muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíRemo Powersonic, Remo Powerstroke X Coated, Remo Ambassador Vintage Coated

2.6.2008 | Autor: Luboš Hnát | sekce: pro muzikanty - testy

Remo Powersonic, Remo Powerstroke X Coated, Remo Ambassador Vintage Coated

Remo Powersonic, Remo Powerstroke X Coated, Remo Ambassador Vintage Coated

Remo slaví padesát let a při té příležitosti firma uvedla na trh nové modely blan pro malé a velké bubny. A zavzpomínala na rok 1957, kdy přišla s tehdy zcela převratnou novinkou - plastickou blánou, která brzy změnila bubenický svět a nahradila do té doby nezastupitelné přírodní kůže. Výhody byly nasnadě - kůže reagovala na změny teploty i vlhkosti, a bubny tak drasticky měnily ladění během produkce nejen venku, ale i v sálech. Blána Vintage Coated má být shodnou s tou z roku 1957, ale je pochopitelně vyrobena současnými hi-tech metodami.

Blány Remo jsou tedy již tlučeny po celém světě padesát let, a to je úctyhodné jubileum a skutečný důvod pro novinky. Ty rozhodně stojí za to.
Test jsem začal "remakem" první plastické blány na světě, která přinesla revoluci v konzistenci ladění a jeho trvalém udržení a odstartovala nekonečnou řadu patentů a kreativních nápadů, jejichž důsledkem je pro nás bubeníky obrovský výběr a možnost užší specifikace.

Ambassador Vintage Coated 14"

Až do tohoto testu jsem netušil, že první světová blána z plastu měla dvě vrstvy. Ale jestliže je současná verze kopií té první, není důvod tomu nevěřit. Když jsem přemýšlel nad tím, co Rema Belliho k tomuto počinu (dvě vrstvy) vedlo, vybavily se mi vlastní zkušenosti s koženými blánami. Jelikož jsem býval velkým vyznavačem vintage a můj vztah více či méně přetrvává, vlastnil jsem i několik malých bubnů vyrobených v době kožených blan. A na některých z nich stále tyto blány byly. Jejich zvuk je těžko napodobitelný, a pokud jsou ideální teplotní i vlhkostní podmínky, je vše v pořádku. Nedosahují sice takové decibelové úrovně jako blány plastové, ale to je třeba ve studiu i při jiných příležitostech, kde o hlasitost nejde, jedno. Důležitá je teplá, temnější a sušší barva zvuku. A to je nejspíš důvod té tenké spodní blány pod silnější horní, která by sama o sobě zněla konkrétněji, ostřeji a více by zvonila. Kožené blány zvoní samozřejmě také, ale jaksi kulatěji. Stačí si poslechnout staré nahrávky jazzových bandů, sóla Genea Krupy a nespočet dalších, a je vám jasno, v čem ten rozdíl spočívá. Takže je jisté, že Remo Belli velmi experimentoval a kombinoval, než došel právě k této dvojvrstvé bláně. Zřejmě mu zněla ze všech prototypů nejuspokojivěji.

Netvrdím, že Ambassador Vintage zní jako pravá kožená blána, to rozhodně ne, ale její zvuk je měkčí a kulatější než klasická Ambassador a má takové příjemně seřízlé přeznění. Hra metličkami má specifický a autentický zvuk, protože na tuto blánu je použito jemnějšího pískování jiné struktury než na jiné modely.

Artikulace a dynamika je velmi dobrá, takže jakkoli náročná technická hra vyzní zřetelně. Od jemného víru tlakem po akcenty ve forte blána reaguje výborně, s výraznými, ale ne agresivními rim shoty. Určitě velmi univerzální blána, kterou by jistě uvítali i majitelé bubínků o rozměru 13", jenže tento rozměr není bohužel v kategorii malých bubnů dostatečně vintage... Škoda!

Rozhodně bych ale Ambassador Vintage nedoporučoval silovým bijcům, pro ně by to byly vyhozené peníze, protože celková tloušťka blány není pro velmi razantní údery vhodná, nebo přinejmenším dlouho nevydrží. Kdo si však rád hraje se zvukem malého bubnu a alteruje místo a způsob dopadu paličky pro odlišné zvukové efekty - pro toho je toto jedna z těch správných blan. Mně osobně se velmi zamlouvá a celkový efekt podtrhuje i vizuální stránka s efektním logem k padesátému výročí ve stylu vintage. Po vyzkoušení na dvou velmi současných bubíncích (Pearl a DW) pochopitelně blána putovala na dva staré ludwigy a na modelu Standard Tube Lugs z dvacátých let dvacátého století - stejný těžký mosazný korpus jako slavný Black Beauty - již s uspokojením zůstala a nahradila tak Remo Fiberskyn, kterou jistý kamarád mého synáčka při mejdanu u nás doma totálně defloroval. Buben s ní zní velmi dobře - jako ostatně téměř s každou blánou - a již se těším do studia!

Powerstroke X Coated 14"

Tato silněji pískovaná single blána s tlumicím okružím vespod je předurčena pro rock a všechny s ním spřízněné styly. Má razantní atak a silný, hutný zvuk s větší hlasitostí. Je silnější, a to se projeví při pocitu ze hry. Jemné subtilní parádičky nevyzní tak zřetelně a jasně jako u tenčích blan, přesto je artikulace velmi dobrá a díky větší tloušťce blána daleko více vydrží. Pro vyložené ranaře se vyrábí i ve verzi se zesílením středu průhledným terčem Clear Top Dot.

Při testování na prvním bubínku velikosti 5 x 14" jsem zaznamenal, že tato blána má velmi zvýrazněné také basy, a hloubka bubínku 5" tak zní plněji a hlouběji i při vyšším napnutí blány, což samozřejmě zlepšuje artikulaci a odskok. Takže kdo má rád sytý hlubší zvuk, ale zároveň dobré podmínky pro technickou hru - dobrá volba.

Na bubínku Ludwig 6,5 x 14" pracovala tato blána skvěle a opět se dala více napnout pro zlepšenou hratelnost, zatímco zvuk byl hlubší, ale velmi průrazný a i při hraní rychlých skupinek čitelný.

Rim shoty jsou s touto blánou explozivní a velmi hutné, s přezněním díky mírnému zatlumení pod kontrolou.
Celkově zní Powerstroke X i přes oříznutí způsobené tlumicím okružím velmi živě, protože ji tvoří pouze jedna, i když silnější, vrstva. Vřele doporučuji pro rock a cokoli, co s ním má něco společného.

Powersonic 20" Coated a Clear

K testování nových blan pro basové bubny Powersonic jsem zvolil velikost 20", přestože vlastním i 22". Ale právě proto, že tyto blány mají zhutnit zvuk a prohloubit basy, byl jsem zvědavý, co to udělá právě s dvacítkou, která těmito vlastnostmi žádná zrovna neplýtvá. Bylo mi jasné, že kde žádné basy nejsou, není téměř co vylepšovat, proto mě moc nepřekvapilo, že blána příliš nevylepšila ani plochý a středový zvuk ve zkušebně k tomu účelu zapůjčeného bubnu Amati.. Ale rozhodně zněl hutněji.

Při testování blány na kvalitním bubnu 14 x 20" se veškeré proklamace firmy Remo potvrdily. Buben skutečně zněl mohutněji a blána hlavně zvýraznila a prohloubila jeho basy. Model Clear zněl kulatěji a zdál se mít více basů než Coated.

Ten měl naopak daleko větší atak a jakoby více středů, při povolení více "pleskal" - ideální například pro funky a "tuc,tuc, Méďa Béďa". Ale i basy byly přítomny, hlavně při větším napnutí blány, kdy se zvuk zakulatil a basy více vynikly. U modelu Clear, který jsem si vzal na koncert, jsem měl trochu problém s vědomým odskokem beateru od blány. Nepoužil jsem sice připínací muffler - tlumítko, které dozvuk a odskok téměř umrtví, ale i tak měla dvojitá a dvěma tlumicími skružemi opatřená blána o poznání línější odskok než moje předešlá jednoduchá Remo Powerstroke. Je to pochopitelně věc zvyku a také to lze upravit přitažením pružiny pedálu. Model Clear mi vyhovoval víc, protože i při poněkud více napnuté bláně má více basů a získá tak pěkný, kulatý tón.

Model Coated má výhodu v opravdu výrazném ataku, ale ten ne každému stylu takto vyhovuje, a navíc se dá u modelu Clear dohnat aplikací padu Falam Slam, který atak skutečně zvýrazní, a máte-li oboustranný beater, jeho plastová strana potom mlaská jako čuník, pokud je to třeba.
Patentovaný muffler je vyroben z pěnového materiálu potaženého textilií a k bláně se jednoduše připne na tři zabudované plastové patenty, které v ní bezpečně tkví.

Zvuk bubnu se drasticky - a to v dobrém slova smyslu - změní, protože zde přece o změnu jde a je vyžadována. Možná tedy ne drasticky, ale určitě dramaticky. Buben dostane hutný a temnější zvuk, přeznění je téměř zcela pryč. To záleží také na přední bláně, jejím případném otvoru a jejím naladění. Čili praktická a snadno aplikovatelná věc, která pomůže například v akusticky problémových prostorách s velkým echem nebo ve studiu při potřebě zhutnění a zkonkrétnění zvuku. Rozhodně užitečnější než nějaká deka uvnitř, která zvuk umrtví totálně.

Externí muffler má ovšem menší čertovo kopýtko. Může totiž překážet zcela hladkému chodu šlapky, protože je přece jenom silnější a tře se o něj převodový prvek - v mém případě řetěz - pedálu. Vyzkoušel jsem takto postupně čtyři šlapky, s různými výsledky. Dá se to také trochu ovlivnit minimalizací úhlu náklonu velkého bubnu, ale potom mne napadlo jednoduché řešení. (Proč člověka napadne nejjednodušší řešení velmi často až jako poslední?!) Blánu totiž lze prostě otočit patenty nahoru a tlumítko případně aplikovat tam. Nevypadá to sice zcela "cool" a logo blány je dole vzhůru nohama, ale jak říkají Anglosasové - "...so what the hell..."

Závěrečným shrnutím tedy lze s potěšením konstatovat, že všechny testované novinky jsou smysluplné, obohacují dosavadní sortiment a zcela jistě najdou široké uplatnění, protože prostě fungují.

Technická specifikace:

Powersonic
počet vrstev: 2
síla vrstev: 7 mm obě
materiál: mylar
tlumení: dvě pěnové, strategicky umístěné skruže napevno, snímatelné látkové tlumítko
povrch: pískovaný coated nebo čirý clear
zvláštní vybavení: samolepicí pad Falam Slam
rozměry: 18", 20", 22" a 24"

Powerstroke X
počet vrstev: 1
síla vrstvy: 14 mm
materiál: polyester
tlumení: vnitřní mylarová skruž o síle 2 mm
povrch: pískovaný coated
zvláštní vybavení: modely PX-0113-C2 a PX-0114-C2 mají ve středu zesilovací čirý terč Clear Top Dot
rozměry: 13" a 14"

Ambassador Vintage
počet vrstev: 2
síla vrstev: 7,5 mm horní, 3 mm spodní
materiál: polyester
tlumení: není
povrch: pískovaný coated
rozměry: 14"


Doporučené maloobchodní ceny:
Remo Powersonic Coated 20": 1270 Kč; 22": 1350 Kč a 24": 1390 Kč
Remo Powersonic Clear 20": 1290 Kč; 22": 1350 Kč a 24": 1390 Kč
Remo Powerstroke X Coated 14": 499 Kč
Remo Ambassador Vintage Coated 14": 339 Kč

Více informací na www.remo.com, distributorem je Praha Music Center

Blány pro basové bubny Powersonic jsou konstruovány ze dvou vrstev, mají dvě nalepená tlumící okruží a patentované látkové tlumítko, které se připíná pomocí tří v bláně zabudovaných patentů. Zvyšují hutnost zvuku a basy.
Model blány pro malé bubny Powerstroke X Coated je jednovrstvá silnější blána s tlumícím okružím vespod a nabízí odolnou a hlasitou alternativu mezi modely Powerstroke Coated a Emperor X.
Ambassador Vintage Coated je univerzální dvouvrstvá blána, která byla poprvé vyráběna v roce 1957 jako náhrada blan kožených.
Powersonic mají hutnější zvuk a hlubší basy, než předešlé modely pro velký buben a rozdíl ve zvuku blány bez snímatelného tlumítka a s ním je podstatný balení obsahuje pad Falam Slam Powerstroke X Coated pro malý buben má větší atak i hlasitost a více vydrží Ambassador Vintage Coated je univerzální model s měkčím zvukem a příjemně kontrolovaným přezněním, podobný dosud chyběl externí tlumítko blan pro basové bubny Powersonic může lehce překážet některým modelům pedálů ve zcela volném pohybu převodu (například řetězu), v takovém případě však není problém otočit blánu se třemi patenty do horní poloviny velkého bubnu

Psáno pro: časopis Muzikus 2007/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Remo-Powersonic-Remo-Powerstroke-X-Coated-Remo-Ambassador-Vintage-Coated~06~cerven~2008/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.