muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukRode Reporter - reportážní mikrofon

20.6.2014 | Autor: Milan Kopecký | sekce: pro muzikanty - testy

Rode Reporter - reportážní mikrofon

Mikrofon Rode Reporter
Malý reportér, velký respondent. Žádný problém!


Coby rozhlasák mám k mikrofonu asi tak daleko jako pekař k housce. Vzal jsem proto mikrofon Rode Reporter několikrát do terénu. Jedná se o dynamický všesměrový mikrofon ukrytý v sedmadvaceticentimetrovém těle, primárně určený právě pro reportérskou práci - rozhlasovou i televizní. Na první pohled nás zaujme tvar, mikrofon je jako panenka Barbie mých dcer - hubený a dlouhý.

Jeho použití plyne z názvu: je ideální například pro natáčení rozhovorů či kontaktních reportáží. Ale samozřejmě za předpokladu ústní hygieny na obou stranách. Do Reportera totiž musíte mluvit dosti zblízka, jak je u dynamických mikrofonů obvyklé. Součástí výbavy je kožená brašna, manuály, návod, jak uplatnit desetiletou záruku, a také plastový štítek k nalepení identifikační nálepky vašeho média. V Čechách to není příliš obvyklé, v zemi původu mikrofonu - u protinožců - ale ano.

Chci také dodat, že Rode se klidně může postavit do jedné řady se svými rakousko-německo-americkými soupeři. Australské mikrofony jsou výborné, cenově dostupné a spolehlivé. O spolehlivosti Reportera mluvit nemohu, co se týká kvality zvuku, tak říkám toto: je výborná. Vytkl bych mu jen dvě věci: V krabici chybí držák, který by redaktor uplatnil při nahrávání tiskových konferencí, a mikrofon je třeba pevně držet v ruce. Abnormálně se totiž přenáší ruch pohybu prstů do nahrávky. Jde ale o zvyk.

Vzal jsem mikrofon do běžné práce rozhlasového zpravodaje. Kolegové ve studiu sice žasli, jak je dlouhý, a dámy ještě více. A podivovali se i nad plastovým štítem, který vypadá skutečně extravagantně. U mikrofonu jde ale především o zvuk a nahrávku.

První pokus se odehrál na dálnici D1 - tedy v hlukově velmi exponovaném prostředí. Rozhlasák má touhu zachytit hlas respondenta, současně ale odpovídající kulisu, která ho nepřehluší. Po citlivém nastavení hlasitosti na mém nahrávacím zařízení se to podařilo. A mohu říci, že si mikrofon skutečně nezadá s konkurencí. Pravda, rozhovor na dálnici nenatočíte, jsem totiž reportér s pronikavým hlasem a respondent byl zrovna „kuňka“. V tichu, ve studiu nebo na úřadě, ale bez problémů. Další pokusy jsem absolvoval v přírodě a vmuzeu, a tam odpadly komplikace s ruchem.

Závěrem chci napsat toto: Budete-li držet Reportera pevně v ruce, tak vás nezklame. Jako nezklamal mě. A pozor, nepotřebuje wind screen, má totiž uvnitř koule síťku, která zvuk ochrání i před větrem.


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Konstrukce dynamický, všesměrový
Frekvenční rozsah 70Hz–15 000Hz
Impedance 150 Ω ± 30%
Citlivost -56 dB
Výstup XLR
Hmotnost 256 g (bez plastového štítu)
Rozměry 4,15 x 4,15 x 27,25 cm
Cena 3490 Kč


www:
www.rodemic.com/mics/reporter

Psáno pro: časopis Muzikus 2013/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Rode-Reporter-reportazni-mikrofon~20~cerven~2014/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.