Radial Tonebone Bassbone V2 - dvoukanálový baskytarový předzesilovač

Radial Tonebone Bassbone V2 - dvoukanálový baskytarový předzesilovač
Radial Tonebone Bassbone V2 - dvoukanálový baskytarový předzesilovač

Krabička Bassbone V2 umí být DI boxem, centrem se dvěma předzesilovači pro jednu baskytaru, pomocníkem pro střídání dvou nástrojů, dokáže být sofistikovaným slučovačem pro dva signály vyvedené z jedné baskytary. Umí být chytrou smyčkou pro připojení efektů nebo třeba boosterem. Zvládá i jiné dovednosti, mohla by být těžítkem, ale na to jí je škoda.

Psát texty pro Muzikus je velkým tréninkem sebeovládání. A v případě neúspěchu také pěkně prodělečným kšeftem. Pro vysvětlenou: Ty hračky, které nám kolegové z redakce půjčí domů, nám totiž, představte si, nenechají. Jogínským tréninkem vůle jsem prošel vloni, když jsem testoval Bassbone OD od kanadského Radialu (pro číslo 10/2015). Odolal jsem a zařízení po testu vrátil. A teď Muzikus znovu zkouší, zda je moje vůle pevná. Druhý pokušitel z Kanady se jmenuje Bassbone V2.

 

Tonebone Bassbone V2 je vylepšeným nástupcem původního baskytarového předzesilovače a „control centra“ zvaného Tonebone Bassbone. Zmíněný Bassbone OD (podle slova overdrive) stojí v logické řadě až za nimi - nabízí ještě více funkcí a vychytávek. Mimochodem, krabici Bassbone OD odolával také kolega Milan Janeček v čísle Muzikusu 3/2015.

 

Kdo má rád nášlapná zařízení užívaná v čase míru - tedy ta pro kytaristy a baskytaristy - ocení, když se mu dostane do ruky pořádná těžká kovová krabička s nožními spínači a knoflíky potenciometrů. Liboval jsem si při vybalování Bassbone V2 natolik, až mi spadl na nohu. Tím jsem si odbyl dva prvotní body testu. Shrňme je přívlastky těžké a odolné.

 

Čím je ta nevelká kovová krabička tak nacpaná? Velmi dobrým vodítkem při poznávání V2 je stručný a logicky sepsaný manuál. Bohužel jen v angličtině. Jeho logickou strukturu si tedy půjčuji.

Radial Tonebone Bassbone V2 - dvoukanálový baskytarový předzesilovač
Radial Tonebone Bassbone V2 - dvoukanálový baskytarový předzesilovač

V2 a jedna basa

Bassbone V2 pomáhá muzikantům, kteří střídají dva nástroje (ne nutně baskytary). Přínosný je ale i pro ty, kteří hrají na jednu basu. U toho začněme. Nástroj se připojuje do prvního ze dvou vstupů. Cvak, jsme tam, z výstupu na opačné levé straně krabice zároveň vyvedeme kabel do aparátu. Nyní můžeme prvním ze tří nožních spínačů vybrat kanál 1 nebo 2. Jde o dva předzesilovače, které umožňují nastavit si pro jednu baskytaru dva zvuky, a to i zcela odlišné. Inženýři Radialu radí (alespoň pro začátek) použít jedničku jako svůj běžný zvuk a vyladit si na aparátu, na co jsme zvyklí. Kanál jedna je signalizovaný zelenou LED diodou a nemá potenciometry pro korekce (pouze knoflík Level 1, což je hlasitost). To je jedno ze zjednodušení, kterým se liší od většího Bassbone OD. Kanál 1 má ale třípolohový přepínač EQ-1, kterým můžeme svůj základní zvuk vylepšit. Poloha Norm zvuk nemění, Tone-A a Tone-B nabízí dvě možnosti, které zvuk hezky rozsvítí.

 

Takže hrajeme. Není třeba dlouhého zkoumání, abychom zjistili, že je to velmi příjemný předzesilovač, který přidává další kvalitu do našeho zvukového řetězce. Tak, nyní můžeme sešlápnout pravý nožní spínač a přepnout na kanál 2 značený oranžovou LED diodou. Hups, tím se otevírá tříknoflíkový ekvalizér Bass, Mid, High a k dispozici je samozřejmě také zesilování Level 2. Takže teď můžeme nakroutit jiný zvuk. Může být divočejší, bouřlivější ale třeba i uhlazenější. Hraje to skvěle. Vytočit lze třeba zvuk pro slap nebo dubstepovou dunivost, na co si vzpomenete. Nevím, jak moc bych se měl rozepisovat o tom, jak předzesilovače hrají - nechci tady vyrábět nějakou slovní vatu, i když právě popisuji to nejdůležitější. Věřte mi, že hrají skvěle.

 

Kanál 2 nabízí ještě další přidanou funkci, a sice třípolohový přepínač HPF, tedy high-pass filtr. Ten je schopen zbavit nás nepříjemného nadbytečného dunění odříznutím nadbytečných nízkých frekvencí. V první poloze nic neřeže, ve druhé a ve třetí jemně a o trochu více odřízne basy (pod 35 Hz a pod 60 Hz). Výrobce to doporučuje hlavně při použití akustické basy či baskytary.

Radial Tonebone Bassbone V2 - dvoukanálový baskytarový předzesilovač
Radial Tonebone Bassbone V2 - dvoukanálový baskytarový předzesilovač

Dvě basy

Bassbone V2 je velký pomocník pro hráče používající dva nástroje. Mohou to být například dvě elektrické baskytary - aktivní a pasivní, ale také elektrická baskytara v kombinaci s akustickou či s kontrabasem. Pro tento případ Radial do krabičky zakomponoval několik šikovných funkcí. Když tedy druhý nástroj píchneme do vstupu 2, rázem se krabička přeorientuje a používáme každý ze dvou předzesilovačů pro jednu basu. Pro první nástroj máme k dispozici již popsanou třípolohovou ekvalizaci a pro ten druhý knoflíky Bass, Mid a High. A hlavně pro každý nástroj vlastní ovladač Level, čímž můžeme perfektně srovnat hlasitost nástrojů. Pokud používáme nástroj s piezosnímačem, je na místě zapojovat jej (v případě dvou nástrojů) do dvojky a přepnout za pomoci malého šroubováku přilehlý spínač PZB na boku Bassbonu. Tím zvýšíme vstupní impedanci na 10 MΩ a zvýšíme gain o 10 dB. Tón by tak měl být přirozenější a půjde lépe srovnat s elektrickou baskytarou v prvním kanálu

 

Jedna basa se dvěma výstupy

Vše, co bylo doposud napsáno k zapojení dvou baskytar, se dá použít pro případ, že máme z jedné baskytary vyvedené dva výstupy. Ideálně běžný snímač a piezosnímač. Bassbone je přesně to zařízení, které nám umožní výhody takového rozdělení zvuků využívat. Je k tomu potřeba přepnout další z nenápadných spínačů na boku nástroje, a sice Blend. Oba předzesilovač pak budou pracovat najednou.

Radial Tonebone Bassbone V2 - dvoukanálový baskytarový předzesilovač
Radial Tonebone Bassbone V2 - dvoukanálový baskytarový předzesilovač

Smyčka na zajíce

Funkcí, která se mi na Bassbone V2 kromě předzesilovačů líbí nejvíce, je loop. I když trochu přemýšlím, zda je to přednost nebo nutnost. Jelikož je Bassbone V2 předzesilovačem a zároveň direct boxem s výstupem přes konektor XLR přímo do mixpultu, nabízí se otázka, kam umístíme případné efektové pedály, aby byly v mixu slyšet. Kdyby tu nebyla funkce loop, nezbývalo by nám než je dát před Bassbone. No jo, ale pak bychom je mohli používat pouze pro jeden ze dvou zapojených nástrojů (nebo jen pro jeden ze dvou výstupů baskytary!). Je tady ale nožní spínač Loop a samice Send a Recv pro zapojení efektové smyčky. A nejen to. Smyčka má vlastní knoflík pro mix čistého a zefektovaného signálu. Takže tím dostaneme pro všechny efekty onu skvělou funkci zachování libovolného množství čistého zvuku - zachováme tím basácký fundament i pro efekty, které nás o spodek okrádají. S funkcí loop si lze opravdu skvěle vyhrát. Uvědomte si už jen to, že můžete sepnout několik efektů najednou a rázem je vypínat a zapínat nožním spínačem Loop.

 

Going to boost

A je tu třetí nožní spínač. Boost není nic jiného než čisté nezkreslující zesílení výstupního signálu. Knoflíkem si nastavujeme, jak moc zesílit chceme. Pokud nás boost nezajímá, můžeme funkci dalším skrytým přepínačem změnit na Mute, tedy zatlumení, a používat třeba při ladění. Ano, výstup do ladičky máme na Bassbone také.

 

Stále v hlavě srovnávám Bassbone V2 s Bassbone OD. Na „vé dvojce“ mi asi nejvíce chybí výstup na sluchátka, který „ou dý“ má. Je mi ale sympatičtější koncept nožních spínačů V2 (Select, Loop a Boost). OD má Mute, A/B (čili jako select) a Overdrive. Spínání efektové smyčky má OD přiřazené k nožnímu spínači Overdrive.

 

Rozloučení. Nebo...?

Bassbone V2 je nadupaná mašina pro basáky, která poskytuje to zásadní - dobrý zvuk. Designovaná je tak, že s ní můžete jezdit po koncertech i bez vlastního aparátu. Jen ukážete zvukaři, kam má zapojit „xlrko“. Její pořízení není ovšem úplně levnou záležitostí.

Co s tím? Moje kombo udělá také slušný zvuk, pro moji úroveň hraní zcela určitě. A bez dalších funkcí Basbone se dá také obejít. Buďme realisté, kdo pozná, že hraju přes Bassbone, nebo prostě z komba jako dřív? Spoluhráči s kapely? Možná... Hm, zkrátka Bassbone zabalím zpátky do krabičky a vrátím. Plně si uvědomuji, že jej můžu oželet. Jenomže vy, kteří jste dočetli až sem, víte, že ho strašně nutně potřebuju!

 

Info:

Radial Tonebone Bassbone V2 je dvoukanálový baskytarový předzesilovač a DI box s funkcemi loop a boost a dalšími. Využít se dá jako dvoukanál pro jednu basu nebo po střídání dvou nástrojů, případně pro práci se dvěma výstupy z jednoho nástroje. Cena je 10 867 Kč.

 

Plus:

dvakrát kvalitní pre-amp

mnoho velmi užitečných funkcí v jednom

smyčka pro efekty s funkcí mix pro míchání zefektovaného a čistého signálu

pre-amp a DI box, který vám umožní koncertovat bez aparátu

 

Mínus:

Mám jen nedořešenou otázku, kam bych zapojoval kompresor, který takřka nikdy nevypínám. Kdyby byl ve smyčce, přišel bych o možnost vypnout všechny efekty najednou. Kdyby až za Bassbone, neměl bych jej v výstupu XLR.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Pre-amp Dvakrát (třída A), jednou s třípolohovým ekvalizérem a podruhé s High, Low, Mid. Oba kanály mají svůj ovladač Level. Kanál 2 má třípolohový high-pass filter. (Chceme-li, ořezává signál pod 35 Hz nebo 60 Hz.)
Vstupy Dvakrát pro nástroj s možností upravovat u vstupu 2 vstupní Impedanci. možnost smíchat oba vstupy.
Loop Možnost zapojení efektů do smyčky a jejich ovládání pomocí nožního spínače a potenciometru k nastavení množství zefektovaného signálu. Smyčku lze třípolohovým ovladačem předurčit jen pro jeden vybraný kanál nebo pro oba.
Nožní přepínače Select 1 / 2, Loop, Boost.
Výstupy Out a Balancet Out (XLR).
Výstup XLR DI výstup s funkcemi otočení fáze a Ground Lift.
Napájení Přiložený adaptér 15 V DC/400 mA.
Rozměry 203 x 107 x 48 mm.

 

 

www:

www.tonebone.com/bassbonev2.php

Psáno pro časopis Muzikus