PunchLight Recording Lamp USB - USB lampička pro komunikaci ve studiu

PunchLight Recording Lamp USB - USB lampička pro komunikaci ve studiu
PunchLight Recording Lamp USB - USB lampička pro komunikaci ve studiu

Česká firma PunchLight vyrábí různé displeje pro vizuální komunikaci ve studiu. Test na jeden velký displej se již dříve v Muzikusu objevil, nyní se podíváme na jednoduchoučkou variantu - Recording USB Lamp.

Recording USB Lamp je jednoduchá lampička, která se k počítači připojuje přes USB, což je její velká výhoda oproti ostatním displejům a lampičkám této firmy. Připojení a instalace jsou tedy naprosto jednoduché a bezproblémové.

 

Lampička umožňuje tři různé stavy: nesvítí; žluté světlo a červené světlo. Červené světlo se logicky používá v okamžiku záznamu do sekvenceru. Žluté se používá v okamžiku přípravy na záznam (v Pro Tools po stisknutí tlačítka Record Button - při stojícím sekvenceru) a nebo při přehrávání (v režimu Generic, tedy například v Cubase). Nesvítící lampička se používá v ostatních případech (tedy stojícím sekvenceru, přehrávání v Pro Tools, převíjení atd.).

 

Aplikace

S lampičkou je dodávána jednoduchá aplikace. Díky tomu, že se jedná o javovskou aplikaci, je vlastně úplně jedno, jaký operační systém používáte. Odpadají tedy časté problémy s kompatibilitou mezi různými operačními systémy. Také není potřeba žádná speciální instalace softwaru, a nejsou tedy problémy ani s odinstalováním nebo zaneřáděním systému.

 

V aplikaci lze nastavovat jas svícení lampičky, což je velice příjemné. Každé studio má jinou světelnost a zatímco v jednom studiu by mohla lampička oslňovat, v jiném by její světlo nemuselo být vůbec vidět. Nutno říci, že jas může být opravdu velký a i za denního světla je světlo dobře viditelné i při nastavení nižších hodnot jasu.

 

Nastavit lze také to, zda má nějaké světlo automaticky svítit, pokud je zařízení aktivní. Volit lze žluté i červené světlo.

 

Dále lze nastavit, zda chcete zapnout/vypnout žluté nebo červené světlo. To se může hodit v řadě případů. Například v Cubase (respektive v režimu Generic) svítí žluté světlo při přehrávání a to by mohlo interprety v nahrávací místnosti zbytečně rušit.

 

Hodila by se i možnost vypnutí červeného světla. Tím bychom mohli přestat stresovat některé umělce - trémisty. Během „pouhé zkoušky“ je někdy výsledek daleko lepší než do záznamu.

 

Posledním nastavením je volba hostitelské aplikace. K dispozici jsou tři varianty: Pro Tools, Generic, Logic 9. Zmíněné dva sekvencery mají specifické ovládání, proto je vhodné při jejich použití zvolit tyto režimy. Všechny ostatní sekvencery (Cubase, Nuendo, Sonar, Digital Performer aj.) fungují v režimu Generic a komunikují přes HUI. Pokud uživatel změní režim, informuje ho o tom i samotná lampa. Po aktivaci režimu Pro Tools se rozsvítí sekvence žlutá-červená-žlutá. Po aktivaci režimu Generic se rozsvítí sekvence červená-žlutá-červená. Po aktivaci režimu Logic 9 se rozsvítí sekvence žlutá-červená.

 

Na stránkách výrobce je k dispozici interaktivní demo, kde lze pomocí Transport okna Pro Tools vyzkoušet, jak se lampička chová v základním továrním nastavení v sekvenceru Pro Tools.

 

Nastavení v sekvenceru

Kromě volby sekvenceru v PunchLight USB Utility, je třeba připravit také sekvencer. V případě zvoleného Generic režimu, a tedy použitého nějakého „univerzálního“ sekvenceru, je třeba v tomto sekvenceru zvolit vzdálené zařízení (Remote Device) a vybrat nějaké HUI zařízení. V Cubase například funguje Mackie Baby HUI. Pak je třeba zvolit příslušný vstupní a výstupní port, tedy PunchLight USB PunchLight In na vstupu a PunchLight USB PunchLight Out na výstupu. V Pro Tools je potřeba nastavit Mackie zařízení, tam funguje komunikace trošku jinak.

 

Čeština

K lampě dostane český uživatel čtvrtku papíru o velikosti A5, kde se dozví ty nejdůležitější informace pro nastavení lampy i softwaru v češtině.

 

Další specifikace

Samotná lampička je vyrobená z plexiskla. Spodní část je opatřena protiskluzovým povrchem a je dodávána s třímetrovým USB kabelem s klasickým konektorem USB A na jedné straně a na druhé straně s mini-USB. Lampička je napájená pouze z USB (napětí 5 V DC). Nejsou problémy ani s USB HUBem.

 

Použití

PunchLight Recording Lamp USB se dle mého názoru hodí téměř v každém nahrávacím studiu, od těch nejmenších až po velká studia. V nejmenších studiích, kde není oddělená nahrávací místnost od režie, je stále lepší komunikovat přes lampu, než mít na začátku každé audio stopy nahrané od režiséra „jedem“ nebo „můžeš“. Signál je také jasnější než kývnutí hlavou. Ve větších studiích, kde je nahrávací místnost oddělená, je lampička ještě praktičtější. Přesto že mohou být místnosti oddělené sklem, přes které se dá komunikovat, lampička může být vždy umístěná přímo v nahrávací místnosti a komunikace je opět velmi snadná a jasná. A největší studia mohou tuto levnou lampičku použít například v čekárně, aby se muzikanti ztišili, jakmile probíhá záznam. Přímo v nahrávací místnosti pak mohou mít některý z větších displejů firmy PunchLight a komunikovat tak s interprety ještě dokonalejším způsobem.

 

Info:

Punchlight Recording Lamp USB je lampička napájená a ovládaná přes USB pro komunikaci ve studiu. Zobrazit umí dvě barvy. Cena je 2160 Kč.

 

Plus:

jednoduchá instalace

nízká cena

možnost nastavení jasu světel

možnost vypnout žluté světlo

 

Mínus:

poněkud strohý design (je to věc vkusu)

preferoval bych možnost vypnout i červené světlo

 

Komunikace mezi režisérem a interpretem je velice důležitá. Režisér by měl vystihnout okamžik, kdy je interpret v tom nejlepším rozpoložení pro záznam. Zkušenosti zde mohou hrát velkou roli.

 

počet světel: 2: červené, žluté

komunikace s počítačem: USB

napájení: USB

rozměry: 74 x 35 mm

hmotnost: 0,2 kg

podporované sekvencery: Pro Tools (speciální režim); Logic 9 (speciální režim), ostatní sekvencery podporující HUI (Cubase, Nuendo, Digital Performer, Sonar, Samplitude, starší verze Logic aj.)

operační systémy: Mac OS X a Windows

aplikace pro nastavení: Java

Psáno pro časopis Muzikus