Rode AI-1 a NT1 - set velkomembránového mikrofonu a USB zvukové karty

Rode AI-1 a NT1 - set velkomembránového mikrofonu a USB zvukové karty
Rode AI-1 a NT1 - set velkomembránového mikrofonu a USB zvukové karty

Podotýkám, že nemám úplně v lásce jakékoli superlativní recenze. Mikrofon Rode NT1 ale za peníze, které stojí, poskytuje skutečně superlativní výkon. A teď jak z toho? Měl jsem možnost ho otestovat v rozhlasovém studiu, porovnat s „velkým Nojmanem“, za jehož cenu bychom měli celou přepravku mikrofonů Rode. Nuže, čtěte dále.

V ruce jsem držel už více mikrofonů značky Rode, a to včetně někdejší vlajkové lodi Rode Classic-II. Musím říci, že sympatie převládají. Hezké je, že to všechno vyrábějí v Austrálii, nikoli v Číně, že na řadu produktů poskytují desetiletou záruku, což je v dnešní době dost luxus. Navíc ty produkty nejsou drahé a jsou dobré. Mají své mouchy, to je jisté, na nos vám ale při práci - řekl bych - nesedají.

 

Rode NT1

Rode NT1 je jedním ze základních velkomembránových mikrofonů tohoto australského výrobce. Sama firma ho dle svých propagačních materiálů cílí do domácího studia. Je to mikrofon univerzální, neurazí zpěváka, ale ani bubeníka, basistu či akustického kytaristu. Jedná se o mikrofon s kardioidní charakteristikou, frekvenčním rozsahem 20 až 20 000 Hz, impedancí 100 Ω a hodnotou SPL 132 dB. Už i tyto hodnoty říkají, že je to mikrofon univerzální.

V krabici se dodává s montážní konstrukcí. Je to taková „plasťárna“, jak jsem viděl třeba u mikrofonů pro natáčení videa, bez gumiček, samý plast. V případě neopatrné manipulace by to mohlo prasknout. Dále tam je mikrofonní kabel, kovová síťka fungující jako pop filtr, černý plátěný pytlík na tělo mikrofonu a mikrofonní kabel XLR.

V setu je přibalená zvuková karta AI-1. Je to jednoduché audio rozhraní USB 2.0, s jedním kombinovaným vstupem (XLR/jack), napájením pro kondenzátorové mikrofony (aby taky ne, že?), levým a pravým výstupem. Trochu škoda, že tam nepřidali ještě jeden vstup, stereoklávesisti by zaplesali. Sborově.

 

Mikrofon

Vybalil jsem mikrofon nejprve doma, v obvyklých domácích podmínkách, v místnosti s poměrně vysokým dřevěným stropem. Žádné „Sono“ to není, nahrávám-li něco doma, otevřu skříň, hodím přes dveře deku, pak složím své téměř dvoumetrové tělo pod deku a jedu. Výsledek? Poměrně hutný, překvapující zvuk, s vyrovnanými korekcemi, podotýkám vše zatím bez efektů, ekvalizérů a další vychytávek.

Druhé vybalení mě ale překvapilo poněkud víc. Pracuji v jihlavské stanici Českého rozhlasu, kde jsou mimo jiné mikrofony Neumann U87 a další legendy. Na stojan jsme dali Neuman a potom Rode. Příznivci německé velkofirmy nehněvejte se, ale výsledek nebyl takový, jako když po okruhu pojede Trabant a Mercedes. Neuman má jasné, mohutné středy, vyrovnané výšky a zvuk sám o sobě zní logicky velmi dobře. Rode, mikrofon za nějakých bratru skoro šest tisíc, vůbec nezní špatně. A neznalec by to dva zvuky od sebe dost možná nerozeznal. Má až překvapivě jasné středy, i když za Neumannem pochopitelně zaostává. Dobře zobrazuje vysoké i nízké frekvence. Kolega, skvostný kytarista, přinesl akustickou kytaru a zahrál. I tento zvuk, snímaný z nějakých dvaceti centimetrů, byl čitelný, zvonivý, frekvenčně přiměřený, hezký.

Zvuk jsme proháněli přes digitální mix Yamaha do softwaru Cubase.

 

Zvukovka

Rode se podle mě snaží oslovit skutečné „domácí“ muzikanty, kteří si chtějí jednoduše nahrát kytaru, zpěv apod. Proto je u mikrofonu přibalená USB zvukové rozhraní AI-1. Je to jednoduchá karta s přibalenou lite verzí softwaru Ableton Live. Sama karta má v sobě konektor USB-C, na druhém konci kabelu je ale klasické áčko. Mikrofonní konektor poskytuje fantomové napájení a výrobce slibuje rozlišení až 24 bitů/96 kHz. Co se kvality přehrávání týká, tak zvuk je ve studiových monitorech naprosto čistý, vyrovnaný.

Poslední plus, které zmíním, je záruka. Rode na vybrané produkty, včetně popisovaného setu, nabízí desetiletou záruku. Po koupi se jednoduše zaregistrujete na webu výrobce, vytisknete potvrzení a máte dlouhodobou jistotu. Dnes, když se mluví o různých „kurvítkách“ v mobilech a další elektronice, je tohle docela zajímavý benefit.

 

Info:

Set Rode NT1 + AI-1obsahuje velkomembránový mikrofon a USB zvukovou kartu. Cena je 7 690 Kč.

 

Plus:

zvuk

cena a výkon

záruka

 

Mínus:

absence dalšího audio vstupu

poněkud plastový držák mikrofonu

 

Technická specifikace

Rode NT1
mikrofon kondenzátor, velkomembránový
kapsle 1”
frekvenční rozsah 20–20 000 Hz
impedance 100 Ω
SPL 132 dB
hmotnost 440 g
Rode AI–1
USB 2.0
vstupy 1x XLR combo
výstupy 2x 6,3 mm jack (symetrický), 1x 6,3 mm jack sluchátka
rozměry 124 x 100 x 38 mm
hmotnost 560 g

 

Web

www.rode.com/ai1

www.rode.com/microphones/nt1

Psáno pro časopis Muzikus