Rivera Chubster 40 - lampové kytarové kombo

Rivera Chubster 40
Rivera Chubster 40

Americká firma Rivera přišla na trh s novou řadou kytarových, převážně menších a v podstatě i od předchozích modelů o něco levnějších aparatur, které nazvala dosti výstižně Clubster, Chubster a Pubster.

Jde převážně o řadu lampových komb ve výkonovém rozpětí někde mezi 25 až 55 W. V dnešním testíku si představíme řadu Chubster, která zůstává přeci jen pořád riverovskou klasikou zatímco Pubster a Clubster, které se přece jen malinko vymykají, si představíme příště.

 

Popis

Rivera Chubster je 40W celolampové kombo o rozměrech 52 cm x 30,5 cm x 43 cm a o váze něco málo přes 20 kilo (prakticky řečeno - je to jedním člověkem v jedné ruce celkem dobře nositelné). Kombo vychází konstrukčně až na pár rozdílů především z řady R-55. Asi hlavním rozdílem je na první pohled především řekněme retro design - viz foto (mně se to moc líbí) šasí a za povšimnutí určitě stojí poněkud větší hloubka ozvučné skříně, která do jisté míry ovlivní výsledný zvuk. Jako reproduktor v tomto případě byl použit 12" osmi ohmový Celestion G112-5. Ještě bych neměl opomenout to, že zadní stěna komba je polootevřená.

Tak a teď se jen tak zlehka podíváme na vybavení. Krom zdířky pro síť zde najdeme vstup pro vlastní reproduktor, bohužel bez možností připojit další. Jedině reprák odpojit a připojit jiný. Filozofií firmy asi bude to, že kombo je určeno zejména do menších klubů a tam se, a to ani v Americe, nikdo nebude přece tahat se dvěma bednami. Na hard-core kombo už od pohledu určené nejspíš nebude, takže asi ani není potřeba dělat zvukové stěny na bázi rozjetého buldozeru. No ale přece jen tu možnost připojit si další bedýnku nám mohl seňor Paul Rivera nabídnout.

Dále zde najdeme vstup na originál footswitch FS-7 (footswitch popsán při testu na R-55) a efektovou smyčku (preamp in a out), bohužel bez možnosti nastavení úrovně.

Všechny ovladače k nastavení zvuku pak najdeme na přední straně. Pokud znáte aspoň malinko zesilovače Rivera, tak můžete v podstatě tento odstaveček přeskočit, protože se uspořádání ovládacích prvků, až na maličkosti, nijak neliší od ostatních modelů (nejblíž R-55). Pro vás ostatní se pokusím být velmi stručný. Takže, jako první se nám nabízí dvě možnosti vstupu pro kytaru (High Gain a Low Gain). Dále korekce kanálu 1. Z toho ovladače Volume a Gain jsou navíc opatřeny push pullem. Tím prvním můžeme ručně přepnout na kanál 2, tím druhým (boost) aktivujeme druhý mód tohoto kanálu (V podstatě přidáme zkreslení). Druhá sekce ovladačů slouží k nastavení pro řekněme čistý kanál (Channel 2). Zde máme k dispozici, krom korekcí opět několik "pušpulů". První dva u ovladačů výšky a středy - slouží ke změně frekvenčního pásma korekcí, další pod ovladačem Gain k aktivaci tzv. Ninja Boostu (taková specialitka Rivery). Následuje výborný pružinový reverb a presence. No vidíte, úplně bych zapomněl na lampomily. Tak "konec" dvě EL-34, preamp 5 x 12AX7.

 

Možnosti, zvuk

Chubster nabízí dva samostatné kanály možností alternace každého z nich. Ten první má především čisté či jemně nakreslené zvuky (vše závisí od nastavení ovladače Volume a pochopitelně na síle snímačů). Tento zvuk, nebo chcete-li barva, mě na riverách baví asi nejvíc. Kulatý, teplý, tlustý a velmi barevný tón s velkou dynamikou. Pokud byste tento kanál potřebovali přece jen nakopnout, stačí aktivovat režim Ninja. Trochu bych to přirovnal k tomu, jako byste dali před amp např. Tube Screamer. Kanál výborně reaguje na typ nástroje či spínače. Jednoduše řečeno zesílí jen to, co do něj vpustíte (a to platí i o vlastní tvorbě tónů). Dobře fungovalo jak použití například stratu, tak i třeba lubové kytary. Druhý kanál nabízí spíše zkreslení zvuky. Nastavit se dá, ale i zvuk téměř čistý. Natočit můžeme spektrum od jemného bluesového soundu až po hodně zkreslený rockový zvuk. Potřeboval bych se rozepsat daleko víc, ale bohužel prostor tohoto článku je přece jen omezený, tak bude asi nejlepší si Chubstera někde vyzkoušet.

 

Cena:

Chubster 40 je kytarové lampové kombo z nové řady firmy Rivera. Cena je 42 250 Kč.

 

Plus:

zvuk

korekce

design

 

Mínus:

reverb nejde aktivovat nožním ovladačem

chybí možnost připojit další reproduktor

Psáno pro časopis Muzikus