Rocktron Patchmate Loop 8 Floor - přepínací osmismyčková lišta

Rocktron Patchmate Loop 8 Floor - přepínací osmismyčková lišta
Rocktron Patchmate Loop 8 Floor - přepínací osmismyčková lišta

A máme tu další, zdá se že povedený, kousek od kytaristům dlouhodobě příznivě nakloněné americké firmy Rocktron, která skutečně sází na jistotu, kvalitu, přímočarost a intuitivnost svých produktů. V jednom z minulých testíků (na krabičky Buzz Kill a Hush 2x) jsem jako jeden z dalších produktů firmy zmínil přepínací lištu PatchMate Loop 8 Floor, která se vzápětí „osobně“ coby předmět testu „dostavila“ právě pro toto číslo Muzikusu. Pojďme tedy na ni.

 

Co nám vlastně tohle zařízení přináší, co dělá a umí dělat? V první řadě je to vlastně osmicestná loopovací (smyčková) programovatelná lišta sloužící zejména pro připojení kytarových krabiček či jiných zařízení - tzn., že číslovaná ovládací tlačítka aktivují příslušnou vnitřní signálovou smyčku, průchod signálu přes ni a jeho následný odchod do další smyčky nebo do jiného vstupu či zařízení. Lze provádět směrování a rozbočování vstupního signálu (pomocí hlavních vstupů In a výstupů Out) např. do několika procesorů, spojení zvuků dvou různých pre-ampů v jedné smyčce, přepínat mezi dvěma aparáty pomocí jedné smyčky či ovládat kanály zesilovače (pokud to konstrukce zesilovače umožňuje) nebo ji prostě využít jako „mutovač“ nějakého připojeného zařízení. Kromě toho nám vstup-výstupní část poskytuje „buffered“, tj. česky „posílený“, signál kompenzující jeho případné úbytky vlivem např. větší délky případně i méně kvalitních kabelů, ztrát v „netrue“ bypass krabičkách apod. Je toho opravdu dost a zařízení jako takové tak dává docela slušný prostor i naší vlastní fantazii, jak je možno jej v konkrétních případech využít. Jeho možnosti se pak nadále rozšiřují po propojení s MIDI - třeba zrovna s „rocktroňáckým“ 88 MIDI Mate.

Rocktron Patchmate Loop 8 Floor - přepínací osmismyčková lišta
Rocktron Patchmate Loop 8 Floor - přepínací osmismyčková lišta

Smyčky a true bypass

Nabízí se otázka, proč tento systém „zasmyčkovaných“ krabic vlastně používat - třeba oproti multiefektům a nejrůznějším rackovým přístrojům ovládaných MIDI ovladačem. Jednak je mezi kytaristy stále mnoho srdcových příznivců klasických kytarových krabiček (např. já), které se dnes v drtivé většině vyrábějí tzv. true bypass (čili žádné zvukové zabarvení či úbytek signálu při průchodu vypnutou krabicí), a zrovna a nejen ty, co true bypass zrovna nejsou, řeší právě tato lišta, která přes ně jednoduše pouští signál pouze tehdy, když aktivujeme příslušnou smyčku, ve které je aktuálně zapojena.

 

Jednou z velmi podstatných a zásadních výhod tohoto systému je de facto nulové zpoždění při přepnutí. Všichni to známe z multiefektů i dražších zařízení a procesorů ovládaných MIDI pedálem, téměř vždycky je tam nějaké to nepatrné časové „zhoupnutí“, se kterým je třeba počítat, a eventuálně mačkat pocitově dřív, abychom neměli ukrojený např. první tón sóla. Nebo se nám třeba požadovaný efekt či jejich kombinace objeví ve zvuku až po chvilce po přepnutí, záleží pak většinou právě na tom, kolik toho interní procesor musí zrovna aktuálně přepočítat a změnit. V tomhle případě lišty Patchmate „čekají“ zapnuté krabičky v jakémsi stand-by režimu na to, až do nich aktivováním tlačítka na liště „vpálíme“ signál. A to proběhne skutečně okamžitě, bez jakékoliv prodlevy. Navíc i některé dnešní elektronicky spínané krabice nepatrné zpoždění při zapnutí vyrábějí samy o sobě a tímhle systémem dokážeme i tohle eliminovat, protože jak již bylo řečeno, krabičky jsou po celou dobu zapnuté a přichystané na bleskové vpuštění signálu v příslušné smyčce. Další zřejmou výhodou je pak samozřejmě programování jakýchkoliv kombinací sepnutí všech smyček, v základním módu (pouze s touhle lištou) jich tedy máme osm, viz dále.

Rocktron Patchmate Loop 8 Floor - přepínací osmismyčková lišta
Rocktron Patchmate Loop 8 Floor - přepínací osmismyčková lišta

Jak je to „zadrátované“?

Lišta je osazena shora osmi kovovými (a vypadá to, že odolnými) tlačítkovými spínači s výrazně modrou indikací plus horním tlačítkem Store Preset, indikovaném naopak červenou LED diodou. Na pravém boku je vstupní část (2x jack 6,3 mm Input Active, Passive), zadní část pak obsahuje zprava síťový vypínač, kulatý napájecí konektor DIN, dva MIDI konektory (Out/Thru a In) a dva konektory výstupu (Aktive a Passive/Active). Dále už následují osmkrát čtyři stejné jackové zástrčky příslušející konkrétním osmi smyčkám, a to: In - vstup signálu do příslušné smyčky (z výstupu zařízení, konektoru Send smyčky zesilovače či předchozí smyčky Patch Mate), Send N.C. (Normally Close) - odchod signálu do vstupu krabičky nebo propojení s ovládacím konektorem kanálů zesilovače, Return - návrat signálu z výstupu krabičky a Out - výstup, kam chceme, aby signál pokračoval, buď např. do další smyčky (do In) nebo třeba pro návrat do jacku Return smyčky zesilovače, pokud zde náš signálový řetězec končí. Tady bych si dovolil první malou výtku: Kdo bude přepojovat svůj starý pedalboard a používal (zvláště tvarově širší) úhlové jacky, tak v liště Patch Mate s nimi asi při „hustším“ zapojení příliš nepochodí. Jackové zástrčky jsou totiž umístěny docela blízko sebe, a pokud mají být použity všechny nebo většina z nich, musíte prostě chtě nechtě použít jen rovné jacky.

Rocktron Patchmate Loop 8 Floor - přepínací osmismyčková lišta
Rocktron Patchmate Loop 8 Floor - přepínací osmismyčková lišta

Propojek bude potřeba jistě o něco víc než dřív, je třeba ještě myslet na propojení směrování signálu smyček mezi sebou. Když už jsme u drobností, škoda ještě trochu větší krabičky adaptéru (nebudu soudit, zda je taková velikost nutná), do „nabitého“ pedalboardu se nebude úplně lehce dostávat. Při vedení hlavních kabelů směrem doleva shora podél lišty taky trošku překáží i síťový vypínač, se kterým se mi při chystání vždy podařilo nechtěně cvaknout. Nabízí se otázka, zda je vůbec u takového zařízení tento vypínač nutný a zda nestačí prostě jen připojit adaptér do sítě, my kutilové si jej když tak vyřadíme, že ano? Ale to jsou skutečně výtky v kategorii drobností. Pro ovládání kanálů zesilovače stačí z příslušné smyčky vytáhnout signál z jacku Send, pokud chcete ovládat více parametrů (na zesilovači Engl jsou např. dva konektory TRS - stereojack, umožňujícící ovládat až čtyři parametry), je nutno použít smyčku další. V praxi ale není většinou potřeba reálně ovládat nohou parametry zcela všechny, což umí opravdu plnohodnotně zpravidla jen „firemní“ ovladač propojený vícepinovým datovým kabelem, tenhle lehký kompromis nám umožňuje mít vše na jedné liště, tedy ovládání z jednoho místa, což je při hraní a současném zpěvu jistě deviza k nezaplacení.

 

Použití v praxi

Nebudu na tomto místě skrývat své potěšení, že se mi redakce s touhle věcičkou ozvala na testík, dávno jsem totiž něco podobného chtěl vyzkoušet, eventuálně začít používat, a prostě vím, že tady je Rocktron jakási nadčasová jistota a měřítko kvality. Vlastním již delší dobu velmi slušný Talk Box Banshee (i když lehce upravený) a používám jej velmi rád. Tedy jsem nejdříve chvilku ležel v papírech a manuálu, abych si ujasnil, jak bych ono zařízení chtěl používat já. Moje volba byla jasná - samozřejmě (prozatím) jako smyčkovač krabiček a ovládání kanálů mého současného zesilovače Engl. Odvážně jsem proto „rozbil“ své původní zapojení pedalboardu a modlil se, aby vše nově fungovalo tak, jak bych předpokládal. A naštěstí fungovalo

Rocktron Patchmate Loop 8 Floor - přepínací osmismyčková lišta
Rocktron Patchmate Loop 8 Floor - přepínací osmismyčková lišta

Pracovní režimy - režim Loop

Základní režim, ve kterém lišta pracuje, je právě Loop (smyčkový mód). Jednoduše - sepnutím příslušného tlačítka se signálově do řetězce propojí dané číslo Loopu (smyčky). Máme-li tedy v čísle 8 zapojen výše uvedeným systémem třeba Delay (krabička neustále On - zapnutá), začne nám zvukově fungovat teprve ve chvíli, kdy aktivujeme spínač 8, atd. - následovně ostatní čísla tlačítek. Máme-li na čísle 1 v konektoru Send připojeno ovládání kanálů zesilovače, sepnutím jedničky je tedy přímo přepínáme. Je vhodné si jednotlivé smyčky seřadit tak, jak nám leží krabičky v pedalboardu, nebo nějak logicky, tak jak potřebujeme, aby nám zvukový řetězec fungoval (dozvukové efekty na konci řetězce apod.).

 

Režim Program

Druhým základním režimem je spínání uložených kombinací zapnutí a vypnutí jednotlivých osmi smyček. Aktivuje se horním tlačítkem Store/Preset, kteréhož LED dioda se v tu chvíli rozsvítí červeně (ostatní svítí modře) a lišta „čeká“ na zvolení - potvrzení čísla uloženého presetu jedním z osmi tlačítek. Ukládání nového presetu je taktéž velmi intuitivní a jednoduché: 1. zmáčkeme Store/Preset, 2. zvolíme číslo, pod kterým jej chceme mít uložený - např. 5 (pokud je zde uložená jiná, dříve nastavená kombinace, tak se nám nyní vyvolá), 3. nyní „namačkáme“ jednotlivými tlačítky 1-8 aktuální požadovanou kombinaci (kanály zesilovače, některé krabičky zapnuté, jiné vypnuté atd.), 4. podržíme Store/Preset, dokud se na cca půl vteřiny nerozsvítí a následně nezhasne červená dioda a tlačítko uvolníme. Toť vše a je uloženo. Stejně pak postupujeme u dalších sedmi možných uložených kombinací. Po aktivaci zvoleného presetu se lišta opět vrátí do prvního základního módu Loop (základní spínání krabiček ve smyčkách), což mi ze začátku trochu vadilo a měl jsem nějakou takovou tendenci chtít, aby přepínání zůstalo nastálo v módu Program. Nicméně, jak jsem následně v provozu zjistil, svoji logiku to má. Kdykoliv totiž můžete zvolenou kombinaci aktuálně doupravit přimáčknutím nebo odmáčkutím jakékoliv ze smyček, zvláště když si nechcete některým méně důležitým nastavením zbytečně blokovat kterýkoliv z osmi programů. Následně pak vlastně není problém znovu aktivovat Store/Preset (to můžete kdykoliv během písničky - před začátkem potřeby požadované kombinace) a zvolit další požadovaný program.

Rocktron Patchmate Loop 8 Floor - přepínací osmismyčková lišta
Rocktron Patchmate Loop 8 Floor - přepínací osmismyčková lišta

Režim MIDI

Možnosti lišty se výrazně posunují dále po propojení přes MIDI s dalším zařízením či zařízeními. Od tlačítka 4 po 8 se nám pak nabízí další editační možnosti ovládání, jako Channel/Bank, Preset Dump, Cancel, Stereo Link a Changes. Výrobce pak přímo směřuje k propojení s již zmíněnou 88 MIDI Mate, samozřejmě se nabízí celá škála připojení, pokud pracujeme s přístroji, které mají MIDI vstupy a výstupy. Je to již taktéž trochu i na naší zvolené filozofii a našem cíli, čeho vlastně chceme propojeními dosáhnout. Pak je již třeba zvážit, zda používat dvě propojené lišty s krabičkami nebo použít třeba celkově jeden MIDI pedál s procesorem atd. Nicméně, dle mého názoru a soudě i podle ohlasů kytaristů a fotek variant pedalboardů na internetu, know how PatchMate Loop 8 Floor je právě v základním, intuitivním a jednoduchém připojení smyček a krabiček v nich, zařízení, pre-ampů a efektů, ovládání kanálů zesilovačů apod. Tam vidím její největší a prvoplánové využití.

 

A co říci závěrem?

Snad jen to, že v Rocktronu opět nezklamali a jejich heslo Technology for Guitarists je beze zbytku splněno. Příjemné, intuitivní ovládání, logičnost, univerzálnost, zvukově a funkčně, až na drobnosti, absolutně bez připomínek. Nabízí se opravdu spousta možností, jak toto zařízení využít, a jak jsem zmínil, je opravdu i na naší fantazii, co vymyslíme a následně zrealizujeme. Pane šéfredaktore, já už ji nechci posílat zpátky!

 

Info:

Rocktron PatchMate Loop 8 Floor je přepínací osmismyčková programovatelná lišta se zapojením true bypass pro připojení a ovládání kytarových krabiček, efektů, pre-ampů, procesorů a jiných zařízení, ovládání kanálů kytarového zesilovače s možností MIDI připojení. Její cena je 8470 Kč.

 

Plus:

vzhled, design, koncepce

robustnost, celkové provedení

intuitivnost a logičnost ovládání

možnosti veškerých propojení

neutrální zvukové vlastnosti

 

Mínus:

jackové zástrčky příliš blízko sebe

lehce zavazející síťový vypínač

větší rozměry dodávaného adaptéru (jak v kterém pedalboardu)

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

  

Aktivní vstup – impedance 1,5 MΩ
Aktivní výstup – impedeance 150 Ω
Input – vstupy jack 6,3 mm, mono
Send – konektory jack 6,3 mm, mono
Return – konektory jack 6,3 mm, mono
Výstupní konektory jack 6,3 mm, mono
Napájení 9 VAC, 4pinový DIN konektor
MIDI In/Thru 7pinový DIN
MIDI Thru/Out 5pinový DIN
Fantomové napájení MIDI In, piny 6 a 7
Počet presetů v základním zapojení 8
Počet presetů přes MIDI 128
MIDI programy 0–127
Rozměry 483 x 75 x 114 mm

 

www:

www.rocktron.com

Psáno pro časopis Muzikus