PreSonus Quantum - Zvuková karta s rozhraním Thunderbolt 2

PreSonus Quantum - Zvuková karta s rozhraním Thunderbolt 2
PreSonus Quantum - Zvuková karta s rozhraním Thunderbolt 2
PreSonus Quantum - Zvuková karta s rozhraním Thunderbolt 2
PreSonus Quantum - Zvuková karta s rozhraním Thunderbolt 2

Dnes už má hodně z nás zkušenosti s nahráváním v domácím prostředí. Myslím, že už je pryč doba. kdy kdekomu stačila doma skoro jakákoliv zvuková karta, hlavně že se dalo něco nahrát. Mám dojem, že jsme dnes ochotnější si připlatit za kvalitu, a výrobci to vědí. Začínají nám dodávat kvalitní zařízení, se kterými jsme doma schopni dosáhnout opravdu dobrého a kvalitního zvuku za celkem slušné peníze. I toto je případ zvukové karty Quantum od firmy PreSonus.

Quantum a rozhraní Thunderbolt 2

Jsem velice rád, že rozhraní Thunderbolt už není jen součástí počítačů od firmy Apple a trh se otevřel i pro PC s operačním systémem Windows 10, a právě uživatelům PC s Windows je konečně dovoleno používat zařízení s rozhraním Thuderbolt a získat tím přenosové rychlosti až 20 Gb/s.

 

Teď už tedy k samotné zvukovce

Obsah krabice je samozřejmě zvuková karta, potom napájecí zdroj a pokyny k zaregistrování se na oficiálních stránkách PreSonus, které je nutné ke stažení ovladače. Škoda jen, že není přibalený kabel pro Thunderbolt. Já jsem ho naštěstí měl doma, ale dovedu si představit, jak bych byl asi mrzutý, kdybych si kartu koupil, natěšeně ji chtěl zprovoznit, a kabel jsem neměl, musel ho objednávat z netu a čekat další den, než dorazí.

První spuštění karty bylo docela zajímavé. Jen to tedy není chyba zvukovky nýbrž trochu krkolomnějšího nastaví Thunderbolt v systému Windows 10.

Po registraci a vytvoření účtu na stránkách PreSonus jsem mohl stáhnout a nainstalovat ovladač. Instalace proběhla bez problémů, jen Windows 10 kartu samy o sobě nevidí. Musí se rozkliknout nastavení Thunderbolt a v něm kartu povolit. Toť vše a karta je připravená k použití. Komunikace mezi kartou a PC je velice dobře rozeznatelná. Pokud karta s PC nekomunikuje, svítí tlačítko pro zapnutí karty červeně, a pokud komunikuje, svití modře.

 

Karta z čelního pohledu

Na čelním panelu se (zleva) nachází tlačítko pro přepínaní dvou čelních vstupů mezi mikrofonním a linkovým. Dva mikrofonní vstupy, který také slouží pro přímé připojení nástroje. Konektory jsou kombinované XLR a 6,3mm jacky. Displej, na kterém se nachází indikace, zda je Thunderbolt aktivní, segment s číslem, které zobrazuje číslo zvoleného vstupu a nastavení gainu toho daného vstupu. Vstupy se přepínají tlačítky pod otočným potenciometrem, kterým se nastavuje úroveň gainu. Hned vedle tlačítek pro přepínaní vstupů je tlačítko pro fantomové napájení.

Dále tlačítko Talk pro zpětnou komunikaci s muzikanty v nahrávací místnosti. Tlačítko im/Mute,to je praktická funkce, při stisknutí tlačítka se sníží výstupní hlasitost z hlavního výstupu o 20 dB a při podržení tlačítka několik sekund se výstupní zvuk úplně vypne. Toto se netýká sluchátkových výstupů, v těch se zvuk neztlumí. Tlačítko Mono je pro míchání zvuku v monu. Indikace vstupů a gainu u vstupů je velice hezky a zřetelně zpracována LED diodami nad sebou. Nad indikací gainu je LED dioda pro indikaci, zda je zapnuté nebo vypnuté fantomové napájení daného vstupu. Potom už dvě řady LED diod zobrazující úroveň výstupní hlasitosti, pro jejíž nastavení slouží velký otočný potenciometr. Vedle hlavní hlasitosti jsou dva na sobě nezávislé sluchátkové výstupy (6,3mm jacky). Nad nimi jsou dva potenciometry pro nastavení hlasitosti každého výstupu zvlášť. Úplně vpravo je tlačítko pro zapnutí a vypnutí karty. Čelní panel je podle mého názoru velice přehledný. V podstatě hned víte, co k čemu slouží a kam sáhnout.

PreSonus Quantum - Zvuková karta s rozhraním Thunderbolt 2
PreSonus Quantum - Zvuková karta s rozhraním Thunderbolt 2
PreSonus Quantum - Zvuková karta s rozhraním Thunderbolt 2
PreSonus Quantum - Zvuková karta s rozhraním Thunderbolt 2
PreSonus Quantum - Zvuková karta s rozhraním Thunderbolt 2
PreSonus Quantum - Zvuková karta s rozhraním Thunderbolt 2

Jak vypadá karta ze zadního pohledu

Opět to beru zleva. Konektor pro připojení napájecího zdroje. Vedle něho jsou dva DIN konektory MIDI In a MIDI Out. To, že je karta vybavená MIDI, považuji za přednost a uvítal jsem to. Připojení například externí klaviatury přímo do karty je rozhodně výhoda. Vedle MIDI jsou dva konektory Thunderbolt. Jeden pro připojení PC a druhý pro pokračování dál a propojení s další kartou. Pod konektory Thunderbolt jsou konektory pro připojení optických kabelů ADAT, které slouží pro připojení dalších karet a rozšíření o další vstupy. Záleží na vzorkovací frekvenci, jaká se zvolí, ale dá se získat až 24 mikrofonních vstupů při frekvenci 48 kHz při připojení až čtyř karet. Vedle ADAT jsou konektory BNC zvané WorldClock pro synchronizaci vzájemně propojených zařízení.

Samozřejmě má karta digitální vstup i výstup S/DIF. Toto připojení je například pro mě velice důležité, protože používám Kemper a není nad nezabarvený náběr beze ztrát.

Konektorů pro zvukový výstup je víc než dost. Dvojice jacků levá/pravá pro hlavní výstup a dalších osm symetrických výstupů např. pro připojení dalších poslechových reproduktorů. Vše jsou 6,3mm jacky.

Quantum se pyšní osmi vstupy, takže zbylých šest mikrofonních vstupů se nachází na zadním panelu. Konektory jsou kombinované XLR/jack.

Nejdůležitější věcí na zvukové kartě jsou samozřejmě mikrofonní předzesilovače. Firma PreSonus použila mikrofonní předzesilovače XMAX třídy A. Zvuk pre-ampů odpovídá cenové kategorii karty. Zvuk je „kulatý“, „měkký“ a hezky se poslouchá. Podle mého názoru je trochu uhlazenější, a tudíž na poslech líbivější, a to samé jsem zaregistroval při poslechu hudby. Jestli můžu uvést takové menší srovnání s kartou podobné cenové kategorie, jako je například RME, tak ta na mě naopak působila chladně, takže mezi těmito dvěma kartami bych volil PreSonus Quantum.

Výborná je latence karty, 3ms zpoždění je špičková hodnota. Nahrávání v reálném čase za pomoci třeba kytarových plug-inů. Prostě se mi hrálo velice dobře a bez problémů.

Softwarová konzole Universal Control se mi zalíbila. Při nastavení, přepínání vstupů a nastavování gainu jsem na kartu nemusel ani sáhnout. Vše je na první pohled viditelné, jasné a intuitivní. Moc dobře se mi s ní pracovalo. Ke kartě je dodáván software pro DAW PreSonus StudioOne 4 Artist, takže po spuštění karty nechybí nic k tomu, aby šlo začít nahrávat a pracovat se zvukem. Při velmi slušném vybavení se dá nahrávat ve vzorkovací frekvenci až 192 kHz.

 

Info:

PreSonus Quantum je velmi výkonná zvuková karta vybavená rozhraním Thunderbolt 2 a disponující 26 vstupními a 32 výstupními kanály. Cena je 27 490 Kč.

 

Plus:

PreSonus StudioOne 4 Artist je součástí balení.

Rozhraní Thunderbolt 2.

Zpracování a přehlednost ovládání jak karty, tak konzole Universal Control.

I když je zvuk trochu uhlazenější, tak je na špičkové úrovni.

 

Mínus:

Kabel pro Thunderbolt není součástí balení.

 

Technické specifikace

konektivita Thunderbolt 2
počet vstupů až 26
počet výstupů až 32
vzorkovací frekvence až 192 kHz s rozlišením 24 bitů

mikrofonní předzesilovače

XMAS
MIDI In/Out
fantomové napájení +48 V
napájení 12 V DC/5 A (součást balení)
rozměry 44,45 x 177,8 x 482,6 mm
hmotnost 2,72 kg

 

Web

www.presonus.com/products/Quantum/

Psáno pro časopis Muzikus