přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukRocktron Buzz Kill a Hush 2X - Malí, ale silní bojovníci proti brumu a šumu

17.11.2015 | Autor: Víťa Křivánek | sekce: pro muzikanty - testy

Rocktron Buzz Kill a Hush 2X - Malí, ale silní bojovníci proti brumu a šumu


Předmětem tohoto testu jsou dvě krabičky Buzz Kill a Hush 2X americké firmy Rocktron, přispívající k našemu klidu a pohodě na pódiu - totiž likvidující brum, šum a podobné zvukové neřesti.

Firma Rocktron opět není na poli kompoment kytarového zvukového řetězce žádným nováčkem; vzpomínám si na jejich úspěšné série kytarových pre-ampů, jako byly a jsou např. Piranha, VooDu Valve, Prophesy atd. Mezi další proslulý sortiment patří programovatelné Loops & MIDI lišty (např. PatchMate Loop 8 Floor) a samozřejmě krabičky a jiné kytarové doplňky, kterých je celá řada. Já jsem v současnosti spokojeným uživatelem Talk Boxu Banshee, i když malinko upraveného k obrazu mému. :-) Nuže, pojďme tedy na to.

Rocktron Buzz Kill a Hush 2X - Malí, ale silní bojovníci proti brumu a šumu


Rocktron Hush 2X

Jak již sám název napovídá, je tato krabička zdvojenou - dvoukanálovou - verzí modelu Micro Hush Noise Reduction (nebo modelu Hush The Pedal) s přidanými páčkovými přepínači On/Off (nepočítá se tedy zřejmě přímo s ovládáním nohou, ale spíš s trvalým ručním zapnutím, indikovaným LED diodou). Krabička je v podstatě dvoukanálový noise gate s otočným potenciometrem Threshold, který určuje, od jaké hladiny signálu v dB bude efekt zabírat a pouštět či nepouštět signál. Oba ovladače jsou tedy dle názvu dvakrát po dvou, k tomu dvě LED diody, dva 6,3mm vstupy a dva 6,3mm výstupy. Krabička má pak klasicky zezadu vstup pro běžný napájecí konektor (mínus na středovém kontaktu), na spodní straně je umístěna schránka pro 9V baterii.

Rocktron Buzz Kill a Hush 2X - Malí, ale silní bojovníci proti brumu a šumu


Zařazení do zvukového řetězce

Správné zařazení Hush 2X, co se týče pořadí, je za zkreslení, pokud je tedy vyrábíme externí krabičkou a nepoužíváme efektovou smyčku, jinak patří samozřejmě do efektové smyčky, a to na konec, pouze před delay či reverb (aby nebyl „ukrajován“ dozvuk), které samy o sobě většinou žádné ruchy neprodukují (pokud jsou napájeny kvalitním, galvanicky odděleným adaptérem).

Hush 2X najde zcela jistě uplatnění jak u „high-gainařů“, kdy aparát či kombo při vysoké hodnotě zkreslení produkuje i při ztlumeném potenciometru na kytaře značnou dávku (zpravidla) šumu, ale všeobecně pro všechny, kdo mají rádi v pauzách mezi hraním úplný klid. Všichni víme, co umí (někdy i špatně seřízené) celolampové aparáty, často v přímé souvislosti s místním elektrickým rozvodem a magnetickým polem (jsou místa, kde všechno jednoduše víc vrčí a brumí), vyprodukovat za nežádoucí zvukové efekty - kromě brumu a šumu také různé lupání, chrastění a sem tam i příjem nějaké té radiostanice. Obecně i z pozice zvukaře vím, že když v přestávce po nazvučení kapely v PA něco šumí nebo „cvrká“ apod., většinou to bývají aparáty elektrických kytar nebo baskytary z linky zesilovače.

Jak to funguje

Nedá se říct opravdu nic jiného, než že dobře. Rocktron má patentovanou svoji antišumovou technologii Hush, kterou zmiňuje v mnoha svých výrobcích a v podstatě v každém testu či zmínce byly a jsou Rocktron šumové brány chváleny. Otevírání signálem je naprosto přirozené, čas zavírání se řídí silou signálu, je-li slabší a kratší, gate zavře rychleji, silnější a plnější signál (např. „hozené“ zkreslené kilo) se zavírá pozvolněji. Parametr Threshold jde opravdu dobře nastavit tak, aby sebemenší užitečné brnknutí bránu otevřelo a aby naopak rušivým jevům zůstala signálová cesta zavřena. Pouze pozor na příliš velkou výstupní hlasitost (např. z multiefektu apod.), pak by i nadoraz doprava otočený parametr Threshold nemusel zajistit úplné zavírání obvodu. Krabička je true bypass, což lehce ověříme procházejícím signálem bez přítomnosti napájení (při vypnutém On/Off).

Rocktron Buzz Kill a Hush 2X - Malí, ale silní bojovníci proti brumu a šumu


Rocktron Buzz Kill - AC Hum Exterminator

Jedná se vlastně o takový dvoukanálový likvidátor síťového brumu, který vzniká v důsledku tzv. zemních smyček. Princip funkce spočívá zejména v přítomnosti dvou speciálních galvanicky oddělených „tráfek“ (a dalších součástek). Zemní smyčky vznikají z různých a mnohdy těžko a zdlouhavě odhalitelných příčin, v důsledku špatné elektroinstalace, špatného propojení nebo díky přítomnosti různých elektromagnetických polí apod. Jednou z nejsnáze identifikovatelných „brumových“ situací je ta, napájíme-li signálově spojené komponenty z různých 230V zásuvkových obvodů. Proto i na tomto místě poněkolikáté upozorňuji na správné - hvězdicové - zapojení síťových přívodů: Vše, co je signálově spojeno, je nutno síťově napájet a rozbočovat z jednoho bodu. Pokud se i tak nějaká ta smyčka (čili brumík :-)) objeví a nám se podaří identifikovat přístroj, u kterého vzniká, vložíme mezi něj a další zařízení tuto krabičku a mělo by být po starostech. Buzz Kill je pro své nesymetrické vstupy a výstupy zřejmě určen spíše do kytarových racků a jiných podobných propojení spíše na krátké vzdálenosti, nicméně, jak se ukázalo, může pomoct i jinde.

Rocktron Buzz Kill a Hush 2X - Malí, ale silní bojovníci proti brumu a šumu


Jak to funguje

Zařízení jsem testoval tak, že jsem přímo ukázkově porušil onu zmíněnou podmínku hvězdicového zapojení: V signálově propojeném řetězci, mixážní pult-zesilovač pro budicí poslechové monitory jsem onen zesilovač zapojil za pomoci prodlužovacího kabelu do jiného vzdáleného 230V síťového přívodu z chodby. V monitorech se ihned po zapnutí objevil přímo ukázkový síťový brum, který po následném vložení Buzz Kill do signálové cesty mezi mix a zesilovač pěkně poslušně zase zmizel. Ještě jsem, jako správný nevěřící Tomáš :-) zkusil (pomocí kvalitním studiovým mikrofonem sejmutého záznamu hudby z monitorů) porovnat, zda Buzz Kill nějakým způsobem frekvenčně nebo barevně neovlivňuje procházející signál. Kromě nepatrného zeslabení po průchodu - ne. Nenechte se pouze zmást údaji v anglickém manuálu o 60/120 Hz (frekvence americké sítě a její dvojnásobek), u nás a v Evropě máme samozřejmě „našich“ 50 Hz. Buzz Kill funguje obecně - proti zemním smyčkám, tedy ne jako přesně naladěný frekvenční filtr.

Rocktron Buzz Kill a Hush 2X - Malí, ale silní bojovníci proti brumu a šumu


Závěrem

Jak se dalo čekat, výrobky od zavedené renomované a časem prověřené firmy Rocktron fungují a pracují přesně tak, jak mají. Na můj vkus mají přece jen lehce vyšší cenu - u Buzz Kill, měřeno zhruba hodnotou použitých (byť zcela jistě kvalitních) součástek, bychom se dostali asi i pod půlku ceny stávající a u Hush 2X zase v porovnání s konkurencí. Ale zase na druhou stranu to takto máme i s posvěcením známé a uznávané značky, v hezkém designu a bez starostí.

Info:
Rocktron Hush 2X je dvoukanálový True Bypass kytarový Noise Gate v podobě krabičky. Cena je 5267 Kč. Rocktron Buzz Kill je dvoukanálové zařízení pro odstranění síťového brumu vzniklého v důsledku zemních smyček. Jeho cena je 2303 Kč.

Plus:
design, funkčnost, provedení
jednoduchost a intuitivnost ovládání

Mínus:
poněkud vyšší cena u obou krabiček


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Rocktron Hush 2X

Maximální vstupní úroveň 7 dBu
Maximální výstupní úroveň –1dBu
Vstupní impedance 220 kΩ
Výstupní impedance 1 kΩ
Odběr proudu 30mA
Napájení 9V alkalická baterie nebo doporučený adaptér (jack 2,1 mm, mínus na středovém kontaktu)
Rozměry 125 x 78 x 61 mm
Hmotnost 250 g

Rocktron Buzz Kill

Vstupy 2x jack 6,3 mm, nesymetrický
Výstupy 2x jack 6,3 mm, nesymetrický
Impedance 20 kΩ
Maximální vstupní úroveň 4 dBU
Frekvenční rozsah 20 Hz–20 kHz
Rozměry 116 x 70 x 37,5 mm
Hmotnost 240g


www:
www.rocktron.com/hush-2x.html
www.rocktron.com/buzz-kill.html

Psáno pro: časopis Muzikus 2015/02

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Rocktron-Buzz-Kill-a-Hush-2X-Mali-ale-silni-bojovnici-proti-brumu-a-sumu~17~listopad~2015/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.