Radial USB Pro - DI box s regulací hlasitosti a sluchátkovým výstupem

Radial USB Pro - DI box s regulací hlasitosti a sluchátkovým výstupem
Radial USB Pro - DI box s regulací hlasitosti a sluchátkovým výstupem

Radial USB Pro

alias „noutbůkový dýbox“

Při procházení přiloženého katalogu kanadské firmy Radial Engineering je nutno poznamenat, že má na kontě skutečně slušnou řádku výrobků od nejrůznějších typů DI boxů, rackových zařízení, různých rozbočovačů signálu až po lampové pre-ampy a kytarové krabičky. Všechny její výrobky působí již na první pohled velmi seriózním dojmem, firma se může taktéž ve svém portfoliu pochlubit známými jmény osobností, které výrobky Radial používají.

Radial USB Pro je signálový DI box, který převádí přes USB data z připojeného notebooku či podobného zařízení na dva symetrické výstupy XLR. Celé zařízení je vlastně ve své podstatě jednosměrná externí zvuková karta, která se sama aktivuje po připojení do USB slotu počítače. Její samodetce a uvedení do provozu je opravdu bezproblémové, připojení jsem testoval na několika zařízeních typu notebook či laptop různých značek se systémy od Windows XP přes Windows 7 až po Windows 8, vždy bylo připojení a aktivace bez větších problémů. Robustně provedená krabice má z přední strany USB vstup (konektor, který známe např. z tiskáren), ovladač hlasitosti Level (ovládá hlasitost jak do výstupů XLR, tak do připojených sluchátek), přepínací tlačítko Mono a stereo jack 3,5 mm pro sluchátka. Po připojení do USB počítače nám aktivaci signalizuje zelená LED dioda Power. Zadní strana krabice pak nabízí dva symetrické (levý a pravý) výstupy XLR samec a odzemňovací přepínač Grounf Lift. Na boční straně pak ještě nalezneme dva posouvací minipřepínače maximální eliminace brumu a šumu, v poloze ISO jsou zařazena izolovaná tráfka - viz schéma (pozor na zvukový ráz při přepínaní za chodu). Toť vše, co týče ovládacích prvků.

Radial USB Pro - DI box s regulací hlasitosti a sluchátkovým výstupem
Radial USB Pro - DI box s regulací hlasitosti a sluchátkovým výstupem

Nabízí se všetečná otázka, proč vlastně toto zařízení používat a jak moc je to v praxi nutné. Odpověď na ni souvisí s dalším tématem a to: kvalita integrovaných zvukových karet v počítačích. Paradoxně jsem i částečně oproti svému očekávání zjistil, že většina „zvukovek“ v noteboocích hraje, věřte nebo ne, docela normálně. Pouze mají - oproti výstupům Radialu - lehce víc šumu (i to se u různých modelů liší), ovšem u žádné nebyl na nějaké extra dramatické úrovni, že by se s výstupem nedalo pracovat. To, jak hrají integrované zvukovky špatně a mizerně, jak jsou použity ty nejhorší a nekvalitní převodníky atd., je spíš taková oblíbená povídačka, kterou každý poslušně posouvá dál, protože „to říkal kámoš, co zvučí“, ovšem málokdo doopravdy přímo vyzkoušel, jaká je vlastně realita. Já jsem to udělal - zkoušel jsem asi šest notebooků různých výrobců a značek, od levných až po drahé, starší i novější, testoval jsem je vždy na stejné skladbě, kterou jsem do každého z nich nakopíroval, skladbu přehrál, pokaždé nejdřív přes interní zvukovku a pak přes připojený USB Radial a všechny pokusy pak nahrál do své studiové karty pro možnost přímého srovnání. Nahrávky můžu případným zájemcům poskytnout. Všechny interní zvukovky hrají opravdu paradoxně docela normálně, tak, že uchem při přímém srovnání stejného místa ve skladbě není v podstatě poznat rozdíl v barvě zvuku a korekcích nebo je takříkajíc „na hranici placeba“. :-) To vše ovšem za jednoho podstatného předpokladu, že povypínáte všechny různé Home Theater, Widening, Dolby Surround, přednastavené ekvalizéry, a já nevím, co ještě. :-) Někdy to opravdu chvilku zabere, než se proklikáte nastavením a přijdete na to, pod jakou nabídkou se skrývá možnost vypnutí takovýchto „pomůcek a vylepšení“.

Radial USB Pro - DI box s regulací hlasitosti a sluchátkovým výstupem
Radial USB Pro - DI box s regulací hlasitosti a sluchátkovým výstupem

Většina domácích uživatelů, co si s notebookem přijdou za vámi k mixu něco přehrát, totiž bude mít tyto aplikace zcela jistě zapnuté, s tím počítejte. Čili vy si v klidu připojíte USB Radial a máte jistotu, že se v jeho výstupech XLR nachází ničím nezměněný a nepokřivený signál, který je v nich takový vždy - na každém připojeném PC. U všech notebooků se Radial sám hned „chytl“, pouze u jednoho jsem musel ručně zařízení nastavit jako výchozí. Další výhodou je eliminace klasického notebookového „brumu“, který vytvářejí některé adaptéry - ten Radial taktéž spolehlivě zlikviduje, pokud by přece jen špetka zůstala, po přepnutí ISO nebo zařazení Ground Lift, zmizí i ta. S ním si sice umíme poradit i jinak (přiznejte se, kdo nemáte aspoň jednu prodlužku s ucvaknutým zemnicím kolíkem :-)), ale takhle je to řešení i s doporučením „bezpečáka“. Kontrolní sluchátkový výstup se může v praxi hodit, stejně jako tlačítko Mono Sum, když třeba někdo přijde s nahrávkou, která hraje jen z jednoho kanálu - všichni známe. Parametry DA převodníků jsou úctyhodné (až 24 bitů/96 kHz), v praxi, kdy se ovšem budou asi většinou přehrávat mp3 nebo wav 16 bitů/44,1 kHz, až luxusně nadstandardní.

Radial USB Pro - DI box s regulací hlasitosti a sluchátkovým výstupem
Radial USB Pro - DI box s regulací hlasitosti a sluchátkovým výstupem

Tož tak - jak říkáme u nás na Moravě a slyší rádi v Čechách:Zařízení zjevně funguje, jak má. Ještě bych rád poukázal na skutečně precizní výrobu - viz foto útrob -, jak po technologické stránce, tak obalové. Poctivý plech, který i po demontáži pevně drží tvar a při následném smontování všechny šroubky ihned přesně pasují tam, kam mají. Hodnocení ceny je věcí relativní, znám zvukaře, co (úspěšně) používají běžné DI boxy za 250 Kč, nebo naopak ty, kteří pod tři až pět tisíc (nebo i víc) nejdou, tak si vyberte. Jisté je, že za přece jen možná malinko vyšší peníz máte opravdu profi pomocníka, který dělá přesně to, co má, a něco určitě vydrží. Radial USB Pro se může hodit všem, kdo se při své praxi často setkávají s „příchozími notebookáři“, kteří potřebují přehrát jakýkoliv zvukový materiál přes PA, využití bych viděl např. i v divadlech, kde se připravené zvukové podkresy pro představení z notebooků velmi často přehrávají.

 

Info:

Radial USB Pro je signálový DI box, určený pro převod dat z připojeného notebooku či podobného zařízení přes USB na dva symetrické XLR výstupy s regulací hlasitosti a sluchátkovým výstupem. Cena je XXXX Kč.

 

Plus:

funkčnost, jednoduchost, plug and play

precizní provedení a zpracování

kompatibilita

 

Mínus:

USB kabel by mohl být součástí balení

cena (jako pro koho :-))

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

USB 2.0
Bitová hloubka 24 bitů (16 bitů)
Vzorkovací frekvence frekvence 96kHz (44,1 kHz/48 kHz)
Kompatibilita WDM, MME, ASIO, CoreAudio, DirectSound
Systémová kompatibilita
Frekvenční rozsah 5 Hz–40 kHz (30 Hz–18 kHz s akt. ISO)
Dynamický rozsah > 90 dB
Hladina šumu –90dB
Maximální úroveň +8 dBu
Celkové harmonické zkreslení 0,01%
Stereo separace kanálů 75 dBu
Výstupní impedance 300 Ω nominální
Digitální vstup USB konektor typu B
Analogový výstup stereo symetrický (2x XLR)
Sluchátkový výstup 3,5 mm TRS
Ovladač hlasitosti plynulý, ovládá výstup sluchátkový i XLR
Přepínač Ground Lift odpojuje Pin 1 v obou XLR výstupech
Napájení z USB slotu 500 mA max.
Rozměry 84 x 127 x 48 mm
Hmotnost 680 g

 

www:

www.radialeng.com

Psáno pro časopis Muzikus