PreSonus Studio One 4 - poslední verze multitrackového software

PreSonus Studio One 4 - poslední verze multitrackového software
PreSonus Studio One 4 - poslední verze multitrackového software

O kvalitách, možnostech a dalších věcech kolem multitrackových softwarů není jednoduché psát. Jisté je, že to jsou - svým rozsahem - obrovské aplikace a funkcí mají nepočítaně. Nicméně se pokusím rozebrat software od americké firmy PreSonus, který je aktuálně ve čtvrté verzi a mně se dostalo té možnosti si s ním pár týdnů hrát.

Kdysi jsem někde četl, tuším, že to bylo při uvedení Studia One verze 2.0, že si PreSonus vzal od všech softwarů to nejlepší a vytvořil svůj vlastní. Jsem přesvědčen, že to tak nebylo, ani být nemohlo, ale zároveň se už před mnoha lety říkalo, že se i Cubase, Cakewalk atd. snaží napodobit Pro Tools, protože právě tento DAW od firmy Avid byl dlouhou dobu považován za jediný standard. Postupem času ale klesaly ceny, to, co bylo dříve pro běžného člověka nedostupné, si dnes může v podstatě koupit každý. A navíc, v rámci svých kapitálových možností, si doma poskládáte velmi solidní studio. Stačí mít výkonný počítač a vybrat si VST plug-iny, které takříkajíc zasuneme do připravených sběrnic softwaru.

 

Filosofie

Trocha filosofie nikdy neuškodí, že? Velké řecké myslitele necháme spát, zkusíme se společně probrat nulami a jedničkami v digitálním světě nahrávání, přehrávání, aranžování a mixování. Snahou je vytvořit systém, který bude schopen nahrávat zvuk do více stop, k tomu je schopen vytvářet instrumentální stopy ze softwarových nástrojů a MIDI stopy, to v případě využití dalších zařízení. A to vše se neustále zdokonaluje, jak se objevují nové verze programů.

 

Studio One

Studio One se prochází po podobném chodníčku, jen ještě neušel tolik mil jako jeho konkurenti Cubase, Pro Tools a další. DAW vychází ze stejné podstaty, má k dispozici základní sady VST plug-inů, vlastní efektovou baterii, široký set audio smyček a samozřejmě standardní možnosti editace tak, jak je známe z jiných softwarů DAW. Od verze 2.0, kterou jsem si před lety opatřil, se k verzi 4.0 stal z adolescenta - obrazně řečeno - člověk v produktivním věku. Nutno dodat, že u každé verze existovaly a existují minimálně dvě varianty (bývaly dokonce tři) - Artis a Professional, které se kromě ceny liší výbavou.

PreSonus Studio One 4 - poslední verze multitrackového software
PreSonus Studio One 4 - poslední verze multitrackového software

VST nástroje standardně obsažené ve Studio One (ve verzi 4) obsahují balík softwaru, který nám vzdáleně může připomínat Komplete od Native Instruments. Část Presence obsahuje zvuky standardních nástrojů, syntetických zvuků apod., Mai tai je velice povedený analog, Impact zase bicí atd. Celkově - za mě - výborné. Nástroje, samozřejmě ne úplně všechny, znějí velmi obstojně, u analogu je možné zvuk modelovat v podstatě až do umodelování se. Vypíchl bych jednu věc: Studio One si oblíbí ten hudebník nebo producent, který chce aranžovat taneční hudbu. Software totiž obsahuje četné zvuky do taneční hudby, v audio loopech, sice trochu složitě, ale najdeme desítky zajímavých bicích smyček, k tomu přednastavené arpeggiátory s tanečními obsahy a celkově bych řekl, že zní skutečně skvěle.

Lze samozřejmě vytvářet i jiné aranže, bezpochyby, možnosti k progresivní taneční hudbě a všem možným žánrům téhož to mnohem více směřuje. Můžeme pochopitelně připojit v podstatě jakýkoli produkt třetí strany - bicí software, MIDI moduly, specializované programy na všechno možné, snažím se ale vycházet z toho, co si případný zájemce koupí s DAW PreSonus.

 

Periferie

K provozu takového softwaru - zkušení uživatelé prominou - potřebujeme zvukovou kartu s ovladačem ASIO, můžeme mít hardwarový ovladač mixpultu atd. Silnou stránkou PreSonusu je fakt, že vlastních periferií mají celou řadu. Zvukovky jsou od levných USB karet až po vysoce sofistikované Thunderbolt. Existuje FaderPort, kterým jednoduše ovládáte celé Studio One, dále digitální mixpulty, které umějí nahrávat celou scénu přímo do stop. V tom vidím velkou výhodu, vše je integrované, plně funkční.

 

Závěrem

Závěrem chci říct, že Studio One je podle mě důstojná konkurence všech ostatních DAW, je stabilní, plně funkční na platformě Windows i OS X. Zdůraznil jsem tu taneční hudbu, ke které má velmi blízko. A navíc, což je důležité, nestojí tolik peněz, což je milé.

 

Info:

PreSonus Studio One 4 je poslední verze multitrackového software. Ceny jsou 10 190 Kč za verzi Professional a 2 590 Kč za verzi Artist.

 

Plus:

koncepce

možnost vlastních periferií

výbava pro taneční hudbu

 

Mínus:

některé VST zvuky

horší smyčky bicích ostatních stylů

 

Web

https://www.presonus.com/products/Studio-One

Psáno pro časopis Muzikus