přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

klávesyRoland V-Combo VR-730 - multifunkční klávesový nástroj

4.9.2018 | Autor: Milan Kopecký | sekce: pro muzikanty - testy

Roland V-Combo VR-730 - multifunkční klávesový nástroj


Cenově dostupné vintage dělo

Tento klávesový nástroj v sobě spojuje vintage zvuky s pár moderními barvami doplněnými o intuitivní efektovou jednotku, možnost tvorby vlastních rytmických loopů a také o přehrávač zvukových souborů z flash disku. Podobné nástroje nabízí hned několik výrobců, my si ale takříkajíc posvítíme na Roland V-Combo VR-730.

Každý milovník vintage zvuků, nástrojů, a hlavně té doby, kdy z dnešního pohledu vintage zvuky vznikaly, by možná zaplesal. Roland má waterfall klaviaturu, 73 kláves, fyzická táhla pro nastavení varhanního zvuku a potenciometry k ovládání efektů. Co bych mu z tohoto pohledu vytkl, je příliš plastu, na druhou stranu je sedmsettřicítka lehká, moc se nenadřeme.
Má ještě mladší sestru Roland VR-09 V-Combo B. A protože ani sestry nemohou být úplně stejné, tak je rozdíl i mezi těmito dvěma nástroji. VR-09 má méně kláves, klasickou plastovou klaviaturu, dále méně zvuků, je lehčí. Má z mého pohledu lépe uložený USB port pro přehrávání audia, a to na hlavním panelu, zatímco VR-730 ho má vpředu.

Zvukové sekce
Roland VR-730 má tři sekce - Organ, Piano a Synth. V podstatě čtvrtou sekcí jsou bicí, ty ale zatím necháme.

Organ
Sekce Organ vychází z tradičních Hammondových varhan. Má tradičních devět táhel, rychlost digitálního boxu Leslie se ovládá pitch bandem nebo tlačítkem. Na hlavním panelu je ještě jednou kouzelné táhlo, totiž s popisem Level/Resonance. Tímto táhlem můžeme ztlumit zvuk celých varhan, což mi přijde velmi racionální. Pochopitelně to lze udělat tak, že stáhneme jednotlivé drawbars, tohle je ale rychlejší a operativnější. Co se zvuku týká, tak říkám stoprocentní. V životě jsem slyšel docela dost simulací Hammondů, měl jsem možnost si zahrát na originál, zvuk Rolandu je skvělý. Využijete ho jak v rockové hudbě při barvení kytarových ploch, tak v blues, jazzu, zkrátka kde chcete. Čistý zvuk na mě působí doslova jako balzám. Můžete si nastavit i zkreslení, které je zejména při vyšší nastavené hodnotě už trochu moc, ale proti gustu...
Samozřejmě lze nastavit i další tradiční parametry: split, percussion, vibrato, chorus, v menu pak také leakage. Nástroj pochopitelně umí pracovat se dvěma manuály, lze připojit - pomocí speciálního konektoru - i pedálovou klaviaturu.

Roland V-Combo VR-730 - multifunkční klávesový nástroj


Piano
Sekce Piano nabízí Rolandu takříkajíc vlastní zvuky. Vedle legendárních pian Rhodes s různými přednastavenými efekty (kupříkladu phaser, vibrato) také piana „novější“ vycházející z FM syntézy. K tomu výrobce banku doplnil různými hybridními zvuky, které své využití taktéž najdou. I tyto zvuky lze efektovat, vše v reálném čase, pomocí otočných potenciometrů.
Za mě jsou piana velmi dobrá. Akustický klavír označený jako GrandPianoV zní naprosto přesvědčivě, přes funkci layer ho lze doplnit stringy, pady, čím budete chtít. Waterfall mechanika evidentně žádného klavíristu nepřesvědčí, je to ale univerzální klaviatura pro varhanní hru, při volbě ostatních zvuků se stává klaviaturou dynamickou.

Synth
Další zvukovou sekcí je Synth, jinými slovy v bankách sestavené skupiny zvuků. K dispozici jsou brassy, stringy, zvuky synth lead, bassy, pady, voice a efekty SFX. V bance Others je výběr zvuků, např. marimba, vibrafon, flétny, kytary atd.
Celkově na mě sekce Synth působí dobrým dojmem. Roland prostě desítky let umí dělat zvuky syntetických dechů, a ty tady prostě jsou. Stejně tak umí Roland hezké smyčce, které tady taky jsou. Výhrady bych měl k akustickým dechům, trumpety budiž, ale saxofony neznějí moc přesvědčivě. Na druhou stranu jsou tam velmi zdařilé zvuky akordeonů. Jinak v bance synth lead mě doslova posadil na zadek Saw Lead 1, to je „pan“ zvuk, který lehce nahradí sólovou kytaru.

Drum/looper/rhythm
Poslední sekcí jsou Bicí. Nástroj disponuje vlastními rytmickými sekvencemi, se kterými si jistě každý performer poradí, a je to dobré i pro cvičení. Navíc si přímo do nástroje (resp. na flash disk) můžete nahrát vlastní loop. I když podle mého názoru bude jednodušší si ho vytvořit v DAW v počítači. Jinak jsou k dispozici i zvuky bicích přímo z klávesnice a znějí velmi pěkně.
Řada nástrojů Roland disponuje také přehrávačem audií, to např. pro jednomužné kapely s připravenými podklady nebo jejich částmi. VR-730 takový přehrávač má. Načítá data z flash disku. Výrobce sice doporučuje jen ten svůj, obávám se, že není k sehnání. Dal jsem mu normální 32GB flash disk, zformátoval jej a data načetl. Ovšem pozor - při přehrávání se může stát, že se song zastaví. To když sáhnete třeba na tlačítka Transpose nebo Octave. Věřím ale, že to v některém z následujících upgradů firmwaru bude odstraněno.

Add funkce
V neposlední řadě je třeba uvést, že VR-730 lze ovládat přes aplikaci v iPadu a jejím prostřednictvím lze měnit některá nastavení jako přímo z hlavního panelu nástroje. Výrobce má též web axial.roland.com, kde mají být další zvuky pro tento nástroj. V době psaní textu tam byly jen rytmické sekvence k dvaatřiceti světovým hitům.

Info:
Rolnad V-Combo VR-730 je pódiový klávesový nástroj se zvuky Hammondových varhan, které doplňují piana a zvuky v bance Synth. Cena je 39 299 Kč.

Plus:
varhanní sekce
koncepce nástroje
zvuky pian

Mínus:
příliš mnoho plastu
některé zvuky
uložení USB portu


Technická specifikace
nástroj performer keyboard
klaviatura 73 kláves, watterfall
zvuky 268 (sekce organ, piano, synth)
organ 9 drawbars, zkreslení, vibrato, chorus, box Leslie
sekce Drum zvuky bicích nástrojů, looper, přednastavené rytmy
metronom ano, spouští se v menu nástroje
audio player přehrává wav a mp3 soubory z flash disku
efekty reverb, delay, overdrive, tone, compressor, MFX, D-BEAM controller
vstupy/výstupy L + R audio out, sluchátkový výstup, audio in (3,5mm jack), MIDI In/Out, pedál damper, expression, PK IN (konektor pro externí pedálnici), USB computer, USB flash, napájení externím zdrojem
hmotnost 9,9 kg
rozměry 1215 x 366 x 124 mm

Web
www.roland.com/global/products/v-combo_vr-730/

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Roland-VCombo-VR730-multifunkcni-klavesovy-nastroj~04~zari~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.