Roland R-07 - kapesní rekordér

V roce 2006 přišla firma Roland na světový trh s novým produktem. Byl to ruční lineární PCM rekordér R-09, který se stal okamžitě celosvětovým hitem. I já jsem se stal tehdy hrdým majitelem tohoto přístroje, který do dnes používám při své každodenní praxi učitele hudby a muzikanta. V dnešním testu se podíváme, kam se za těch dvanáct let posunul vývoj těchto přístrojů, a představíme si novinku roku 2018 R-07 High Resolution Audio Recorder.

Roland R-07 - kapesní rekordér
Roland R-07 - kapesní rekordér

Vzhled nového rekordéru

Kapesní rekordér R-07 doznal jasných designových změn. Tělo rekordéru se zakulatilo a přístroj působí kompaktnějším dojmem. Kompletní

ovládání se přesunulo na přední stranu pod displej, což je příjemné zjištění. Pokud se na to budu dívat ryze prakticky, budete mít okamžitě po ruce vše potřebné pro nahrávání či přehrávání. Rekordér má k dispozici pět kulatých tlačítek (Rehearsal, Scene, Menu, Mark a A↔B), dvě kolébková tlačítka (Input, Volume), velké kombinované tlačítko se standardními funkcemi ovládání nahrávání a přehrávání a čtyři LED diody (Peak, Bluetooth, 2x Remote Indicator). Všechna tlačítka jsou dostatečně velká. Nemusíte mít tak strach, že se rekordér bude špatně ovládat.

Pravá boční strana nabízí přepínač Power↔Hold a USB port, který slouží pro připojení k počítači. Levý bok disponuje pouze sluchátkovým výstupem. Ten můžete také využít, pokud budete chtít připojit kabelem „er sedmičku“ třeba do mixu nebo k aktivním reproduktorům.

Horní čelo ukrývá dvojici mikrofonů, kombinovaný vstup Mic/Aux In a část šachty pro vložení paměťové karty (microSD), která se táhne až na spodní stranu.

Spodní strana dále nabízí závit pro uchycení přístroje na stojan, reproduktor, kryt šachty baterií (2x AA) a úchyt pro řemínek.

Rekordér R-07 na mne působil svým novým designem velmi příjemným dojmem. Už na první pohled je jasné, že firmě šlo o jednoduché a moderní ovládání. Nakolik se vše povedlo skloubit, nám jistě ukáže praxe samotná.

Roland R-07 - kapesní rekordér
Roland R-07 - kapesní rekordér

První zapnutí R-07

Po prvním zapnutí jsem si otevřel nabídku (Menu), abych zjistil, co nového rekordér nabízí. K dispozici je celkem šestnáct položek (Finder, Input, Recorder, Player, Bluetooth, Display, Language, Power Manage, File Edit, Date & Time, SD Card, Metronome, Tuner, Graphic Tuner, Factory Reset a Information).

Každá z výše uvedených položek má k dispozici podnabídku, kde můžete nastavovat různé funkce a parametry rekordéru. Pro pohyb v nabídce, volbu položky či změnu parametru se používá velké kombinované tlačítko pro ovládání magnetofonu. Práce s ním je jednoduchá a intuitivní. Každého jistě potěší některé zajímavé funkce, které rekordér nově nabízí. Například metronom, ladička, Bluetooth. Funkce jako Low Cut a Limiter, které se dříve zapínaly přepínačem na zadní straně přístroje, jsou u nového modelu dostupné pouze v softwarové podobě. Detailněji je můžete nastavit v položce Input. Jestli je lepší hardwarové či softwarové řešení, je otázkou diskuze. To nechám na vašem zvážení. Osobně se přikláním k softwarovému nastavení, které je detailnější. Také tomu nahrává nová funkce scéna (Scene), kde si pro vaše nahrávání můžete zvolit jednu z deseti přednastavených variant (Off, Music HiRes, Music CD, Music Long, Loud Live, Loud Practice, Instrument, Vocal, Voice Memo, Field). Každá scéna se dá samozřejmě upravit dle vašich požadavků. Díky této funkci tak můžete kdykoliv a kdekoliv rychle začít nahrávat.  V informacích (Information) jsem zjistil, že verze OS 1.050 je z 25. 1. 2018. Dá se tedy očekávat, že se časem objeví drobná vylepšení a rekordér se dočká nového firmwaru v podobě další verze OS.

Pokud se budu dívat na rozložení a velikost všech tlačítek, i zde si „er sedmička“ polepšila. Grafický displej LCD s rozlišením 128 x 64 bodů je podobný tomu, který byl u předchozího modelu (R-05). Jak se říká, proč měnit něco, co dobře a spolehlivě funguje. :-) Pochvalu si zaslouží ergonomie a rozložení prvků na přístroji. Kompletní ovládání a indikace jsou umístěny na předním panelu. Nemusíte tak nic lovit na bocích nebo zadní straně přístroje. Za tento krok dávám Rolandu velkou podtrženou jedničku. Super nápad je také ovládání z pohodlí vašeho mobilního zařízení. Ale o tom až později.

 

Připojení rekordéru k počítači

R-07 můžete připojit k počítači pomocí USB portu Micro-B. Podporovány jsou standardně dva nejpoužívanější operační systémy s USB 2.0 i 1.1 Windows (7,8,10) a Mac OS X / macOS. Pokud budete chtít v počítači zobrazit úložný prostor média, nezapomeňte si po zapojení USB kabelu zvolit v nabídce Select USB Mode režim Storage. Pak se vám teprve zobrazí připojený disk a na displeji se bude zobrazovat hláška Now Connecting. Se soubory uloženými na microSD kartě pak můžete pracovat standardním způsobem (mazání, kopírování, vytváření složek, zobrazování výpisu a další).

 

Napájení rekordéru

Napájet můžete dvojím způsobem. Prvním jsou baterie. Ten budete používat asi nejvíce.  Volit můžete mezi alkalickými (AA, LR6) nebo nabíjecími NiMH (AA, HR6) bateriemi. V systému si nezapomeňte vždy nastavit typ baterií. Pak budou vždy využívány optimálně. Bohužel rekordér není schopen nabíjet dobíjecí baterie přímo. Budete tedy potřebovat externí nabíječku NiMH baterií, kterou si budete muset dokoupit. Doporučuji také rovnou zakoupit dvě sady nabíjecích baterií. Jednu budete většinou používat a druhou budete mít jako záložní.

Druhým způsobem je možnost napájení přístroje přes USB přímo z počítače. Pokud budete využívat nabíjení z počítače, nezapomeňte si v části Select USB Mode nastavit zdroj napájení (Power Supply). Teoreticky by měl jít USB kabel připojit i k externímu adaptéru. Bohužel se mi nepodařilo během testování zjistit, jestli takovýto adaptér existuje.

Roland R-07 - kapesní rekordér
Roland R-07 - kapesní rekordér

Bluetooth a R-07

Tato technologie umožňuje připojit k rekordéru bezdrátová sluchátka nebo reproduktory. Podporovány jsou kodeky SBC, Qualcomm aptX audio, Qualcomm aptX s nízkou latencí. Pomocí klasického spárování pak jednoduše připojíte požadovaná sluchátka či reproduktor, které odpovídají výše popsaným normám.

Další možností, jak využít Bluetooth, je dálkové řízení R-07 pomocí mobilního telefonu, tabletu nebo chytrých hodinek. V tomto případě budete muset mít na svých mazlíčcích nainstalovanou aplikaci s názvem R-07 Remote. Aplikace je k dispozici volně ke stažení pro zařízení s iOS (10.0 a výše) / Watch OS nebo Android (6.0 a výše). V základu nabízí software dva režimy: nahrávání a přehrávání. Nahrávání nabízí funkce Mark, Split, Rehersal, Stop, Rec a Scene. Přehrávání nabízí funkce Mark, A↔B, Stop a Play. Oba režimy zobrazují název skladby, čas natáčeného materiálu, zbývající čas dle zvolené scény, přehledný indikátor úrovně nahrávání/přehrávání a hlasitost odposlechu. Ve spodní části najdete nabídku Menu, označení stránky režimu a indikaci stavu baterií. Režim nahrávání má k dispozici ještě ovládání úrovně nahrávání. Režim přehrávání nabízí možnost posunu v nahrávce pomocí virtuálního přetáčení a změnu rychlosti nahrávky o ±50 %.

Aplikace je přehledná, jednoduchá a intuitivní. Díky mobilním zařízením ji budete mít vždy u sebe a nebudete tak muset tahat žádný další ovladač. Vše jsem vyzkoušel na svém novém iPadu 2018 a byl jsem navýsost spokojen.

 

High Resolution Audio (Hi-Res Audio) je marketingový termín pro audio ve vysokém rozlišení. Takto označovaná zařízení umějí nahrávat či přehrávat hudební záznam ve vyšším rozlišení, než je 44,1 kHz/16 bitů (kvalita CD). Obvykle to bývá rozlišení 96 kHz (a vyšší)/24 bitů. Přístroje, které umějí takovýto formát, jsou lehce rozpoznatelné, protože nesou většinou logo Hi-Res Audio. Poznámka: Různé internetové zdroje.

 

Přehrávání a nahrávání

V tomto ohledu se rekordér oproti předchozímu modelu (R-05) nezměnil. Pro záznam i přehrávání nabízí podporu dvou nejrozšířenějších formátů (wav & mp3). Přístroj také nabízí možnost souběžného nahrávání v obou formátech (wav & mp3). Pravda je, že tento kombinovaný formát nenabízí takové možnosti nastavení jako samostatný wav nebo mp3. Možnosti kombinovaného formátu jsou pouze dvě: První je 44,1 kHz/16 bitů/128 kbps a druhý 48 kHz/16 bitů/128 kbps. Pokud tedy budete chtít zvolit například 96 kHz/24 bitů nebo 320 kbps, musíte vybrat samostatný formát pro wav nebo mp3. Bude-li vám stačit standardní záznam, můžete využít dvou výše uvedených nastavení pro kombinovaný formát.

 

R-07 v praxi

S rekordérem jsem pracoval celkem tři týdny. Natočil jsem s ním přibližně dvanáct hodin záznamu na různých akcích s různými nastaveními. Použil jsem jak přednastavené scény, tak vlastní nastavení. Možnosti jsou plně dostačující. Při správném nastavení a umístění zněl natočený materiál velmi dobře.

Roland R-07 - kapesní rekordér
Roland R-07 - kapesní rekordér

Pro napájení jsem použil standardní alkalické baterie AA. Výdrž baterií, kterou jsem naměřil, byla v kombinovaném režimu nahrávání (dvě třetiny) a přehrávání (jedna třetina) přibližně 16,5 hodiny, což je určitě zajímavý výsledek. Samozřejmě vždy bude záležet na kvalitě zakoupených baterií. S nově vloženými bateriemi jsem například natočil záznam celodenní klávesové soutěže, který trval pět a půl hodiny. Rekordér byl pořád v pohotovostním nebo natáčecím režimu. Na konci natáčení mi ukazoval iPad v aplikaci R-07 Remote 100 % na baterii. To bylo pro mne velké překvapení. Je jasné, že úbytek energie určitě nastal. Odhadem se mohl pohybovat ukazatel někde mezi 80-90 %. Indikace u dalšího dvouhodinového záznamu ukázala 75 % procent. Při třetím a čtvrtém záznamu ukazoval 50 %. Pak šly baterie při nahrávání rychle dolů. Lepší by byla indikace stavu baterií po 10 % než po 25 %. Ale to je jen můj názor. Pro přístroj doporučuji dokoupit OP-MSA1, což je adaptér na mikrofonní stojan pro uchycení přístroje. Pak můžete R-07 postavit kdykoliv a kamkoliv. Já jsem také použil starší originál rolanďáckou trojnožku, kterou jsem zakoupil kdysi k R-09. Při použití tohoto stojánku bohužel zůstal v gumě, která je na spodku rekordéru, žlutý otisk plošky úchytu. Zřejmě nějaká reakce materiálů.

Velmi se mi líbila možnost nastavovat a ovládat přístroj na dálku přes Bluetooth pomocí velké obrazovky na mém iPadu v programu R-07. Bylo fajn, že člověk mohl z pohodlí své židle okamžitě reagovat na jakoukoliv změnu úrovně natáčeného signálu nebo rychle změnit scénu pro nahrávání, aniž by se musel zvednout a jít k přístroji. Veškeré ovládání bylo přehledné, rychlé a spolehlivé. Vše fungovalo až do vzdálenosti osmi metrů. Je skutečně paráda ovládat přístroj z tabletu. Jedním slovem řečeno: Luxus.

 

Závěrečné vysvědčení

Roland R-07 High Resolution Audio Recorder je další generací kapesního rekordéru firmy Roland. Srovnávat tento model se zmíněným rekordérem z úvodu by nemělo cenu, protože za těch dvanáct let urazil pěkný kus cesty kupředu.

Novinka R-07 nabízí nový design, jednoduché a moderní uspořádání ovládacích prvků, intuitivní a rychlé ovládání, Bloetooth konektivitu, dobrou výdrž baterií a záznam audia ve vysokém rozlišení. Najdete zde takové vychytávky jako ladičku, metronom či efekty. Výborným nápadem jsou přednastavené scény, které se dají kdykoliv upravit dle vlastních požadavků. Díky této funkci můžete začít rychle nahrávat bez zbytečně zdlouhavého nastavování. Skvělým nápadem je také softwarový ovladač. Prostřednictvím tabletu, mobilu či chytrým hodinkám jej budete mít vždy u sebe.

Musím přiznat, že s R-07 se budu nerad loučit. Rekordér byl výborným pomocníkem při práci. A bylo jedno, jestli jste zaznamenávali vystoupení nebo svůj momentální nápad. Kdybych tedy přemýšlel o výměně za svůj starý model R-09, neváhal bych ani minutu.

 

Info:

Rekordér Roland R-07 se prodává na českém trhu za 5890 Kč.

 

Plus:

nové, intuitivní uspořádání ovládacích prvků

nastavení úrovně vstupů jedním tlačítkem (funkce Rehearsal)

ladička a metronom

možnost dálkového ovládání přes Bluetooth pomocí

aplikace R-07 Remote (iOS, Watch OS, Android)

duální záznam ve formátu wav & mp3

 

Mínus:

absence USB kabelu

absence adaptéru

 

Technická specifikace

displej grafický LCD 128 x 26 bodů, bíle podsvícený
frekvenční rozsah 20 Hz–40 kHz (±–3 dB)
formáty wav, mp3, duální záznam (wav & mp3)
efekty při přehrávání Hall 1, 2, Room, Plate
obsah balení uživatelský manuál, microSD karta, 2 baterie AA, letáček Read Me First
volitelné příslušenství adaptér na mikrofonní stojan OP–MSA1, externí kardiodní stereo mikrofon CS–155, binaurální mikrofon/sluchátka CS–10EM, tašky na rekordér CB–BR07, CB–BPR07
rozměry 61 x 103 x 26 mm (šířka, výška, hloubka)
hmotnost 150 g (včetně baterií)

 

https://www.roland.com/us/products/r-07/

Psáno pro časopis Muzikus