se nachází unikátní, a právě ve srovnání s konkurencí jedinečný design.

 

V mém nahrávacím prostředí Létajícího studia dbám na mobilitu. Takže tenhle opravdu malý pomocník rychle upoutal moji pozornost. Přiznám se, že velmi subjektivní dojem je, že mikrofony s ním hrají „jako na steroidech“, ale to je možná dáno tím, že jsem primárně kytarista a každý boost je dobrý. :-) Každopádně je to lehce návykové.

 

Na vstupu najdeme osm bipolárních tranzistorů (BJT). Tento naddimenzovaný počet vede právě k tomu, že se jedná o zařízení s velmi malým šumem a zkreslením. Pre-amp tak mimo jiné reaguje konzistentně bez ohledu na impendanci. Můžete jej tedy párovat s různými mikrofony a, zjednodušeně řečeno, nedělat si z toho hlavu. Na výstupu také najdeme duální operační zesilovač (Texas Instruments OPA1692). Výrobce uvádí, že komponenty jsou třídy A, čemuž není důvod nevěřit. Napájení je řešeno pomocí fantomu, odběr je mezi 5 až 7,5 mA.

Royer Labs dBooster - tichý pomocník
Royer Labs dBooster - tichý pomocník

Testoval jsem s třemi mikrofony. S Royer Labs R-10 to dávalo největší smysl. Výsledkem byl jasný signál, se kterým šlo dobře pracovat. Především proto, že byl bez šumu. Nemám u sebe tak extra dlouhé kabely, ale test v prestižním magazínu Sound on Sound uvádí, že tahle krabička utáhne i 50 m kabelu. Vyzkoušel jsem i s klasikou Shure SM57, a to na kytary. Tam je to samozřejmě trochu luxus, tenhle mikrofon utáhne i pre-amp na kartě. Byl jsem ale mile překvapen a asi to budu používat více - signál se pročistil a třeba zkreslená kytara se mi pak mnohem lépe míchala (fakt je, že jsem tím trochu kompenzoval to, že ve svém domácím prostředí nenatáčím zrovna nahlas). Pro potřeby testu jsem si půjčil i Shure SM7B na mluvené slovo. Tam byl rozdíl ještě markantnější - jasný čistý zvuk, málo šumu i při realtivně tichém signálu (četba).

Zkrátka, je to malý dobrý pomocník a pokud zrovna nemáte x jiných pre-ampů, tohle je dobrá cesta, jak si pomoci a posílit svou signálovou cestu. Pro někoho může být překážka cena, ale letmý pohled na uživatelské recenze na internetu potvrzuje moji zkušenost: Stojí to za to.

 

Info:

Royer Labs dBooster je mikrofonní předzesilovač pro pasivní páskové mikrofony stejnojmenné značky bez zkreslení a vlastního šumu. Cena je 4790 Kč.

 

Plus:

malé rozměry

velmi nízký šum

lze spojit s širokou paletou mikrofonů

 

Mínus:

Cena... ale stojí to za to.

 

Technická specifikace

  

gain přepínatelný 12/20 dB
vstupní impedance 3,6 kΩ
výstupní impedance 300 Ω
napájení fantomové, 48 V
odběr 5–7,5 mA
rozměry 41,5 x 51 x 92 mm
hmotnost 170 g

 

Web

https://royerlabs.com/dbooster/

Psáno pro časopis Muzikus