Rockboard MOD5 Module - rozhraní pro pedalboardy nebo racky

Rockboard MOD5 Module - rozhraní pro pedalboardy nebo racky
Rockboard MOD5 Module - rozhraní pro pedalboardy nebo racky

Pravidelní čtenáři Muzikusu možná zaznamenali někdejší recenzi na červený model s označením MOD1., kterýá vyšla pár čísel zpět. Už tenkrát jsme si vysvětlili, jak šikovné tyto moduly jsou a jak nám mohou usnadnit muzikantský život. Jenže tentokrát v případě MOD5 už před sebou nemáme jen plechový obdélník napěchovaný z obou stran konektory...

Patchbayem (a snad se nebudu opakovat) rozumějme takové rozhraní do pedalboardu nebo i třeba racku, které nám pomůže zorganizovat a zpřehlednit zapojení v pedalboardu a jeho spojení s okolním světem. Rockboard nemyslí jen na kytaristy elektrické, ale i akustické nebo třeba zpěváky, a konkrétní patchbay tak osadí konektory TRS, XLR, USB, vyřeší přívod napájení, MIDI signálu, možnost „odzemnění“ nebo přívod napětí přes zásuvku EUR. Napočítal jsem sedm různých modelů. Patchbaye jsou víceméně vyrobené tak, aby je šlo snadno, na dva šrouby, namontovat do příslušného slotu u nové série pedalboardů Rockboard, vyjma dvou nejmenších. Čelní panel je ale odnímatelný a můžeme ho tak šikovně použit jako samostatnou krabičku na jakémkoli pedalboardu, klidně jakékoli jiné značky.

Čelní panel u pětky je matný, černý a konektory už nejsou z čelní a zadní strany jen tak zrcadlově proti sobě. Už na první pohled se jedná o erudovanější a poněkud složitější zařízení. Je určené zejména pro kytaristy a baskytaristy. A to nejenom tím, jakými je tentokrát osazený konektory, ale hlavně - a jsme u toho - přítomností modulu pro simulaci reproboxu na bázi impulsních (IR) odezev a také aktivního DI boxu pro bezproblémové připojení pedalboardu, kterým je MOD5 osazen, přímo do PA.

Rockboard MOD5 Module - rozhraní pro pedalboardy nebo racky
Rockboard MOD5 Module - rozhraní pro pedalboardy nebo racky

Kromě toho nám samozřejmě bude modul sloužit pro přehledné a úhledné zorganizování zařízení v pedalboardu.

Konektory si popíšeme postupně od čelní strany a zleva. Tam najdeme tři konektory TRS a můžeme je použít libovolně jako vstupy nebo výstupy zařízení a na zadní straně panelu případně přepnout do režimu Mono. Následují dva výstupy. První, označený jako Parallel Out, ve formě TRS, který neobsahuje signál z modulu pro simulaci reproboxů. A druhý, ve formě XLR, který signál ze simulace reproboxů obsahuje a u kterého můžeme páčkovým přepínačem na pravé straně zvolit, jestli má být tento výstup symetrický. nebo ne, a druhou páčkou ho „odzemnit“, pokud to bude nutné. Šikovný je výstup na sluchátka 3,5mm TRS čili malý jack, který rádi použijeme při cvičení a můžeme tak používat svůj obvyklý set-up. Hlasitost si můžeme nastavit samostatným ovladačem Volume pod kontrolkou napájení. Na zadní straně modulu najdeme tři vstupy/výstupy zrcadlové k prvním třem konektorům čelního panelu, výstup TRS, přepínač Stereo/Mono a konektor pro připojení 9V napájení s odběrem 300 mA.

Pokud jde o IR simulace, potenciometr zcela vpravo má sedm pozic, na kterých je z výroby uloženo šest základních simulací na základě těch nejoblíbenějších kytarových a baskytarových boxů - například obligátní Marshall 1960A s Greenbacky, Mesa Rectifier Standard 4x12, Fender Bassmann 4x10, Orange PPC412, Vox AC30 2x12 a pro basisty Ampeg SVT 810E -, které jsou kvůli ochranným známkám a názvům značek označeny jako Citrus a Baceman, no znáte to... Konektor USB pod tímto otočným ovladačem slouží k propojení s Macem nebo PC. A my si tak můžeme přes software IR Loader, a to opravdu úplně jednoduše, přidat do svého pedalboardu skrz počítač další IR simulace ve „wavce“, která se odstraněním opět vrátí k továrně nastavenému modelu boxu.

Rockboard MOD5 Module - rozhraní pro pedalboardy nebo racky
Rockboard MOD5 Module - rozhraní pro pedalboardy nebo racky

Spíš než že bychom se v tomto testu zabývali, jak můžeme propojit co a s čím, pojďme na ony simulace boxů, protože to je právě u tohoto modulu to naprosto zásadní. Snaha vyhnout se nějakým způsobem tahání často těžkého kytarového aparátu a nazvučit se třeba i jen trochu improvizovaně, ale rozumně přímo nějakým výstupem z pedalboardu, je tu už nějakou dobu. Výrobci na to reagovali prvně spíše analogově. Například kanadský Radial v tomto směru nabídl ve svých DI boxech analogové obvody fungující velice, velice dobře. A my jsme si mohli vytvořit kytarový zvuk na krabičkách v pedalboardu, chybějící ovlivnění kytarového zvuku zprostředkoval tento analogový obvod a o kvalitní přenos upraveného signálu DI box zabudovaný v témže zařízení. V poslední době jsme ale konfrontováni právě se zařízeními na bázi impulse response. Útočí tak na nás různá Torpéda, Oxy od Universal Audia, Audienty Sono...

Téma IR jako takové rád přenechám odborníkům. Nicméně pro nás obyčejné hudebníky se jedná o takové snímky lineárních charakteristik, v tomto případě právě kytarových reproboxů. A velmi zjednodušeně tak vznikne emulace, která si v našem případě vložíme na konec našeho signálového řetězce. Každý si může zkusit, jak by jeho pedalboard zněl bez této emulace - v sedmé poloze otočného přepínače našeho černého modulu je vypnuta. A věřte, že se jedná o zvuk opravdu odporný a v mixu takřka nepoužitelný.

Právě dobrý zvuk, ke kterému se dostaneme už jen továrními presety, ve mě zanechal opravdu velmi dobrý dojem. Všechny do jednoho jsou použitelné a jsou velmi slušným zástupcem boxu, který mají představovat. Pro běžnou live produkci výběr z deseti presetů určitě bohatě stačí. Věřím, že stejně budou všichni používat jednu nebo dvě. Filosofickou otázkou nechám, jak se dostaneme k dobrému zvuku aparátu přímo v pedalboardu, i když máme vyřešený reprobox. Jednou jsem se o to snažil se čtyřmi „Plexinami v krabičce“ a byly mezi nimi nebetyčné rozdíly při hraní přes simulaci boxu přímo do PA...

Od distributora Pedaltrainu přes výrobce jeho levnějších kopií se Rockboard stal postupem času rozhodně nesporným inovátorem v oblasti pedalboardů. V současné době je v jejich nabídce v neposlední řadě spousta šikovného maličkého příslušenství, které bez nákupu celého pedalboardu nebo například napájecího multizdroje lze samostatně jen těžko pořídit. A také - od chvíle, kdy se Rockboard odklonil od kopírování Pedaltrainu, musí se mu také nechat, když to nějakou dobu sledujete, že se přiklonil k mnohem, mnohem větší kvalitě svých výrobků. A za to mu určitě patří velký palec nahoru.

 

Info:

Rockboard MOD5 Module je rozhraním vhodným pro pedalboardy nebo racky pro přehledné uspořádání kabeláže a vstupů a výstupů z pedalboardu. MOD5 je navíc vybavený modulem pro simulaci reproboxu na základě impulse response, které lze přes USB editovat. Pedalboard lze tak zapojit přímo do PA. Cena je 5012 Kč.

 

Plus:

nápad vůbec...

kvalita továrních emulací reproboxu

možnost demontování čelního panelu pro použití mimo pedalboardy Rockboard

sluchátkový výstup

 

Mínus:

Na nic jsem nepřišel, omlouvám se...

 

Technická specifikace

  

konektory 3x průchozí 6,3 mm TRS, XLR DI out, 6,3 mm TRS parallel output, sluchátkový výstup 3,5 mm TRS stereo sluchátkový výstup s regulací hlasitosti, microUSB konektor pro upgrade systému a nahrávání vlastních IR
napájení 9 V DC
spotřeba 300 mA
rozměry 160 x 85 x 33 mm
hmotnost 470 g

 

Web

https://shop.warwick.de/en/rockboard-by-warwick/electronics/18695/rockboard-mod-5-cab-sim-di-patchbay?c=3080

Psáno pro časopis Muzikus