přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraRockBass Alien Standard 4 Vinatge Sunburst - elektroakustická baskytara

14.10.2016 | Autor: Milan Zerzánek | sekce: pro muzikanty - testy

RockBass Alien Standard 4 Vinatge Sunburst - elektroakustická baskytara


Před časem se mi dostala do rukou elektroakustická basová kytara Alien. Vzhledem k tomu, že v nedávné době byla, ale vlastně i v současné době je, ve velké oblibě živá produkce kapel i sólistů s akustickým doprovodem, tzv. unplugged, uvědomil jsem si, že akustická basová kytara není žádnou novinkou, ale jakýsi návrat do začátku padesátých let minulého století.

Damaroň jižní (Agathis australis) je druh jehličnaté dřeviny z čeledi blahočetovité, řádu borovicotvarých Pochází z Nového Zélandu a je zdrojem ceněného dřeva a pryskyřice. Zdroj: Wikipedia.

V těch časech basáci určitě smutně záviděli svým spoluhráčům, kteří používali akustické kytary osazené elektromagnetickým snímačem a už se jim nechtělo nosit na produkce velké a těžké vzpřímené kontrabasy. Možná právě proto začali na klasické elektroakustické kytary natahovat své čtyři kontrabasové struny. Bohužel krátká kytarová menzura ne a ne správně basovat... Snad to byl ten správný okamžik ke vzniku nových elektroakustických basových nástrojů.

RockBass Alien Standard 4 Vinatge Sunburst - elektroakustická baskytara


Ale vraťme se zpět k tématu. Alien je elektroakustická čtyřstrunná basová kytara německé firmy Warwick vyrobená v Číně. Mahagonový krk je osazen ladicí mechanikou Warwick bez zámků. Velká výhoda je, že výška nultého pražce se dá přesně nastavit. Palisandrový hmatník osazený čtyřiadvaceti jumbo pražci není rovný, ale příčně mírně zaoblený. Tělo a boky basové kytary Alien jsou z vyzrálého akátového dřeva a plastová vazba v barvě slonové kosti je na horní i spodní hraně těla. Piezosnímač s aktivní elektronikou Fischman Sonicore je napájen devítivoltovou baterií, která se pouze vkládá do pouzdra (odpadá tak připojování přes napájecí konektor). Tento model má v těle výřez (cutaway), který umožňuje bez problému přístup až k devátému pražci nad oktávu. Palisandrová kobylka je pevně přilepená k rezonanční desce, a tudíž má výborné vlastnosti při přenosu signálu, sustainu i barvy tónu. Výřez v těle kytary není, tak jak je běžné u většiny modelů, nad kobylkou, ale ve spodní části, kde je uložena aktivní elektronika s ovládacími prvky - ovládání hlasitosti a korekce.

RockBass Alien Standard 4 Vinatge Sunburst - elektroakustická baskytara


Pro srovnání: Osobně používám čtyřstrunnou fretless (dřevo - horský javor 1938), pětistrunný Warwick Corvette, šestistrunný Warwick, a hlavně kontrabas z první poloviny minulého století.

RockBass Alien Standard 4 Vinatge Sunburst - elektroakustická baskytara


Po rozbalení mne okamžitě nadchlo výborné zpracování dřeva, pevné uložení krku do těla a hloubka bočnice mezi rezonanční deskou a zadní částí. S jistotou se jedná o ruční práci a ne o sériovou výrobu. Kytara je vlastně připravena pro konkrétní nastavení dle přání koncového uživatele. Já jsem si ji například nastavil takto: Krk je povolený, a tudíž mírně prohnutý. Struny jsou díky tomu vysoko a při hraní kolem oktávy na dvanáctém pražci je tón výš. Zdůrazňuji, že pro mnohé kontrabasisty toto nastavení může být vyhovující. Po dotažení šroubu truss rodu v krku je již vše pořádku, i když struny jsou pro mne ještě trochu vysoko. Nultý pražec lze průběžně seřizovat inbusovým klíčem, ale na spodní kobylku si bohužel beru jemný pilníček. Nyní jsou struny v ideální výšce a ladí i akordy ve všech polohách. S radostí zjišťuji, že nemusím zarovnávat pražce zabrušováním, protože nedrnčí. Při hraní bez připojení na aparaturu má Alien krásný dlouhý tón díky výborné rezonanci použitých dřev a barva zvuku se spíš podobá basové kytaře. Po připojení na basovou aparaturu (1x 18” + 4x 10” a při vypnutých korekcích) jsem příjemně překvapen. Zvuk se velice přiblížil, a to hlavně na strunách E a A, kontrabasu. Použitím korekčního potenciometru v kytaře můžeme barvu tónu ještě více přiblížit klasickému kontrabasu, popřípadě „nabrousit“ a tím více se zvuk podobá elektrické basové kytaře. Osobně jsem byl nejvíce spokojen po úpravě ekvalizace (viz obrázek).

RockBass Alien Standard 4 Vinatge Sunburst - elektroakustická baskytara


Na závěr je třeba říci, že RockBass Alien je elektroakustická basová kytara, která svými vlastnostmi vyplňuje mezeru mezi klasickým kontrabasem a klasickou basovou kytarou. Po připojení na zvukovou aparaturu a potřebném nastavení parametrů dle požadavků zákazníka i s ohledem na druh hudby, kterou chce provozovat, mohu potvrdit, že se jedná v tomto provedení o velice kvalitní hudební nástroj. Avšak pro dokonalou spokojenost je nutné provést různé mechanické úpravy, o kterých jsem se již zmínil. Buhužel, i když se na výrobě nástroje podílel šikovný řemeslník, nebyl to zřejmě muzikant.

Info:
RockBass Alien Standard 4 Vintage Sunburst je elektroakustická baskytara s netradičním ozvučným otvorem a s piezosnímačem Fishman. Cena je 19 761 kč.

Plusy:
cutaway - přístup do vyšších poloh
dlouhý tón
EQ

Mínusy:
potřeba doseřídit
vyšší dohmat (pro někoho výhodou)


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Ladicí mechaniky Warwick
Nultý pražec Just-a-Nut III
Krk mahagon
Hmatník palisandr
Vykládnání ne
Radius hmatníku 502 mm (20”)
Menzura 32” (medium)
Pražce 24 extra jumbo (nikl/stříbro) – šířka 2,9 mm, výška 1,3 mm
Tvar těla Alien
Tělo (top/luby a záda) laminovaný smrk/laminovaný damaroň


www:
www.warwick.de/en/Warwick---Products--Instruments--RockBass.html

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/RockBass-Alien-Standard-4-Vinatge-Sunburst-elektroakusticka-baskytara~14~rijen~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.