Rocktron Gainiac - kytarový předzesilovač

Rocktron Gainiac - kytarový předzesilovač
Rocktron Gainiac - kytarový předzesilovač

Někdy zhruba před pěti lety jsem při nahrávaní u svého kamaráda objevil procesor Chameleon od americké firmy Rocktron. Pro mě tenkrát ne příliš známy výrobek mě zcela uchvátil (už tenkrát pracoval ve 24bitovém rozlišení, kdy ostatní dobývali hranici 16 bitů) a rozhodl jsem se své poslední našetřené peníze věnovat této firmě výměnou za Chameolena. Chyba lávky. Po několikaměsíčním čekání na objednávku jsem to vzdal. Později jsem se dozvěděl, že chyba nebyla na straně českého distributora, ale problémy byly někde uvnitř samotné firmy Rocktron. Už je to však dávná historie a Rocktron je zpátky na českém trhu.

 

Výrobek, který jsem si zapůjčil domů, mě sice tolik neuchvátil jako kdysi Chameleon, nicméně svou zvukovou kvalitou a hlavně dobrým poměrem cena versus výkon patří k tomu lepšímu, přes co jsem svou placatou kytaru kdy prohnal. Rocktron Gainiac je dvoukanálový lampový předzesilovač (osazen 12AX7), který, a to už je z názvu dosti patrné, nabízí především pořádně zkreslený zvuk. Takže milí kolegové a spoluhráči jazzmani, je mi to líto, ale tahle hračka je určena především rockověji založeným hráčům. I když...?

 

A jak to vypadá?

"Pojďme vyrobit něco, co bude dělat pořádný nářez, a dejme tomu co nejjednoduší ovládání, bez jakékoliv zbytečné elektroniky! ", takhle nějak si představuji větu z výrobní porady managamentu Rocktronu, než začali Gainiac stavět.

Kostru tvoří klasický 19" rack o výšce 1U. Zadní panel má pouze dva konektory (jack 6,3 mm), jeden pro nožní ovladač a druhý pro výstup. Ještě bych málem zapomněl na zdířku pro 9V zdroj. Ten je na rozdíl od nožního ovladače součásti dodávky.

Na předním panelu najdeme všechny ovládací prvky potřebné k nastavení barvy zvuku.

Jako první se zleva, po zapojení zdroje, na nás rozsvítí červená LED dioda, která signalizuje zapnutí přístroje (to je jediné, jak poznáte, že je Gainiac v provozu, protože jakýkoliv vypínač byste marně hledali). Dále následuje sedm ovladačů rozdělených do dvou sekcí. Ovladače Level a Tube Gain v sekci Distortion jsou, co do názvu i funkčnosti, naprostou klasikou. Jen pro pořádek - Level slouží k nastavení celkové hlasitosti kanálu a potenciometr Gain navolí úroveň zkreslení.

K ekvalizaci máme trojici ovladačů, které však zde mají trochu odlišné názvy. Prvním je Bottom (dá se přeložit jako spodní, spodek...), a jak už je z názvu zřejmé, můžeme jím nastavit úroveň nízkých frekvencí v rozpětí +/-15 dB. Potenciometrem Scoop ovládáme středy v rozsahu 0 až 30 dB. Dodáme tím zvuku patřičnou tloušťku. Výšky se dají nastavit pomocí ovladače Top v rozsahu +/-15 dB. Kanál pro čistý zvuk (Clean) můžeme ovládat pouze pomocí dvou ovladačů Bottom a Top. Pro snazší nalezení střední polohy jsou ovladače Bottom a Top opatřeny zarážkou. Mezi oběma sekcemi je ještě malý přepínač pro ruční přepínaní mezi oběma kanály. Tím výčet všech ovladačů končí, takže sami vidíte, že jednoduchost zvítězila. Žádné MIDI, žádné presety, žádné ukládání a složitá nastavování. Stačí pouze připojit, otočit gain pořádně doprava a vpustit do lidí.

 

Jak to hraje?

Musím přiznat, že posouzení zvuku je vždy věc ryze subjektivní. Hodně zaleží na dalších komponentech celého zvukového řetězce. I když Gainiac je určen převážně k připojení do koncového zesilovače, lze ho velmi dobře použít i s kombem.

Při testu jsem použil celolampové kombo Peavey Classic 50 a koncový zesilovač Marshall. Nejdřív bych se na chvíli věnoval slabší stránce Gainiacu; čistému zvuku. Je poněkud tenčí, chybí mu dle mého soudu určitá tloušťka, kulatost a možná i dynamika. Nejlépe mi zněl ve spojení s kombem, kdy jsem Rocktorn zapojil před vstup do čistého kanálu. Výsledný zvuk byl ve výsledku samozřejmě hodně ovlivněn vlastním předzesilovačem Classic 50. Protože sekce Clean nemá ovladač přebuzení předzesilovače (gain) a vy potřebujete zvuk přece jen trochu nakopnout, musíte to provést až na koncovém stupni. Takto nastavené to znělo dobře při přebuzeném konci Marshalla. Výsledný zvuk byl lehce nakreslený do velice příjemného crunche, který se dobře hodil zejména pro hru akordů. Nevýhodou bylo, že vybuzený konec dělal pořádný kravál.

Zkreslený kanál už bylo jiné pochutnáníčko. Toto je asi nejsilnější stránka Gainiacu. Začíná někde u lehce zkresleného zvuku, (a la 70. léta), který zněl dobře obzvlášť při spojení se singly na Fenderu - dravý a stále konkrétní rockový zvuk. Při otáčení doprava přibývá zkreslení závratnou rychlostí; přes zvuk metalových kapel osmdesátých let až po úplný hard core. V krajní poloze se zvuk začal trochu zahlcovat a ztrácet na zpěvnosti a dynamice. Na druhou stranu po srovnání s některými ostatními zesilovači, pyšnícími se silným zkreslením, dostal by ode mne Rocktron za jedna. Nejlépe zvuk zněl někde kolem polovičního nastavení gainu, kdy opravdu plný, hutný rockový až metalový zvuk si zachovával svoji konkrétnost a dynamiku. Obzvlášť dobře při dobarvování zvuku reagoval ovladač Scoop od výsledku podobajícímu se cirkulárce, kterou máme u nás na zahradě, až po nadupaný a hutný sound a la Metallika. Nejlépe to samozřejmě znělo po propojením s Marshallem, bednou se čtyřmi 12" reproduktory a kytarou s HB snímači.

Ještě bych se chtěl zmínit o malém problému, který nastává, pokud budete ve svém racku vozit nějaký ten efektový procesor, který neumí přepínat kanály připojeného předzesilovače. Jelikož Gainiac nemá MIDI, budete nuceni mít na podlaze dva přepínače. Jeden na vlastní předzesilovač a druhý pro přepínaní presetů procesoru. Vyřešit se to dá pouze procesory, které toto umí (např. T. C. Electronic G Major a možná i některé modely Rocktronu), nebo prostě budete používat převážně zkreslený zvuk. Nebo úplně nejlíp vykašlat se na procesor, možná si pořídit jen nějakou tu pastičku a hrát.

 

Závěr

Rocktron Gainiac je rackový celolampový předzesilovač, který ocení zejména hráči pohybující se v hard rocku, ale i přes všechny možné odnože metalu a hard core. Jeho předností je naprostá jednoduchost a výborný poměr mezi kvalitou a pořizovací cenou, která je 8290 Kč. Všem těm, kteří používají převážně zkreslený zvuk a nemají potřebu zvukového inženýrství, různého nastavovaní a ukládání stovky zvuku (schválně, kolik jich použijete při živém koncertě), bych určitě doporučil si Gainiac vyzkoušet.

 

Info:

Rocktron Gainac je dvoukanálový lampový předzesilovač osazený lampou 12AX7, určený převážně pro zkreslený zvuk. Cena je 8290 Kč.

Plus:

cena/výkon

zvuk (zkresleného kanálu)

jednoduchost ovládání

Mínus:

kanál Clean

chybí MIDI

nožní ovladač není v základní výbavě

Psáno pro časopis Muzikus